Niezwykły projekt ruchomego domu w lesie

Niezwykły projekt ruchomego domu w lesie

29.03.2018 | aktual.: 29.03.2018 12:00

Marzysz o życiu daleko za miastem, w pięknych okolicznościach przyrody? Jeśli tak, pokochasz projekt letniego domu autorstwa Maartje Lammers i Borysa Zeissera. Usytuowany w samym środku lasu, tuż obok bajkowego jeziora Ovre Gla w Szwecji, projekt zapiera dech w piersiach. Choć z zewnątrz przypomina chatę hobbita, architektonicznie budynek jest dużo bardziej zaawansowany. Zdradzamy wszystkie jego sekrety!

Marzysz o życiu daleko za miastem, w pięknych okolicznościach przyrody? Jeśli tak, spodoba ci się projekt letniego domu autorstwa Maartje Lammers i Borysa Zeissera.

Dom usytuowany w samym środku lasu, tuż obok bajkowego jeziora Ovre Gla w Szwecji, projekt zapiera dech w piersiach. Choć z zewnątrz przypomina chatę hobbita, architektonicznie budynek jest dużo bardziej zaawansowany. Zdradzamy wszystkie jego sekrety!
Ta niezwykła budowa niemal niezauważenie wtopiła się w krajobraz i stała się jego integralną częścią. Pierwotnie jednak właściciele budynku nie planowali stworzenia domu w takiej formie. Zmusiły ich do tego panujące w Szwecji przepisy chroniące środowisko, które zabraniają stawiania nowych budynków wzdłuż zbiorników wodnych. Ostatecznie dom powstał w wyniku rozbudowy dziewiętnastowiecznej chaty.

1 / 9

Akordeon

Obraz
© Maklarhuset.se

Pieszczotliwie nazywany przez okolicznych mieszkańców "akordeonem", ten wyjątkowy dom ma możliwość... poruszania się! Wszystko za sprawą oryginalnej konstrukcji, którą wyposażono w wysuwaną strefę tworzącą dużą, przeszkloną loggię. Dzięki temu w okresie letnim można podziwiać piękne okoliczności przyrody bez wychodzenia z domu i zwiększyć jego powierzchnię z 45 do 72 metrów kwadratowych.

2 / 9

Zgodnie z naturą

Obraz
© Maklarhuset.se

Jasne, utrzymane w naturalnym stylu wnętrze zostało stworzone w zgodzie z naturą. Zewnętrzną elewację wzniesiono z kanadyjskiego cedru, dzięki czemu budynek jest niemal niewidoczny wśród drzew. Aby mógł funkcjonować w harmonii z Matką Ziemią, nie ma w nim podłączenia elektrycznego ani bieżącej wody. Jedynym źródłem energii są zamontowane na dachu baterie słoneczne.

3 / 9

Nietypowa izolacja

Obraz
© Maklarhuset.se

Zastosowane w pokoju dziennym futra jeleni przybite do ścian i sufitu nie tylko pięknie się prezentują, ale również idealnie izolują budynek. Architekci zaczerpnęli to oryginalne rozwiązanie od Lapończyków z północnej Skandynawii, którzy od setek ocieplają w ten sposób swoje domy.

4 / 9

Kojąca szarość

Obraz
© Maklarhuset.se

Łazienka idealnie komponuje się z pozostałymi pokojami. Tak jak w innych pomieszczeniach i tutaj zdecydowano się na połączenie drewnianych faktur z kojącymi odcieniami szarości. Oryginalny deseń na ścianie wprowadza w odprężający nastrój.

5 / 9

Letnisko z wygodami

Obraz
© Maklarhuset.se

Wyjątkowy dom letniskowy robi oszałamiające wrażenie nie tylko wewnątrz. Z tyłu budynku znajduje się dodatkowe WC, prysznic oraz jacuzzi, które napełniane jest wodą z potoku. Dzięki temu pobyt w nim jest jeszcze bardziej relaksujący.

6 / 9

Ciepły i przytulny

Obraz
© Maklarhuset.se

W całej aranżacji zdecydowano się na wykorzystanie drewna sosnowego. Dzięki temu wnętrza są ciepłe i przytulne. Wrażenie sielskości potęguje kominek usytuowany w salonie oraz futrzane elementy na ścianach i suficie. Wnętrze idealnie uzupełniają wiklinowe dodatki oraz designerskie meble o lekkiej konstrukcji.

7 / 9

Minimalistycznie

Obraz
© Maklarhuset.se

Duże łóżko oraz klimatyczny kominek tworzą piękną, lecz minimalistyczną sypialnię. Zrezygnowano w niej z dodatków i dekoracyjnych akcesoriów. Dzięki temu skąpana w szarości sypialnia zamieniła się w kojącą zmysły oazę relaksu. Widok na jezioro i dolinę roztaczający się z pokoju to gwarancja udanego poranka.

8 / 9

Ergonomicznie

Obraz
© Maklarhuset.se

Podczas aranżacji przestrzeni kuchennej wzorowo wykorzystano zasady ergonomii. Wyspa kuchenna wyposażona w piekarnik i funkcjonalne szafki to idealne rozwiązanie - nie zajmuje dużo miejsca, a jednocześnie spełnia swoją rolę. Wydłużony blat wyspy pełni również funkcję małej jadalni oraz miejsca do pracy.

9 / 9

Ochrona przed zimnem

Obraz
© Maklarhuset.se

Konstrukcja, na którą zdecydowano się w niezwykłym domu, w środowisku architektów nazywana jest motylem. Podobnie jak wrażliwy owad zimą zawinięty jest w kokon, prezentowana konstrukcja zamienia się w tym czasie w zamkniętą kapsułę, która tak bardzo wkomponowała się w okolicę, że na pierwszy rzut oka ciężko ją zauważyć. Takie rozwiązanie sprawia, że dom po "zamknięciu" ma podwójne ściany, dzięki czemu jest jeszcze lepiej chroniony przed zimnem.

pomysł na domdom letnidom w lesie
Wybrane dla Ciebie