WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu

Nowoczesna elewacja domu – płyty, drewno czy szkło?

Coraz chętniej zamiast tynkować domy, „ubieramy” je w płyty elewacyjne, drewno czy kamień. Nie zapominajmy jednak, że elewacja to nie tylko ozdoba. Musi też chronić dom, a jest narażona na uszkodzenia mechaniczne, wystawiona na deszcz, słońce i mróz. Wybieraj rozważnie materiały elewacyjne, a oszczędzisz czas i pieniądze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowoczesna elewacja domu – płyty, drewno czy szkło?
(Shutterstock.com)
WP

Płyty elewacyjne – zdobią i chronią

Coraz częściej jako wykończenia używa się płyt elewacyjnych. Są dekoracyjne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i kaprysy pogody – dobrze znoszą wahania temperatur i wysoką wilgotność, łatwo je też utrzymać w czystości. Świetnie izolują, są ognioodporne oraz chronią przed grzybami i bakteriami.
Zwykle są wytwarzane z wysokiej klasy cementu, mineralnych wypełniaczy oraz różnego typu włókien (często celulozowych). Elewacje wykonane z płyt są dostępne w szerokiej palecie kolorów i nie wymagają szczególnej konserwacji. Wyróżniają się wysoką izolacyjnością akustyczną i cieplną, dlatego stosuje się je jako element systemu ociepleń. Więcej o złożonych systemach elewacyjnych znajdziesz tutaj.

Płyty elewacyjne stosuje się przy fasadach wentylowanych, można nimi wykańczać tylko niektóre elementy fasady. Montaż nie jest skomplikowany - instaluje się je za pomocą specjalnego rusztu lub profilu. Więcej informacji na temat płyt elewacyjnych znajdziesz w tym artykule.

WP
Shutterstock.com
Podziel się

Elewacje drewniane

WP

Mogą być wykonane z drewna różnych gatunków, zarówno rodzimych, jak i egzotycznych. Najczęściej stosuje się świerk, sosnę i modrzew, które są trwałe i odporne na wilgoć. Coraz bardziej popularne stają się cedr czerwony oraz wytrzymały świerk skandynawski. Elewacje obłożone drewnem dobrze oddychają, a dom wykończony drewnem jest przytulny, naturalny i doskonale komponuje się z otoczeniem. Deski fasadowe montuje się do rusztu, wcześniej muszą być zaimpregnowane. Można kupić również systemy drewnianych elewacji gotowe do montażu – zaimpregnowane ciśnieniowo, pomalowane lub polakierowane.

Szkło i beton

Przeszklone elewacje do niedawna były raczej zarezerwowane dla dużych inwestycji, ale można je również spotkać w domach jednorodzinnych. Oszklona fasada, na przykład frontowa, dobrze łączy się z elementami drewnianymi czy kamiennymi. Nowoczesne elewacje powstają też z betonu architektonicznego, nazywanego dekoracyjnym czy artystycznym. To bardzo modny w ostatnich latach materiał, również na fasadach domów jednorodzinnych. Jest nie tylko elegancki, ale także trwały i praktyczny.

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP