Nowoczesny piec kaflowy. Ogrzewanie domu z nutą retro
22.10.2013 13:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Piec kaflowy kojarzy się z tradycyjnymi, rustykalnymi wnętrzami, budzi wspomnienia z dzieciństwa i wizyt w domu babci. Tymczasem dostępne na rynku piece kaflowe (tzw. kozy) łączące stare tradycje rzemieślnicze z nowoczesną technologią i designem mogą być sercem aranżacji także współczesnego wnętrza.
Piec kaflowy: tradycja i nowoczesność
Wraz ze współczesnymi piecami kaflowymi wraca moda na wykorzystywanie tej tradycyjnej metody ogrzewania domu. Z jednej strony czarują retro urokiem sprzed lat ujętym w nowoczesne ramy, z drugiej zaś kryją we wnętrzu nowoczesną technikę grzewczą. Pomimo tej samej metody grzania wykorzystującej właściwości ceramiki, sposób stawiania pieca kaflowego przez zduna różni się od tego, który wykorzystywano niegdyś do budowy kozy.
Nowoczesne piece kaflowe składają się z powstających samodzielnie: paleniska – przezważnie zastępowanego gotowym wkładem piecowym, masy akumulacyjnej i obudowy, dzięki czemu łatwo można je dopasować do każdego pomieszczenia. Wykorzystanie materiałów najwyższej jakości pozwala delikatnie i równomiernie rozprowadzać ciepło od ceramicznych kafli, które stanowią naturalny akumulator grzewczy. Ta cecha, w połączeniu z oszczędnością na opale z taniego drewna, oraz bezawaryjna technologia grzania rekompensują wysoką cenę, jaką trzeba zainwestować w piec kaflowy.
Kiedyś piece kaflowe wykorzystywane do ogrzewania domu zapewniały ciepło w jednym lub dwóch pomieszczeniach, przez co w każdym domu trzeba było stawiać ich kilka. Obecna technologia umożliwia ogrzanie całego do mu przez jedno urządzenie. Dzięki temu coraz częściej wybór pieca kaflowego ogranicza się do decyzji, jaki design będzie najbardziej odpowiedni do określonego wnętrza - nawet takiego, które nie kojarzy się z tak tradycyjnym elementem wystroju.
Piec kaflowy: designerskie serce domu
Zmiana technologii budowy i wykorzystywanych materiałów zaowocowała nowymi metodami wykorzystania pieców w wystroju wnętrz. Delikatna bryła o łagodniejszych liniach umieszczona na podeście z kolorową fasadą i zróżnicowaną fakturą kafli to recepta na nadanie charakteru dowolnemu pomieszczeniu.
Dawne kozy ze względu na ciężką, dominującą bryłę lokowane były w rogu pokoju. Dzisiejsze piece kaflowe o smukłej i lekkiej konstrukcji mogą stać w dowolnym miejscu, czego dowodem jest bogaty wybór pieców wolno stojących. Indywidualny charakter pomieszczenia pozwalają osiągnąć wybrane elementy dekoracyjne: subtelne wzorzyste wcięcia, kształty kafli imitujące tradycyjną fasadę kozy czy gładkie, lekko porowate, ceramiczne wykończenie półokrągłego pieca. Za sprawą tych wszystkich elementów piec kaflowy, łącząc tradycję rzemieślniczą z nowoczesną formą, stanowi kontrapunkt w nowoczesnym wnętrzu, który przez kontrast podkreśla i akcentuje nowoczesny wystrój, a zarazem nadaje mu niepowtarzalny urok.
Piec kaflowy: nowoczesna aranżacja wnętrza
Przestronność, minimalizm i pełnia światła to cechy, które charakteryzują styl nowoczesny i sprawiają, że granice pomiędzy poszczególnymi pokojami się zacierają. Właśnie z tego powodu wolno stojące piece kaflowe (np. Godin o pudełkowej lub walcowatej bryle) idealnie wkomponują się w nowoczesne wnętrze, nie przytłaczają aranżacji, a nawet pomagają rozplanować całą przestrzeń.
Umieszczenie pieca kaflowego w pomieszczeniu o planie otwartym może zagwarantować podział przestrzeni na poszczególne strefy. Inną ciekawą formą wyodrębnienia części pokoju może być usytuowanie pieca na podeście, do którego dodatkowo wykorzystamy oświetlenie LED lub kinkiety nakierowane na piec. Taki zabieg sprawi, że piec będzie przyciągał wzrok każdego gościa, ale równocześnie stanowił prawdziwe serce domu.
Kafle pieca powstają z ceramiki, która doskonale komponuje się z wykończeniem nowoczesnego wnętrza. Faktura i minimalizm zdobień kafli w połączeniu z typowymi dodatkami i meblami z drewna, szkła, metalu, a nawet tworzyw sztucznych uzupełnia kompozycję pomieszczenia. Ciekawy efekt można uzyskać również poprzez wybór bardziej soczystych kolorów, takich jak czerwień i żółć, które w zależności od indywidualnych oczekiwań mogą kontrastować lub uzupełnić kompozycję wykończenia pokoju. Kontrapunkt, jaki stanowi wykorzystanie kojarzonej z rustykalnymi wnętrzami kozy w nowoczesnej aranżacji, można dodatkowo uwypuklić poprzez kontrastujące połączenie chłodnych odcieni kafli imitujących fakturę kamienia, np. w kolorze szarym, z głęboką czerwienią ścian lub odwrotnie, wybierając pastelowo żółty piec do pomieszczenia wykończonego w drewnie i ciemnych barwach.