Niezwykłe domy jednorodzinne. Jak się mieszka w wieży ciśnień?

Niezwykłe domy jednorodzinne. Jak się mieszka w wieży ciśnień?

23.10.2013 11:19

Niektórym nie wystarcza wybudowanie zwykłego domu - szukają dla siebie wyjątkowego miejsca do życia: adaptują przestrzenie starych fabryk, barek rzecznych, a nawet zabytkowych wież ciśnień! I wcale im nie przeszkadza, że muszą pokonywać co dzień po kilkaset stopni, bo widok, jaki rozciąga się z okien wieży, zapiera dech w piersiach! Zobacz, jak się mieszka w wieży ciśnień.

9-kondygnacyjna wieża ciśnień wybudowana w 1931 r. w holenderskim mieście Soest, w pobliżu Utrechtu, została zaadaptowana na pomieszczenia mieszkalne przez Zecc Architecten w 2004 roku. Przebudowa polegała przede wszystkim na zwiększeniu ilości światła dziennego dopływającego do wnętrz (w tym celu wstawiono ramę okna o wysokości niemal 3 kondygnacji), zapewnieniu wrażenia przestronności oraz zachowaniu przemysłowego charakteru budynku. Dlatego też w mieszkaniu w wieży nie brakuje stali, betonu, szkła.

1 / 7

Dom w wieży ciśnień Munstead

Obraz
© ArchDaily

Wybudowana w 1898 r. ceglana wieża ciśnień Munstead mieszcząca się w pobliżu brytyjskiego Guildford ma 40 m wysokości i aż 64 okna (kto je myje?). W 1989 r. na przestrzeń mieszkalną zaadaptowała ją architekt Elspeth Beard, przeznaczając każde piętro 6-kondygnacyjnej konstrukcji na osobne pomieszczenie. Na parterze powstał hol, na kolejnych trzech piętrach sypialnie, na czwartym kuchnia, na piątym salon, szóste piętro w całości przeznaczono zaś na taras z rozległym widokiem. By dostać się do kuchni, trzeba pokonać 88 stopni, do salonu - 116, a na dach - aż 142 stopnie!

2 / 7

Dom w wieży ciśnień Lymm

Obraz
© Ellis Williams Architects

Wiktoriańska, zbudowana z kamienia wieża ciśnień w malowniczym miasteczku Lymm, w hrabstwie Cheshire, ma za sobą 130 lat burzliwej historii. W ciągu ostatnich lat za sprawą ekipy Ellis Williams Architects zmieniła się w luksusowy dom jednorodzinny, którego mieszkańcy zajęli nie tylko pomieszczenia wieży, lecz także niewielką, w znacznej części przeszkloną dobudówkę. Dodatkową atrakcją - oprócz niezwykłego widoku - jest ogród znajdujący się na dachu wieży, na wysokości ponad 30 metrów.

3 / 7

Dom w wieży ciśnień Essen

Obraz
© Inhabitat.com

W wieży ciśnień mieszczącej się w niemieckim mieście Essen po zaadaptowaniu jej na pomieszczenia mieszkalne (w 2001 roku) zmieściło się aż dziewięć pięter zagospodarowanych na niezależne mieszkania. Rewitalizacji wieży podjęli się architekci z pracowni Madako, którzy urządzili jej wnętrza w stylu nowoczesnym, chętnie posługując się współczesnymi materiałami wykończeniowymi: blachą, betonem, stalą oraz szkłem.

4 / 7

Dom w wieży ciśnień Steenokkerzeel

Obraz
© ArchDaily

30-metrową wieżę ciśnień w belgijskim miasteczku w Steenokkerzeel zbudowano w latach 1939-41, do lat 90. XX wieku pełniła ona swą funkcję. Dziś stanowi udany przykład adaptacji dawnych wzorów architektonicznych do potrzeb współczesnych mieszkańców. Choć wieża została objęta opieką konserwatorską, możliwa była zmiana funkcji, a nawet ingerencja w oryginalną strukturę. Za architektoniczną część projektu odpowiadała pracownia MUNA Woutera Bilzena, a wnętrza zaprojektował Mauro Brigham. Podczas rekonstrukcji starali się oni zachować jak najwięcej oryginalnych elementów (betonowe sufity, 250-litrowy zbiornik na wodę czy główny pion wodny), które nadają budynkowi indywidualny charakter.

5 / 7

Dom w wieży ciśnień Jaegersborg

Obraz
© ArchDaily

Oto, jak wykorzystano starą wieżę ciśnień w duńskim mieście Jaegersborg - nadano jej nową funkcję, dzięki czemu od ośmiu lat działa tu schronisko młodzieżowe z prywatnymi pokojami na wyższych piętrach i otwartą przestrzenią pokoi wypoczynkowych w niższej części budynku. Przebudową zajęła się pracownia Dorte Mandrup Architects. Największą zaletą tak oryginalnie umiejscowionego schroniska są ogromne panoramiczne okna, które zapewniają mieszkańcom niczym nieograniczone widoki na okolicę.

6 / 7

Dom w wieży ciśnień Thorpeness

Obraz
© House In The Clouds

Wieża ciśnień w Thorpeness zbudowana w 1923 roku, dziś nosi nazwę Domu w Chmurach i każdy może wynająć w niej pokój, ponieważ obecnie mieści się tu niewielki hotel oferujący najlepsze widoki na rozległe tereny hrabstwa Suffolk oraz morze Północne. Koszt takiej atrakcji to 5000 zł za tygodniowy pobyt w wieży.

7 / 7

Dom w wieży ciśnień Joachimsthal

Obraz
© AcidCow.com

W niemieckim miasteczku Joachimsthal, 60 kilometrów od Berlina, w 1960 roku zbudowano wieżę ciśnień, która funkcjonowała do 1990 roku. Nowi właściciele - wykorzystując fundusze z Unii Europejskiej - wybudowali zewnętrzną windę, która prowadzi na dach wieży, skąd rozciąga się widok na pobliski rezerwat biosfery. Wnętrze wieży zagospodarowali zaś na mieszkanie dla siebie i rodziny.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)