SalonNiezbędnik domowego malarza, czyli jak się przygotować do odmalowania ścian

Niezbędnik domowego malarza, czyli jak się przygotować do odmalowania ścian

Malowanie to długotrwałe i wyczerpujące zajęcie, które wymaga maksymalnego skupienia. Wystarczy jedno niedopatrzenie, a skazy będą widoczne po kilku godzinach, gdy ściany wyschną. Jeżeli jednak będziesz postępować według określonych zasad i zdasz się na profesjonalny sprzęt, nawet najtrudniejsza praca przyniesie pożądane efekty.

Niezbędnik domowego malarza, czyli jak się przygotować do odmalowania ścian
Źródło zdjęć: © materiały partnera

10.02.2022 | aktual.: 14.02.2022 16:43

Dawniej malowanie oznaczało masę kłopotów – liczne i problematyczne w usuwaniu plamy, masę zbędnych narzędzi, porozrzucane po całym domu bibeloty, a przede wszystkim długie godziny spędzone na pokrywaniu ścian nowym kolorem. Obecnie wszystkie problemy ze sprzątaniem ograniczymy już na etapie przygotowywania do malowania. W wolny weekend możesz odświeżyć ściany w całym mieszkaniu za jednym zamachem, bez zbędnego bałaganu.

Liczy się odpowiednie przygotowanie

Zanim zaczniesz myśleć o wyborze koloru, zastanów się nad tym, czy masz odpowiednie narzędzia do pracy. Malowanie ścian to czynność, którą przeprowadza się średnio raz na kilka lat. Zamiast za każdym razem kupować inny wałek i wiaderko, lepiej postawić na solidny zestaw, który spełni wszystkie twoje oczekiwania i będzie pod ręką zawsze, gdy tego potrzebujesz. W zestawach BARRACAUDA znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, począwszy od solidnej folii czy taśmy malarskiej, a na wałkach i uchwytach skończywszy.

Obraz
© materiały partnera

Ściany gotowe do malowania

Na tym przygotowania się nie kończą – zanim przystąpisz do pracy, musisz krytycznie przyjrzeć się również ścianom. Wszelkie defekty w postaci pęknięć, drobnych stłuczeń czy przetarć będą widoczne jak na dłoni, gdy pokryjesz ściany nową warstwą farby. Dlatego dzień przed przystąpieniem do malowania warto chwycić za szpachelkę i pozbyć się wszystkich niedoskonałości. Nieoceniona okaże się gotowa masa gipsowa, którą możemy znaleźć w większości sklepów budowlanych. Ma odpowiednią konsystencję, a włóknista struktura nie tylko pozwala szczelnie przykryć wszelkie niedoskonałości, ale również zapobiega ponownemu powstawaniu pęknięć.

Przed przystąpieniem do pracy warto również odtłuścić ściany. W przeciwnym wypadku kolejna powłoka farby będzie zdecydowanie mniej trwała i może odpadać podczas malowania. Do odtłuszczania ścian najlepiej nada się zwykłe mydło malarskie, które należy rozpuścić w ciepłej wodzie i dokładnie przetrzeć ściany. Pamiętaj, że do dalszych prac możesz przystąpić nie wcześniej niż po pół godziny, gdy ściany całkowicie wyschną.

Farba zostaje jedynie na ścianach

Aby oszczędzić sobie pracy ze sprzątaniem po malowaniu, trzeba pomyśleć również o zabezpieczeniu miejsc, które może ochlapać farba. Kontakty, framugi, przestrzeń przy oknach, a także listwy przypodłogowe warto okleić taśmą malarską. Profesjonalna taśma BlueDolphin z łatwością przykleja się zarówno do gładkich, jak i chropowatych powierzchni, a przy odklejaniu nie narusza struktury ściany i nie zostawia po sobie śladów kleju. W ten sposób sprzątanie po malowaniu obejdzie się bez szorowania, wystarczy oderwać taśmę i wyrzucić ją do kosza.

Obraz
© materiały partnera

Warto również pomyśleć o czymś, co zabezpieczy podłogi i meble przed rozchlapująca się farbą. Ze względu na swoją elastyczność, wytrzymałość i łatwość w rozkładaniu, najlepszym rozwiązaniem będzie solidna folia malarska. Możesz przykryć nią zarówno podłogi, jak i meble czy grzejniki. Jeżeli odpowiednio ją naciągniesz, nie będzie się rwać i plątać pod nogami. Dlatego po naciągnięciu dobrze będzie przykleić ją do podłogi przy pomocy taśmy malarskiej. Folia Blue Dolphin zapewnia odpowiednią grubość, dzięki czemu doskonale sprawdza się do zabezpieczania podłóg nie tylko przed farbą, ale również kurzem i pyłem.

Jak malować bez smug

Pojawiające się po malowaniu smugi wymagają żmudnego poprawiania i mogą znacznie wydłużyć czas potrzebny na malowanie. Dlatego warto sprawdzić, czy wybrany przez ciebie wałek spełnia wszystkie oczekiwania. W zestawie BlueDolphin znajdziesz dwa wałki, które doskonale spiszą się z każdym rodzajem farby. Wałek główny o szerokości 25 cm i długości włosia 9 mm bardzo dobrze się roluje i nie ślizga się po mokrej ścianie. Natomiast zestaw dwóch wałków 10 cm posłuży do bardziej precyzyjnych prac; zachowują one swoją puszystość nawet przy wielokrotnym użyciu. Oba typy wałków są zintegrowane z ergonomicznymi uchwytami DolphinRoller.

Obraz
© malowanie

Jeden pokój, kilka kolorów

Cienkie, plastikowe korytka o niewielkiej pojemności potrafią przysporzyć więcej szkody niż pożytku. Mają bardzo małą pojemność, ślizgają się po podłodze i wymagają sporo przestrzeni, przez co postawienie ich na drabinie czy parapecie nie jest możliwe. Decydując się na profesjonalny zestaw malarski, możesz zapomnieć o tych problemach. Barracuda malarska o pojemności 9 l ma nie tylko odpowiednio wyprofilowaną podstawę i gumowe nóżki, które zapobiegają ślizganiu. Wyposażono ją również w dwa wymienne wkłady, które przyspieszą malowanie w dwóch kolorach. Do łączenia kilku barw w obrębie jednej ściany przyda się również taśma Washi. Wyposażono ją w specjalny bloker, który zapobiega podciekaniu farby, dzięki czemu krawędzie odciętych kolorów będą zawsze proste jak od linijki.

Malowanie będzie czystą formalnością, gdy właściwie się do niego przygotujesz. Z pomocą odpowiednich narzędzi pomalowanie jednego pokoju to kwestia kilku godzin, a sprzątanie będzie polegać jedynie na ściągnięciu folii i odklejeniu taśmy. Pamiętaj jednak, że pośpiech nie jest wskazany, a najlepszy efekt osiągniesz, gdy będziesz pracować dokładnie.

Źródło artykułu:WP Dom
malowaniediysalon
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)