Noże ostre jak nigdy. Postaw na praktyczne ostrzałki
Utrzymanie noża w dobrym stanie nie musi kosztować wiele wysiłku. Zwykła, kółkowa ostrzałka nie zawsze da radę, a ostrzenie osełką za kilka złotych nie pozwoli wykorzystać pełni możliwości ostrza, a nawet może przyczynić się do jego szybszego zniszczenia.
08.07.2020 15:15
Jeśli inwestujesz w dobrej jakości ostrza, musisz również zadbać o dobrą osełkę. Profesjonalne modele poradzą sobie z każdym rodzajem ostrza.
Ostrzałki kółkowe są banalnie proste w obsłudze. Wystarczy postawić ją na równej i stabilnej powierzchni, włożyć nóż w miejsce złączenia kółeczek i energicznie przesuwać, lekko dociskając. Pamiętaj, by nie dociskać zbyt mocno, w przeciwnym wypadku krawędź tnąca może się postrzępić. Co prawda bardziej doświadczone osoby będą w stanie naprawić wyrządzone w ten sposób szkody, ale reszta najprawdopodobniej sprawi sobie nowy nóż.
Wybierając osełkę dwustronną, musisz sprawdzić, z czego wykonane są jej kamienie. Niektóre z nich są wyposażone w kilka różnych funkcji, takich jak specjalny kamień do noży ząbkowanych lub pręt dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Profesjonalne urządzenia używają dwóch ostrzałek – jednej, która odpowiada za odpowiednie wyprofilowanie i naostrzenie, oraz drugiej, która wygładza i niweluje mankamenty. Pręt sprawdzi się szczególnie w przypadku noży o dużej krzywiźnie brzuśca.
Pełen profesjonalizm
Ostrzenie noża osełką to mało skomplikowany, choć raczej czasochłonny rytuał. Delikatność jest tu najważniejsza, nie chcesz przecież zniszczyć ostrza ani sprawić, by kamień "zjadł" je zbyt szybko. Pamiętaj, że przy zbyt dużym nacisku osełka zdziera bardzo dużo materiału z powierzchni tnącej. To może powodować wykruszenie, a nawet pęknięcie ostrza.
Oczywiście nacisk zależy również od materiału, z którego wykonany jest nóż. Te twardsze wymagają z reguły więcej pracy, ale z drugiej strony dużo wolniej się tępią. To właśnie twardość i elastyczność stopu odpowiadają za wytrzymałość noża. Aby ostrzenie było najbardziej efektywne, musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta pomiędzy głownią a kamieniem. Dla noży kuchennych jest to zwykle 17–20 stopni.
Postaw na technikę
Używanie osełki prętowej to prawdziwa sztuka, jeśli musisz polegać tylko na pewności swoich rąk. Pamiętanie o odpowiednim kącie i kierunku ostrzenia może być nieco problematyczne. Z pomocą przychodzą nowoczesne ostrzałki prętowe, które wyposażono w wygodne stojaki dostosowane do rodzaju noży. Wytrzymała podstawka pozwala na ostrzenie pod stałym kątem 17 stopni dla noży do filetowania oraz 20 stopni dla wszystkich pozostałych noży kuchennych.
Ostrzenie noża nie jest trudne, jeśli masz do tego odpowiedni sprzęt. Zachowanie odpowiedniego kąta czy dostosowanie nacisku do ostrza i powierzchni tnącej nie jest trudne. Metodą prób i błędów wkrótce dojdziesz do doskonałości.