Trwa ładowanie...
d2kgn3n

Nowy trend w budownictwie – domy na stalowym szkielecie

Wśród domów szkieletowych w Polsce budynki wykonane w technologii lekkiego szkieletu nadal cieszą się bardzo małą popularnością. A szkoda, bo ze względu na błyskawiczną budowę warto zainteresować się stalowymi szkieletami. Tym bardziej, że zbierają pozytywne opinie, zwłaszcza w Ameryce Północnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy trend w budownictwie – domy na stalowym szkielecie
(123RF)
d2kgn3n

Domy szkieletowe ze stali

Do budowy domów z konstrukcji stalowych wykorzystuje się specjalne profile wykonane z galwanizowanej stali. W Polsce mamy do czynienia z zimnogiętymi profilami wyprodukowanymi ze stali konstrukcyjnej klasy 350 lub 280. Najczęściej dodatkowo są one wyposażone w powłokę ocynkowaną ogniowo.

Szkielet stalowy pozwala wybudować dom o wysokości ścian nawet do 6 m. Natomiast maksymalna rozpiętość stropów może sięgać 24 m. To pozwala na postawienie domu czterokondygnacyjnego. Domy szkieletowe stalowe w budowie przypominają budynki stawiane z drewnianego szkieletu. Jednak w przypadku konstrukcji stalowej wymagają zdecydowanie większej precyzji w czasie montażu niż ich drewniane odpowiedniki. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o domach na szkielecie drewnianym – kliknij tu.

d2kgn3n

Konstrukcja

Szkielet stalowy pozwala na wybudowanie nie tylko domów jednorodzinnych, ale również garaży oraz budynków o charakterze przemysłowym. W Polsce najczęściej wykorzystywanym materiałem jest stal zimnogięta. Zdecydowanie rzadziej wykorzystuje się profile wyginane na gorąco. Dzieje się tak, ze względu na ich nieopłacalność.

Dzięki powłoce ocynkowanej o gęstości 285 g/m 3 profile są odpowiednio zabezpieczone przed korozją. Stalowe domy są zatem wyjątkowo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Nawet po przecięciu każdego elementu, miejsca te są dokładnie pokryte ocynkowaną powłoką.

Najczęściej domy szkieletowe wywodzą się z polskiej lub szwedzkiej linii produkcyjnej, dlatego osoby obawiające się azjatyckich konstrukcji, mogą być spokojne o wysoką jakość zamawianych produktów. Stalowe domy jeszcze na linii produkcyjnej są ze sobą odpowiednio łączone. Do tego celu wykorzystuje się śruby samowięrcące bądź nity.

d2kgn3n

Domy w konstrukcji stalowej wymagają łączenia ze sobą poszczególnych elementów. Właśnie z tego powodu kluczową rolę odgrywają projekty domów, według których odbywa się produkcja profili na wymiar. Należy pamiętać, że konstrukcja stalowa to lekki szkielet, który nie może być narażony na zbyt duże obciążenia. Jest to wyraźny sygnał ku dopasowaniu odpowiedniego pokrycia dachowego. Domy szkieletowe stalowe nie powinny być pokrywane dachówką. Jest to oczywiście możliwe przy zastosowaniu stosownych wzmocnień. Jednak konstruktorzy nie zalecają tego typu rozwiązań. Lepszą wersją okażą się lekkie pokrycia dachowe, takie jak gont bitumiczny, blachodachówka, a nawet zwykła blacha płaska.

Zalety

Zalety domów wykonanych w technologii lekkiego szkieletu:

- krótki czas budowy - wznoszenie konstrukcji stalowej zajmuje od 4 do 7 dni, natomiast wybudowanie domu pod klucz zajmuje maksymalnie 4 miesiące;
- większa powierzchnia użytkowa w porównaniu do murowanego domu - domy szkieletowe wyróżniają się mniejszą grubością ścian;
- szkielet stalowy znajduje wszechstronne zastosowanie - mogą być z niego stawiane zarówno stalowe domy, jak i budynki przemysłowe, garaże lub inne pomieszczenia gospodarcze;
- łatwe rozprowadzenie wszelkich instalacji, które kamufluje się pod poszyciem ścian - dzięki temu ograniczamy ilość prac związanych z wykuciem specjalnych bruzd. Jednak przy montażu instalacji elektrycznej należy zastosować puszki, które przeznaczone są do ścian z karton-gipsu;
- stalowe domy, które są wyposażone w odpowiednią izolację termiczną, będą ulegać bardzo szybkiemu nagrzewaniu.

d2kgn3n

Wady

Wady domów wykonanych w technologii lekkiego szkieletu:

- stalowe domy szkieletowe utrzymują wskaźnik akumulacji ciepła na bardzo niskim poziomie, przez co nagrzane pomieszczenie w przerwie dostawy energii cieplnej bardzo szybko się wychładza;
- lekki szkielet ma to do siebie, że nie jest on materiałem o zadowalających parametrach paroprzepuszczalności, dlatego należy zatroszczyć się o odpowiednią wentylację pomieszczeń. W innym przypadku może dojść do niepożądanego zawilgocenia wewnątrz domu;
- wykańczanie domów szkieletowych najczęściej odbywa się przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych. Oznacza to, że możemy spodziewać się niedużej wytrzymałości - na takich ścianach trudniej jest zamontować meble lub inne przedmioty o znaczącym ciężarze;
- ze względu na swoją konstrukcję stalowe domy szkieletowe docelowo są w stanie wytrzymać w bardzo dobrym stanie przez 50 lat. Stawia się je zatem ze względu na dużo niższe koszty budowy w porównaniu do domów stawianych metodą tradycyjną. Jednak murowane domy są budowane, by mogło korzystać z nich kilka pokoleń.

Koszty budowy

d2kgn3n

Koszty budowy domu szkieletowego ze stali konstrukcyjnej są dużo niższe od kosztów budowy domu tradycyjną metodą. Zwykle wybudowanie domu stalowego w stanie deweloperskim kosztuje od 1800 do 2500 zł za m kw. Trzeba przyznać, że jest to kwota dużo niższa od cen zakupu mieszkania na identycznym etapie urządzania.

Istnieje możliwość, aby koszty budowy były jeszcze niższe. Jeżeli projekty domów obejmują wykonanie większości prac systemem gospodarczym, ceny metra kwadratowego mogą wynieść nawet 1300 zł/m kw.

Jeżeli chcesz porównać cenę takiego domu do kosztów budowy domu murowanego – sprawdź ten artykuł.

Lekki szkielet jest idealną propozycją dla osób, które poszukują ekonomicznego rozwiązania w budowie domu. Z jednej strony widać sporą różnicę między murowanymi domami, z drugiej jednak, przy odpowiednim zabezpieczeniu, możemy swobodnie korzystać z takiego budownictwa, jak z tradycyjnego. Wymagana jest jedynie odpowiednia izolacja termiczna oraz akustyczna. Nie można zapominać również o wyważonym obciążeniu, które mimo wszystko nie może być na tak swobodnym poziomie, jak przy murowanych budynkach jednorodzinnych.

d2kgn3n

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d2kgn3n

d2kgn3n
d2kgn3n