Trwa ładowanie...

Niezbędny okap kuchenny. Przegląd popularnych rozwiązań

Odpowiednia wentylacja w kuchni to nie tylko kwestia neutralnej woni, ale przede wszystkim bezpieczeństwa domowników. Produkty spalania gazu ziemnego muszą zostać wyprowadzone na zewnątrz, inaczej zatrują wnętrze. Problemem jest też wszechobecna wilgoć i lotne cząsteczki tłuszczu. Trzeba się ich szybko pozbyć, by nie rozniosły się po całym domu. W tych zadaniach pomoże ci okap.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Niezbędny okap kuchenny. Przegląd popularnych rozwiązańŹródło: Shutterstock.com
de7yt53
de7yt53

Naścienny

To najczęściej wybierany typ okapów. Przeznaczony jest do montażu na ścianie nad kuchenką i podłączany do przewodu kominowego, stąd inna jego nazwa – okap kominowy. Pełni funkcję wyciągu i stanowi jeden z elementów sprawnego systemu domowej wentylacji. Cechują go: podłużna konstrukcja kryjąca rurę, spora powierzchnia chłonna i duża wydajność. Wykończenie ma zazwyczaj z chromowanej, malowanej lub oksydowanej stali. Forma to zwykle odwrócona litera T, często nowocześnie zaprojektowana, choć dostępne są i okapy naścienne w stylu retro lub rustykalnym.

Na rynku znajdziesz też okapy naścienne – tuby i z ukośnym lub uchylanym korpusem głównym. Długi przewód do odprowadzania spalin uniemożliwia w zasadzie zawieszenie nad nim szafek. Ceny okapów naściennych zaczynają się od około 200 zł i zależą od firmy, wydajności oraz wbudowanych dodatkowych funkcji. Mogą sięgać sporo ponad 1500 zł.

Podszafkowy

Kolejne popularne i niedrogie rozwiązanie. Okap podszafkowy przeznaczony jest do montażu pod wiszącą nad kuchenką szafką albo bezpośrednio do ściany. Zajmuje niewiele miejsca, ale nadaje się do użytkowania w kuchniach, gdzie mało się gotuje. Jest mniej wydajny i ekonomiczny. Nie ma podłączenia do przewodu wentylacyjnego, pracuje więc na zasadzie pochłaniacza, w układzie zamkniętym. Wyciąga powietrze znad kuchenki i filtruje je, wydmuchując oczyszczone z powrotem do pomieszczenia. Może być wyposażony w filtr aluminiowy lub węglowy. Ten pierwszy należy regularnie czyścić, drugi zaś – wymieniać. Ceny okapów podszafkowych zaczynają się od 130 zł.

Pod zabudowę

Ten typ okapów stosuje się przy zabudowie kuchni meblami na wymiar. Wkład znajduje się wewnątrz przeznaczonej tylko do tego celu szafki, przez co okap pracuje o wiele ciszej. W dnie szafki trzeba jednak wyciąć otwór. Do wyboru jest też wersja teleskopowa: z wkładu wysuwa się przedni panel, co powoduje uruchomienie urządzenia i wentylację powietrza. Niektóre modele można jednak zamontować do spodu szafki.

Okapy tego typu są ciche, wydajne i często umożliwiają pracę w trybie zamkniętym lub po podłączeniu do przewodu kominowego. Najlepiej sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Ceny – od 200 zł.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wyspowy

Stosuje się go, gdy kuchenka umieszczona jest w blacie wyspy, a samo pomieszczenie – słusznych rozmiarów. Montowany bezpośrednio do sufitu. Ma wewnątrz wbudowany przewód i często obłe, futurystyczne kształty. Dostępne są jednak i bardziej klasyczne wzory. To najbardziej zaawansowane technicznie, największe i chyba najdroższe modele okapów kuchennych.

Od niedawna na rynku do nabycia jest też wersja do zabudowy w suficie. Dzięki zlicowaniu z jego powierzchnią wygląda jak lampa i jest sterowana wyłącznie za pomocą pilota. Ceny za okap wyspowy rozpoczynają się od tysiąca zł i mogą sięgnąć nawet… 30 tys. zł. Przeciętnie jest to 2,5 tys.

de7yt53

Blatowy

Producenci sprzętu AGD nie ustają w poszukiwaniach urządzeń ułatwiających życie. Jednym z takich urządzeń jest okap blatowy. Może on przybrać formę zintegrowanego z płytą kuchenną, może też wysuwać się z blatu lub po prostu zasysać powietrze i odprowadzać do przewodu kominowego. W pozycji zamkniętej widoczny jest tylko panel sterujący. Silnik okapu blatowego schowany jest wewnątrz zabudowy, zatem jest to urządzenie ciche i wydajne. I często bywa wyposażane w czujniki automatycznie wykrywające nieprzyjemną woń lub parę wodną, uruchamia się wtedy samoistnie. Jako, że jest to nowinka, to i ceny okapów blatowych rzucają na kolana. Kupisz go za około 3 tys. zł, ale średnio trzeba wydać 7 tys. Najdroższe modele kosztują ponad 20 tys. zł.

Okapy nietypowe

W specyficznych aranżacjach kuchni stosuje się nietypowe rozwiązania. Nie inaczej jest z okapami. W ofercie znajdziesz okapy do montażu w narożniku pomieszczenia czy wiszące o wyglądzie designerskiej lampy, a nawet rzeźby. Do tego w wykończeniach pozwalających idealnie dobrać je do wystroju kuchni. Niestety, zazwyczaj trzeba zamawiać je za granicą.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

de7yt53
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
de7yt53