SalonNowoczesny salon: aranżacja, inspiracje. ZDJĘCIA

Nowoczesny salon: aranżacja, inspiracje. ZDJĘCIA

Nowoczesny salon: aranżacja, inspiracje. ZDJĘCIA

22.02.2017 13:01

Urządzanie salonu należy rozpocząć od analizy jego kształtu i rozkładu. Dopiero później umieszczamy w nim wszystkie niezbędne funkcje "opakowane" w nowoczesną zabudowę meblową. Innymi słowy: na nowoczesny salon trzeba mieć naprawdę dobry pomysł. Zainspiruj się sprawdzonymi rozwiązaniami proponowanymi przez biura architektoniczne.

Urządzanie salonu należy rozpocząć od analizy jego kształtu i rozkładu. Dopiero później umieszczamy w nim wszystkie niezbędne funkcje "opakowane" w nowoczesną zabudowę meblową. Innymi słowy: na nowoczesny salon trzeba mieć naprawdę dobry pomysł.

Dla wszystkich miłośników dobrego kina oczywiste jest, że telewizor i nagłośnienie muszą mieć wyjątkowe miejsce oraz doskonałą ekspozycję w salonie. Ściana, na której umieścisz sprzęt, powinna pozwalać na oglądanie programu z każdego miejsca w pokoju dziennym. Aby dźwięk dobrze się rozchodził, głośniki muszą zajmować przestrzeń pozwalającą na ustawienie ich w kierunku odbiorców. Dla kina domowego potrzebne będzie dodatkowe miejsce za widzami. Telewizja nie powinna jednak przesłaniać całego życia rodzinnego - nie zastąpi np. relaksu przy blasku płonących w kominku polan. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie obok zabudowy RTV paleniska z zamkniętym wkładem. W zimowe wieczory przyjemnie będzie podziwiać przedstawienie, jakie daje żywy ogień. Dzięki harmonijnej stylistycznie zabudowie i blatowi przechodzącym w półkę pod paleniskiem uzyskasz spójność aranżacyjną. To sprytne rozwiązanie dylematu: co ważniejsze - telewizor czy kominek. Usytuowanie ich w sąsiedztwie oraz ustawienie siedzisk w jedną
stronę pozwoli na korzystanie z obu funkcji salonu według potrzeb.

1 / 7

Pomysły na nowoczesny salon: kształt pokoju a podział na funkcje

Obraz
© Finchstudio Architektura Wnętrz

Załom ściany w pokoju dziennym warto wykorzystać na stworzenie aneksu. W sposób naturalny wyznacza on miejsce na jadalnię. Stworzona przez narożnik linia może pełnić nieinwazyjną, dyskretną granicę między salonem a kącikiem jadalnianym. Dodatkowo ustawiona za oparciem kanapy lampa zaznacza miejsce podziału. Mimo ustawienia stołu jadalnianego i krzeseł za narożnikiem nie powstaje wrażenie sztucznego podziału pomieszczenia. Salon i jadalnia przenikają się wzajemnie, a komunikacja w części dziennej pozostaje swobodna. Przestrzeń nadal jest otwarta, a funkcje dyskretnie wydzielone.

2 / 7

Pomysły na nowoczesny salon: strefa kominka i kreowanie przestrzeni światłem

Obraz
© Gabinet Wnętrz

W centrum nowoczesnego salonu - o ile to możliwe - powinien się znaleźć kominek, który nie tylko zdobi wnętrze, ale też pełni funkcję źródła ciepła i daje przyjemne, dyskretne oświetlenie. Stolik kawowy, gdy zajdzie taka potrzeba, jest doświetlony przez żyrandol. Nadrzędną rolę ustawionych symetrycznie kanap w salonie podkreśla górne oświetlenie. Obniżone elementy podwieszanego sufitu nad siedziskami tworzą przytulną atmosferę w strefie wypoczynku. Najwyższą część sufitu najlepiej jest zaplanować centralnie przez całą długość pomieszczenia, na szerokość wyznaczoną przez obudowę kominka. Obłożony kamieniem podkreślającym jego urodę kominek wyraźnie dominuje we wnętrzu.

3 / 7

Pomysły na nowoczesny salon: narożne okna jak obraz

Obraz
© KAEEL GROUP

Dla osób ceniących naturę i szukających ukojenia w zieleni ogrodu niewybaczalnym błędem byłoby ustawianie mebli wypoczynkowych tyłem do okien. Narożne przeszklenia w salonie, otwierające się na atrakcyjny krajobraz, same w sobie stanowią wyjątkową ozdobę wnętrza, dlatego możliwość podziwiania rozległych widoków warto wykorzystać, tworząc w pokoju dziennym punkt widokowy. Przynajmniej część narożnika powinna pozwalać na zawieszenie wzroku daleko, na kojącej nerwy zieleni. Druga część wypoczynku będzie wówczas skierowana do wnętrza salonu. Przy przeciwległej ścianie można ustawić telewizor. Aby światło dzienne nie przeszkadzało w śledzeniu programu, okno narożne powinno być wyposażone w całkowicie zacieniające przesłony.

4 / 7

Pomysły na nowoczesny salon: przestrzeń zabudowana

Obraz
© KAEEL GROUP

Modna obecnie zabudowa, która wykorzystuje gładkie, bezuchwytowe fronty wykonane z płyty meblowej, pozwala zamaskować niektóre mankamenty nowoczesnego wnętrza. W salonie zestawione w ten sposób szafki o matowych drzwiczkach mogą do złudzenia przypominać ścianę. Płyty z połyskiem będą dobrym wyborem, gdy otwór drzwiowy i fragmenty ścian obłożysz tym samym materiałem. Dodatkowo harmonizują z nimi błyszczące białe szafki na książki i bibeloty. Niewysoka biblioteczka nie musi wcale stać przy ścianie - równie dobrze można ją ustawić na plecach kanapy. Nie zajmie wiele miejsca, a jej górna powierzchnia staje się praktycznym stolikiem w strefie wypoczynkowej.

5 / 7

Pomysły na nowoczesny salon: łączenie materiałów na ścianie

Obraz
© Meblościanka Studio

Nawet nieduży salon można wykończyć, korzystając z różnych materiałów i okładzin ściennych, należy to jednak robić z umiarem. Dzięki temu uzyskasz efekt głębi. Ściana, na której zawiśnie telewizor, może być pokryta płytami betonowymi, kamieniem lub trójwymiarowymi panelami obciągniętymi tkaniną. Będzie się wyróżniać, a jej forma nada wnętrzu przestrzenny wymiar. Ściana nie może jednak być zbyt wzorzysta, aby dominującym elementem pozostał telewizor. Wąski pas ściany za kanapą można z kolei pokryć wyjątkowym materiałem, który estetycznie podkreśli rangę centralnego punktu wypoczynkowego. Warto użyć cegły, tapety lub tynku strukturalnego. Większość ścian przy takim rozwiązaniu powinna pozostać neutralna i dyskretnie wykończona. Wystarczy pomalować je białą matową farbą.

6 / 7

Pomysły na nowoczesny salon: przytulne wnęki

Obraz
© Pracownia Projektowa Dragon Art Anna Maria Sokołowska

Salonowa zabudowa na wymiar, w której mieszczą się półki i szafki, może - oprócz funkcji ściśle użytecznej - grać również rolę kreatora przestrzeni. Zaprojektuj wiszący regał tak, by uzyskać pod nim przytulną wnękę na kanapę lub narożnik. Od dołu warto podświetlić zabudowę diodami LED lub świecącą taśmą. Atrakcyjny wygląd mebla ciągnącego się aż pod sam sufit uzyskasz, gdy obok zamykanych szafek zostawisz miejsce na otwarte półki. Warto je usytuować niesymetrycznie - takie rozwiązanie dodaje przestrzeni uroku i nadaje jej artystyczny wymiar.

7 / 7

Pomysły na nowoczesny salon: dwa w jednym

Obraz
© Raca Architekci

W salonie urządzonym w kawalerce zmieścisz zarówno kanapę, stolik kawowy, jak i stół jadalniany wraz z krzesłami. Wystarczy odważyć się na aranżację na środku pomieszczenia. Zamiast ustawiać meble przy ścianach i wzdłuż ich linii, spróbuj umieścić kanapę w niedużej odległości od ściany z telewizorem, a za jej oparciem - stół. Maksymalnie dosunięty nie będzie zajmował dużo przestrzeni. Dzięki takiemu ustawieniu zarówno podczas posiłku, jak i w czasie wieczornego odpoczynku będziesz mógł oglądać wyświetlany w telewizji film. Nieduży stolik kawowy o geometrycznej formie i kanapa o niezbyt szerokim stelażu będą optymalnym rozwiązaniem. Do jadalni warto wybrać wąski stół i taborety zamiast krzeseł z oparciami. Po spożyciu posiłku całkowicie schowasz je pod blatem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)