Nowoczesna ziemianka. Niezwykłe projekty domów pod ziemią
Ten, kto czytał książkę lub oglądał film "Władca Pierścieni", z pewnością pamięta słynne domki hobbitów. Niepozorny z zewnątrz dom Bilba Bagginsa wewnątrz zaskakiwał wygodami. Taka też jest współczesna ziemianka. Z roli piwnicznego schowka awansowała do sfery mieszkalnej. Co więcej, niejeden projekt domu pod ziemią jest bardziej luksusowy niż standardowe budynki.
Niezwykły dom pod ziemią
Ten, kto czytał książkę lub oglądał film "Władca Pierścieni", z pewnością pamięta słynne domostwa hobbitów. Niepozorny z zewnątrz dom Bilba Bagginsa wewnątrz zaskakiwał wygodami. Taka też jest współczesna ziemianka. Z roli piwnicznego schowka awansowała do sfery mieszkalnej. Co więcej, niejeden projekt domu pod ziemią jest bardziej luksusowy niż standardowe budynki.
Dziewiętnastowieczny pisarz Herbert George Wells snuł wizję całego podziemnego miasta w powieści "Wehikuł czasu". Współcześnie inny Wells - architekt Malcolm Wells, sam bez wahania przeniósł pod powierzchnię gruntu własne biuro. Była to z jego strony swoista odpowiedź na dewastację naturalnego krajobrazu. Uznał, że zagospodarowywanie dachów na tereny zielone przyczynia się do ochrony środowiska, co więcej - ziemianka to doskonały sposób na stworzenie cichej, spokojnej enklawy nawet w sercu dużego miasta. Przypadkowym przechodniom trudno jest się domyślić, że kilka prowadzących w dół schodków pośród bujnie rozrośniętej zieleni to wejście do całkiem sporego budynku. A jednak! Co więcej, jest to obiekt niezwykle komfortowy, podobnie jak inne projekty domów Wellsa.
Niezwykły dom pod ziemią
Technologia wznoszenia domu podziemnego nie ma tak bogatej historii jak w przypadku budynków o standardowych kondygnacjach. Coraz częściej jednak dom przypominający ziemiankę to rzeczywistość. Czy takie rozwiązanie ma zalety? Wbrew pozorom jest ich niemało. Taki dom zapewnia stosunkowo małe wahania temperatury - latem się nie nagrzewa, a zimą kumuluje ciepło. Jest ponadto doskonale wyciszony i nie zasłania sąsiadom widoku - na przykład na ocean, jak Dom Wydmowy autorstwa pracowni William Morgan Architects, położony na Florydzie.
Niezwykły dom pod ziemią
Biuro William Morgan Architects stworzyło też inny projekt domu idealnie wtopionego w krajobraz - tym razem le śny. Dom Leśny skrywa się w poszyciu między drzewami. Nie zagraża pobliskim drzewom ani okolicznym zwierzętom. Poza jego murami toczy się życie lokalnego ekosystemu, które mieszkańcy mogą na co dzień obserwować z tej niezwykłej ziemianki. Dla wielu takie bytowanie na łonie natury to lepsza opcja niż zgiełk miejskiej dżungli. Poza tym niemal nietknięty krajobraz jest zawsze bardziej pożądany niż betonowa zabudowa.