Niezwykłe dekoracje ścienne: laserunek, stiuk wenecki, efekt betonu
Jeszcze do niedawna ci, którzy szukali pomysłu na wykończenie ścian, do wyboru mieli farbę lub tapetę. Dziś, dzięki nietypowym technologiom, można szybko i łatwo uzyskać aranżację wnętrza niemalże nie do powtórzenia, niekiedy dyskusyjna jest jednak kwestia efektu estetycznego.
21.06.2017 | aktual.: 22.06.2017 12:04
Wbrew pozorom dekorowanie ścian nie jest jedynie domeną miłośników nowoczesności. Już wiele wieków temu w ten sposób swoje pomieszczenia próbowali odmieniać Grecy czy Rzymianie, tradycje w tym zakresie są więc bogate.
O ile dawniej o wyglądzie wnętrz decydowała przede wszystkim dostępność konkretnych materiałów wykończeniowych, o tyle obecnie jedyne, co nas ogranicza, to gust i pomysłowość. Aby jednak świadomie zadecydować, który pomysł na ścianę będzie najlepszy, warto zapoznać się ze wszystkimi oferowanymi na rynku możliwościami.
Dekoracje ścienne: płaskie
– Pierwszym sposobem na oryginalne wykończenie ścian jest tzw. przecierka, czyli laserunek – naniesienie warstwy półprzezroczystej farby, zmieniającej odcień ściany, na którą jest nakładana – mówi Paweł Kwaśniewski z Galerii Wnętrz Iguane.
W zależności od tego, jak dużo farby laserunkowej użyjemy, wykończenie ściany może być jaśniejsze lub ciemniejsze.
Płaską, ale dynamiczną powierzchnię otrzymasz także, stosując glinki weneckie, czyli produkty z drobinkami glinek. Farby te, umiejętnie rozprowadzone za pomocą szpachelki lub pędzla stworzą na ścianie wyrazisty wzór.
Dekoracje ścienne: światło a efekt dekoracyjny
Dość dużym zainteresowaniem osób dekorujących wnętrza cieszą się także stiuki weneckie imitujące kamień lub marmur: – W tym przypadku tynk wapienny nakłada się na płasko, szpachluje do uzyskania całkowitej gładkości, a następnie przy użyciu specjalnej packi nabłyszcza go w wysokiej temperaturze. Uzyskana w ten sposób powierzchnia tworzy wrażenie mieszania się odcieni barw, co może efektownie ozdobić aranżację wnętrza – dodaje Paweł Kwaśniewski.
Jeżeli szukasz pomysłu na ścianę, do wyboru masz też produkty, których piękno podkreśla przede wszystkim odbicie światła. Wśród nich znajdują się m.in. farby metaliczne z dodatkiem piasku, które sprawiają, że wygląd ściany zmienia się w zależności od kąta, z jakiego na nią spoglądamy.
– Dawniej, by liczyć na podobny rezultat, konieczne było zastosowanie dwóch warstw preparaty – najpierw metalicznej, a następnie matowej. Na szczęście producenci farb postanowili stworzyć produkt, który znacznie uprości procedurę uzyskania oczekiwanego efektu – wyjaśnia Paweł Kwaśniewski.
Dekoracje ścienne: masy wypukłe
Wykończenie ścian może też przybierać trójwymiarowe formy. Chodzi m.in. o masy imitujace trawertyn z charakterystycznymi wżerami oraz o gliniane tynki. Na rynku sa także dostępne preparaty strukturalne z dodatkiem celulozy. W zależności od tego, jak dużo materiału się zastosuje (zwykle od 1 mm do 3 cm) można usyskać płytsze lub głębsze, wykonane na pozór niedbale fale.
Dekoracje ścienne: efekt betonu
Spośród wszystkich niestandardowych sposobów dekoracji ścian wewnętrznych największą popularnością cieszy się tzw. efekt betonu. Aby osiągnąć taki rezultat, należy zastosować farby lub tynki imitujące strukturę tego materiału. Specjaliści szczególnie polecają to drugie rozwiązanie, bowiem pozwala ono na uzyskanie mniej płaskiej i znacznie bardziej wyrazistej powierzchni.
– Ciekawym i dość nietypowym pomysłem mogą być odbicia szalunków w betonie lub też stworzenie z niego wzoru płyty z charakterystycznymi otworami na śruby. Pozwoli to nadać aranżacji wnętrza dość surowy, wręcz industrialny wystrój – podpowiada Paweł Kwaśniewski.
Dekoracje ścienne: wygląd i trwałość
Liczba dostępnych możliwości w zakresie nietypowych dekoracji ściany może przyprawić o ból głowy. A jakby tego było mało, można też skorzystać z gęstych farb nakładanych pacą, tworzących efekt zamszu na pokrywanej nimi powierzchni. W zależności od tego, czy będą one bazowały na kolorze srebrnym, czy też złotym, ściany mieszkania pod wpływem światła będą mienić się metalicznie lub lekko brązowo.
Hitem sa też tynki z efektem spękań czy wręcz odchodzących płatów farby.
Jeżeli szukasz dekoracji ściennej na mniejszą powierzchnię, np. do przedpokoju, poszukaj inspiracji wśród tynków mozaikowych, czyli różnego rodzaju kamyczków zmieszanych w przezroczystej masie. Uzyskany za ich pomocą efekt nie będzie może aż tak widowiskowy jak w przypadku pozostałych dekoracji ściennych, ale bez wątpienia stworzona w ten sposób płaszczyzna będzie miała znacznie większą wytrzymałość.