Nowoczesna podłoga: z żywicy, betonu, szkła. Zdjęcia wnętrz

Nowoczesna podłoga: z żywicy, betonu, szkła. Zdjęcia wnętrz

10.04.2014 | aktual.: 23.03.2017 14:11

Nowoczesna podłoga - z żywicy, betonu czy szkła - znajduje zastosowanie w modnym obecnie, minimalistycznym wykończeniu wnętrz. Podłoga żywiczna czy betonowa oznacza typowo miejski wybór nawiązujący do industrialnych czy nawet klubowych trendów. Zobacz najciekawsze nowoczesne podłogi.

Nowoczesne podłogi - z żywicy, betonu czy szkła - znajdują zastosowanie w modnym obecnie, minimalistycznym wykończeniu wnętrz. Podłoga żywiczna czy betonowa oznacza typowo miejski wybór nawiązujący do industrialnych czy nawet klubowych trendów.
Kariera podłóg betonowych wygląda podobnie jak posadzek żywicznych - do niedawna wykorzystywano je jako posadzki hal fabrycznych i magazynów, dlatego przywołują one industrialne skojarzenia. Dotyczy to szczególnie betonowej wylewki. Wylewane podłogi betonowe są cenione za trwałość i surową estetykę. Mogą stanowić wyrazisty akcent we wnętrzu albo swego rodzaju czyste płótno, na tle którego inne elementy projektu wnętrza mogą tryumfować. Niektórzy kochają neutralne odcienie betonu - od jasnych po grafitowe - i ich unikalne przejścia tonalne. Inni korzystają z ogromnego wyboru dostępnych kolorów i tekstur.


1 / 6

Nowoczesna podłoga z betonu

Obraz
© Rumhemma.se

Efektowym rozwiązaniem jest polerowana podłoga betonowa. Zwykle jest ona poddawana obróbce mechanicznej z zastosowaniem preparatów nabłyszczających i impregnujących. Nic więc dziwnego, że beton polerowany (podobnie jak posadzki żywiczne) wykorzystuje się niekiedy w nowoczesnych projektach wnętrz w stylu glamour.


2 / 6

Nowoczesna podłoga z betonu

Obraz
© Rumhemma.se

Prawidłowo wylana i konserwowana podłoga betonowa, podobnie jak posadzki żywiczne, rzadko wymaga wymiany czy poprawek. Takie wykończenie wnętrz jest łatwe do utrzymania w czystości, toteż zwykle dobrze się prezentuje. Jego żywotność sięga kilkudziesięciu lat, dlatego projektanci określają je mianem podłogi przyszłości.
Mimo wszelkich zalet takie wykończenie wnętrz jest jednak zimne. Dlatego oprócz miękkich dywanów w projektach wnętrz z podłogą betonową warto uwzględnić także... ciepłe kapcie.


3 / 6

Nowoczesna podłoga ze szkła

Obraz
© Homesdir.net

Podłogę szklaną - przezroczystą, mleczną, matowioną czy barwioną w masie - wykorzystuje się w najbardziej designerskich projektach wnętrz. Kojarzy się ona z obiektami komercyjnymi, biurowymi czy klubowymi, dlatego w przestrzeni mieszkalnej takie wykończenie wnętrz nabiera innowacyjnego charakteru.
Wbrew pozorom jest to materiał bezpieczny. Grube, hartowane szkło wykazuje dużą odporność na naciski i naprężenia. Podłogi szklane są zwykle wielowarstwowe, a tafle są łączone warstwą żywicy lub specjalną folią, której zadaniem w przypadku stłuczenia jest utrzymanie ciągłości podłogi. Oczywiście wybór szklanej podłogi do projektu wnętrz każdorazowo muszą poprzedzać indywidualne wyliczenia.


4 / 6

Nowoczesna podłoga ze szkła

Obraz
© Themaisonette.net

Szkło pokryte mineralną emalią tworzy antypoślizgową powierzchnię. Zwykle stanowi dopełnienie wykończenia podłogi. Chętnie łączy się np. z drewnem, blachą czy z betonem i posadzką żywiczną.
Szkło ułożone w formie tafli można podświetlić od spodu wężem świetlnym czy ledami albo zaaranżować pod nim dekoracyjną kompozycję. Zwykle jednak najbardziej spektakularne efekty daje po prostu przezroczystość. Bezbarwna podłoga szklana pozwala przenikać się przestrzeniom, zobaczyć to, co jest powyżej lub poniżej jej poziomu. Tę najbardziej oczywistą właściwość szkła wykorzystało w projekcie wnętrza realizowanym w meksykańskiej Guadalajarze studio architektoniczne Hernandeza Silvy, zawieszając szklaną podłogę łazienki tamtejszego apartamentu 15 pięter ponad nieużywanym szybem windy. Efekt? Wow!


5 / 6

Nowoczesna podłoga z żywicy

Obraz
© Arturo Flooring

Wylewane podłogi z żywic syntetycznych stosunkowo niedawno awansowały z hal produkcyjnych na salony. Dzięki zaletom praktycznym i estetycznym zaczęto je wykorzystywać w projektach wnętrz mieszkalnych.
Posadzki żywiczne są odporne na uderzenia, ścieranie i działanie środków chemicznych. Umożliwiają wykonanie unikalnego projektu wnętrz - można je barwić, a także zatapiać w nich szablony i inne przedmioty, np. płyty winylowe czy światłowody, które dają oryginalny efekt. Kruszywa łączy się rozmaitymi spoiwami, uzyskując posadzki żywiczne: metakrylowe, poliestrowe, epoksydowe, poliuretanowe czy epoksydowo-poliuretanowe. Różnią się one technologią wykonania oraz właściwościami. Dostępne są w wersjach na wysoki połysk, półmatowe i matowe. Takie wykończenie wnętrz jest stosunkowo lekkie i nie obciąża stropów. Doskonale sprawdzi się np. na loftowej antresoli.


6 / 6

Nowoczesna podłoga z żywicy

Obraz
© Weber.floor Design

Wykonanie i schnięcie posadzki żywicznej zajmuje zwykle kilka dni. Wiele zależy od wykorzystanej technologii oraz efektów założonych w projektach wnętrz. Gładkie, bezspoinowe powierzchnie posadzek żywicznych kojarzą się z prestiżem i luksusem. Szczególnie efektownie prezentują się w nowoczesnych domach i mieszkaniach zaaranżowanych jako open space, gdzie brak łączeń to zaleta wychodząca na pierwszy plan.


podłogipodłogazdjęcia wnętrz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)