Trwa ładowanie...
ycipk-2khjjh

Nigdy nie wkładaj ich do zmywarki. Mogą się błyskawicznie zniszczyć

Zmywarka do naczyń pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze, w tym wypadku za zużycie wody. Kiedy w kuchni zalega sterta naczyń, oczywiście najchętniej załadowalibyśmy je wszystkie, jak leci, i włączyli odpowiedni program, byle tylko dłużej nie musieć na nie patrzeć. Niestety, to nie takie proste. Są rzeczy, których pod żadnym pozorem nie powinno się tam wkładać, by nie wyjąć ich w kawałkach.
Podziel się
Co warto myć w zmywarce? Są rzeczy, które w ten sposób tylko zniszczysz
Co warto myć w zmywarce? Są rzeczy, które w ten sposób tylko zniszczysz (iStock.com)
ycipk-2khjjh

Które naczynia i akcesoria kuchenne bez problemu umyjesz w zmywarce?

Nie musisz się martwić o zwykłe szkło, chociaż czasem lepiej myć je w nieco niższych temperaturach, by się nie porysowało ani nie popękało. Nie bój się również o naczynia żaroodporne, które świetnie wytrzymają kilkudziesięciominutową kąpiel.
Zmywarka doskonale poradzi sobie z garnkami, talerzami oraz standardowymi sztućcami. Możesz również myć w niej plastikowe pojemniki, o ile tylko posiadają odpowiednie oznaczenie (bez niego lepiej nie ryzykować, ponieważ możesz je wyjąć zdeformowane przez wzgląd na wysoką temperaturę panującą wewnątrz urządzenia). Pamiętaj jednak, by nawet te właściwie oznaczone trzymać z dala od elementów grzejnych.

ycipk-2khjjh
Dla niektórych to kuchenny sprzęt pierwszej potrzeby, dla innych fanaberia. Jaka jest prawda o zmywarce? Shutterstock.com
Podziel się

Czego lepiej nie czyścić w zmywarce?

ycipk-2khjjh

Unikaj umieszczania w zmywarce artykułów wykonanych z drewna – na przykład desek do krojenia czy łyżek do mieszania potraw. W przeciwnym razie materiał ten napęcznieje od wody, popęka i w rezultacie nie będzie się nadawał do dalszej eksploatacji. Nie wkładaj do urządzenia również naczyń srebrnych oraz miedzianych, jeśli nie chcesz, by się odbarwiły. Możesz też bardzo łatwo doprowadzić do starcia się różnych wzorów zdobiących szklanki czy kubki do herbaty.

Raczej nie powinieneś również wkładać do zmywarki naczyń oraz akcesoriów z delikatnego szkła, zwłaszcza z kryształu. Chodzi tutaj nie tylko o zarysowania, ale również o możliwość powstania dużych pęknięć czy nawet rozkruszenia się szklanki czy talerzyka. Wyłącznie do ręcznego mycia nadają się również patelnie teflonowe i wszelkie garnki, które są pokryte jego powłoką. Niestety, okazuje się ona na tyle delikatna, że w wyniku mycia mechanicznego może zostać poważnie uszkodzona, a wtedy naczynie nie będzie się już nadawać do użytku.

Jeśli masz w domu naprawdę cenne lub wiekowe naczynia, myj je wyłącznie pod bieżącą wodą. Zdobienia nie tylko mogą się odbarwić lub stracić pierwotny blask, ale również zupełnie się zetrzeć.

ycipk-2khjjh

Możesz być pewny, że stosując się do tych kilku prostych wskazówek, nie popełnisz żadnego błędu, a zmywarka rzeczywiście ułatwi ci życie.

Polub WP Dom

ycipk-2khjjh

ycipk-2khjjh
ycipk-2khjjh