Trwa ładowanie...

Noże jak ze sklepu. Naostrzysz je na kamieniu

Noże wykonane z dobrej jakości stali są w stanie zachować ostrość przez bardzo długi czas, nawet jeśli są intensywnie użytkowane. Jeśli jednak po pewnym czasie się stępią, lepiej postawić na profesjonalne ostrzenie. Nie musisz oddawać noży do ostrzenia, zrobisz to lepiej w domu.

Noże jak ze sklepu. Naostrzysz je na kamieniuŹródło: Istock
d3otbzg
d3otbzg

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Z pomocą przychodzą profesjonalne kamienie ostrzące, które będą w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem ostrza. Stara ostrzałka kółkowa skończy w śmietniku, bardziej praktyczne jest ostrzenie noży na osełce.

Dzięki niej możesz dokładnie ustawić kąt ostrzenia – zarówno "ręcznie" jak i przy pomocy specjalnych prowadnic – a co za tym idzie również wysokość szlifu. To z kolei sprawia, że przy pomocy jednego kamienia możesz ostrzyć wszystkie rodzaje noży, które masz w domu, począwszy od tasaków, poprzez standardowe noże szefa, a na giętkich nożykach do filetowania kończąc.

Im mniejszy kąt ostrzenia, tym ostrzejszy nóż, ale również bardziej krucha krawędź tnąca. Dlatego noże do filetowania przeważnie ostrzy się pod kątem 10 stopni, podczas gdy zwyczajne noże ostrzy się pod kątem 17, 20, a nawet 25 stopni. Takie możliwości dają jedynie ostrzałki prętowe i profesjonalne kamienie do ostrzenia.

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Jak ostrzyć na kamieniu

Samo ostrzenie przy pomocy osełki lub kamienia wodnego jest proste, ale wymaga nieco doświadczenia. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że kamień wodny musi przez cały czas pracy pozostać wilgotny, dlatego niezbędne będzie regularne polewanie go wodą, nawet kilka razy w ciągu jednego ostrzenia. Przed przystąpieniem do pracy warto go również namoczyć. Po zakończonej pracy można natomiast wyczyścić kamień przy pomocy mleczka do czyszczenia i szczoteczki.

Przed przystąpieniem do pracy należy umieścić kamień na płaskiej, stabilnej powierzchni, a następnie przytknąć nóż tępą krawędzią od siebie. Następnie należy unieść grzbiet noża tak, by między boczną krawędzią ostrza a kamieniem powstał odpowiedni kąt (10-25 st.) Potem, przyciskając opuszki palców do noża, trzeba przesuwać nim w przód i w tył. Jeśli na ostrzu pojawią się niewielkie zadziory to znak, ze należy obrócić nóż na drugą stronę i zacząć proces od nowa. Po skończonym ostrzeniu można przejść do polerowania.

Jaki kamień wybrać

Przed wyborem odpowiedniego kamienia należy zadać sobie pytanie, jaki najlepiej sprawdzi się w twojej kuchni. Wszystko zależy od gradacji, czyli ziarnistości materiału, z którego wykonana jest osełka. Im większa ziarnistość, tym łatwiej osełka profiluje ostrze, ale również szybciej je "zjada".

Dlatego kamienie o dużej ziarnistości to zestaw ratunkowy dla silnie postrzępionych i skorodowanych noży. Warto go używać jedynie w przypadku bardzo wysłużonych noży gdyż nie nadają się do regularnego ostrzenia ze względu na stopień ścieralności ostrza. Doskonale sprawdzą się natomiast podczas prac wymagających przeprofilowania szlifu. Ostrzałki typu fine (800) to najbardziej praktyczna opcja ze względu na równowagę między właściwościami ostrzącymi, a stopniem profilowania ostrza. Można ich używać mniej więcej raz w miesiącu, by noże utrzymały swoją ostrość.

d3otbzg

Dla najbardziej wytrawnych znawców przeznaczono kamienie o gradacji powyżej 1000. To dobra opcja dla osób, które cenią sobie perfekcyjną ostrość i idealną jakość szlifu, który wygląda jak polerowany. Tak naostrzony nóż będzie ciął większość warzyw, owoców i mięs jak ciepłe masło.

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d3otbzg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3otbzg