Nowoczesne oświetlenie: plafon czy żyrandol?

Współczesne plafony w niczym nie przypominają swoich poprzedników sprzed pół wieku - żyrandoli. Monotonny design lat 50. został zastąpiony przez eleganckie plafony, które stanowią nowoczesne oświetlenie wnętrza.

Nowoczesne oświetlenie: plafon czy żyrandol?
Źródło zdjęć: © Sigma

23.10.2013 12:14

Współczesne plafony w niczym nie przypominają swoich poprzedników sprzed pół wieku - żyrandoli. Monotonny design lat 50. został zastąpiony przez eleganckie plafony, które stanowią nowoczesne oświetlenie wnętrza.

Dawniej kojarzono plafony przede wszystkim z typowym wzornictwem socrealistycznym. Nowoczesny plafon nie musi jednak być oszczędny w formie i stylistyce – coraz częściej okazuje się, że plafoniery to bogactwo kształtów, linii, wzorów i kolorów. Co decyduje o tym, że są coraz chętniej wybierane jako główne źródło światła?

Plafon alternatywą dla żyrandola

Wybór podstawowego oświetlenia do salonu lub jadalni rozstrzyga się najczęściej między żyrandolem a plafonem. Na rzecz żyrandola dotychczas przemawiała wysublimowana elegancja i wysokie walory estetyczne, jednak niektóre współczesne plafony także odznaczają się wyrafinowanym designem, np. w postaci ozdobnych kryształowych elementów, dzięki czemu sporych rozmiarów żyrandol można z powodzeniem zastąpić plafonem w stylu glamour.

Przylegające ściśle do sufitu plafony idealnie nadają się do mniejszych i niższych pomieszczeń. – Decydując się na plafon do salonu, nie musimy rezygnować z funkcji dekoracyjnej oświetlenia. Wybór plafonów jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie. Przy zakupie warto rozważyć takie czynniki, jak wielkość wnętrza, jego charakter, a także rodzaj oprawy, który ma ogromny wpływ na rozchodzenie się światła – wyjaśnia Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma.

Plafony łagodnie oświetlają powierzchnię od spodu, tworząc jasną poświatę na suficie, co z kolei dodaje wnętrzu nastrojowości. Odbijają także światło od sufitu, zapewniając właściwe oświetlenie główne i tworząc przytulną atmosferę. Modne w ostatnim czasie diody LED montowane w plafonach pozwalają dodatkowo uzyskać kolorowe barwy rozchodzące się w różne strony. Takie rozwiązanie idealnie współgra z podświetlanymi meblami, ale wiązka światła będzie w tym wypadku znacznie węższa.

Kształty i zastosowania plafonów

Nowoczesne plafony można zamontować nie tylko na suficie, ale również na ścianie bocznej, gdzie zastąpią one kinkiety. Wśród aktualnie obowiązujących trendów warto zwrócić uwagę na oryginalne modele plafonów, które wizualnie „zlewają się” z powierzchnią sufitu lub ściany. W takim wypadku pozorna niewidoczność lampy jest zdradzana tylko poprzez bijające z niej światło.

– Jeżeli chodzi o kształt i formę plafonów, w tym względzie jest naprawdę olbrzymia dowolność – od tradycyjnych okrągłych modeli, poprzez prostokątne, owalne, wielobarwne czy nieco bardziej awangardowe plafony z kombinacją wzorów geometrycznych z roślinnymi.

Plafony stanowią jedną z najszerszych, a zarazem najbardziej zróżnicowanych grup oświetlenia. To, czy wybierzesz ekstrawagancki projekt designerski, czy oszczędny w formie plafon minimalistyczny, zależy od upodobań estetycznych oraz efektu, jaki chcesz osiągnąć poprzez zmianę aranżacji oświetlenia.

Zaletą plafonów jest też ich elastyczność w zakresie dopasowania do różnych wnętrz bez konieczności zmiany całego wystroju. Ze względu na elastyczność montażu i wygodę użytkowania plafony mogą znaleźć zastosowanie w każdym miejscu domu - cieszą się popularnością w kuchni, łazience czy garderobie.

Wśród materiałów najczęściej wykorzystywanych przy konstrukcji plafonów warto wyróżnić atrakcyjne połączenia różnych metali ze szkłem lub kryształem. Nowoczesny plafon nie przytłoczy wnętrza, a jego nietuzinkowy charakter doda aranżacji uroku.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)