KuchniaO tych zastosowaniach olejków nie wiedziałeś. Mają piękny zapach, ale potrafią o wiele więcej

O tych zastosowaniach olejków nie wiedziałeś. Mają piękny zapach, ale potrafią o wiele więcej

O tych zastosowaniach olejków nie wiedziałeś. Mają piękny zapach, ale potrafią o wiele więcej

29.08.2020 | aktual.: 09.09.2020 15:00

Każdy wie, że olejki eteryczne stosuje się do zakraplania wody w ceramicznych kominkach zapachowych. Ich zastosowanie może być jednak o wiele szersze, dlatego kilka z nich zawsze warto mieć pod ręką. Niezastąpione podczas sprzątania, prania, na długo napełnią dom przyjemnym zapachem.

Każdy wie, że olejki eteryczne stosuje się do zakraplania wody w ceramicznych kominkach zapachowych. Ich zastosowanie może być jednak o wiele szersze. Niezastąpione podczas sprzątania, prania, na długo napełnią dom przyjemnym zapachem.

Olejek olejkowi nierówny. Jeśli chcesz w pełni skorzystać z dobrodziejstw natury, warto zamiast zapachowych wybierać olejki eteryczne, atestowane przez PZH oraz testowane dermatologicznie. Prawdziwe olejki są wyciągami roślinnymi (w przeciwieństwie do syntetycznych), które uzyskuje się drogą destylacji, wyciskania lub ekstrakcji. Mają działanie terapeutyczne, lecznicze, poprawiają samopoczucie, ale dzięki naszym wskazówkom znajdziesz też wiele innych zastosowań olejków w domu.

1 / 7

Kropla do odkurzania

Obraz
© Shutterstock

Oprócz parowania w kominkach zapachowych, olejki mogą ulatniać się do atmosfery w inny sposób. Warto nimi na przykład skropić odkurzony dywan lub wytrzepaną tapicerkę mebli. Należy jednak uważać, by po olejku nie pozostały ślady. Niektóre produkty są bezbarwne, ale warto sprawdzić na fragmencie tkaniny, czy danej nie zaplami.

Doskonałym pomysłem jest też nasączenie olejkiem małego kawałka gazy i wciągnięcie go odkurzaczem przed przystąpieniem do czyszczenia. W ten sposób zamiast przykrego zapachu zanieczyszczeń, w mieszkaniu zapanuje błogi nastrój.

2 / 7

Kropla do mycia podłogi

Obraz
© Shutterstock.com

Myjąc podłogę, wystarczy wlać kilka kropli ulubionego olejku do wiadra z wodą i detergentem. Mop doskonale rozprowadzi zapach po całym domu. Dziesięć kropli ulubionego olejku o świeżym zapachu warto też dodać do prania, dozując wprost do pralki. Przyjemny aromat będzie się długo utrzymywał na tkaninach.

3 / 7

Kropla do kominka

Obraz
© Shutterstock

Oprócz ceramicznego również tradycyjny kominek z otwartym paleniskiem jest doskonałym miejscem do rozpylania olejków. Oczywiście należy je stosować przed rozpaleniem polan. Zarówno wyciąg z drzewa cedrowego, sosnowego, jak i sandałowego będzie pasował do zapachu palonych bierwion. Na 30 minut przed rozpaleniem należy skropić drewno w palenisku. Roztaczający się wkoło zapach sprawi, że atmosfera w domu stanie się magiczna.

4 / 7

Kropla na wycieraczkę

Obraz
© Shutterstock

Olejkiem warto również skropić wycieraczkę przed drzwiami wejściowymi lub dywanik w holu. Dzięki temu po każdym powrocie do domu będzie cię witał świeży i przyjemny zapach. Możesz go także wykorzystać do ponownego nasączenia starej i zwietrzałej perfumowanej zawieszki w szafie czy garderobie.

5 / 7

Kropla do dezynfekcji

Obraz
© Shutterstock

Olejki eteryczne mają właściwości czyszczące. Zarówno cytrynowy, jak i z drzewa herbacianego pozwolą zdezynfekować np. kuchenny blat. Wystarczy do miseczki z wodą wlać trzy krople każdego z nich, a uzyskasz czyszczącą i pachnącą miksturę. Można ją też wlać do rozpylacza i w ten sposób aplikować. Olejek cytrynowy pomoże też doczyścić przypalony garnek. Naczynie należy wypełnić wrzątkiem z kilkoma kroplami olejku cytrynowego. Po odstaniu łatwo usuniesz pozostałości z gotowanej potrawy.

6 / 7

Kropla do sprzątania

Obraz
© Shutterstock

Bakterie i grzyby powstające w kabinie prysznicowej lub na zasłonie kąpielowej można usunąć, stosując spray wykonany z pół litra wody, czterech kropli olejku eukaliptusowego i czterech - z drzewa herbacianego. Mieszanką octu z olejkiem z bergamotki oraz sodą oczyszczoną dobrze umyjesz też wannę, umywalkę i zlew. Proporcje dobieraj tak, aby z mieszanki wyszła pasta.

7 / 7

Kropla na komary

Obraz
© iStock.com | amy_lv

Olejkiem pomarańczowym i goździkowym skutecznie odstraszysz komary i inne dokuczliwe insekty. Miksturą na bazie wody wystarczy spryskiwać wnętrze mieszkania, głównie okolice okna. Z kolei zapach lawendy warto rozpylić w szafach, gdzie mogą pojawić się mole. Bardzo nie lubią tego zapachu.

Wybrane dla Ciebie