Niezbędne w każdym łóżku. Jak wybrać mądrze materac?

Nie przywiązujemy wagi do tego, jak i na czym śpimy. Dla wielu z nas łóżko z materacem to zwyczajny element sypialni. Ma być wygodne i tyle. Jednak to, co na pozór wydaje się być proste, w rzeczywistości jest bardziej skomplikowane. Tak jak materace. Mogą się one od siebie znacząco różnić, mieć inną budowę i właściwości. Podpowiadamy, jak wybrać właściwy dla siebie i najbliższych materac.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

13.10.2022 11:35

Wybór odpowiedniego rozwiązania do łóżka to aktualnie nie lada wyzwanie. Dlaczego? Rynek materacy i rozwiązań do sypialni w Polsce jest ogromny. Wystarczy wspomnieć, że jesteśmy czwartym co do wielkości eksportu krajem na świecie, jeśli chodzi o rynek meblarski. W Unii Europejskiej tylko dwa kraje przeganiają nas w wartości sprzedanych mebli do państw wspólnotowych (dane z "Kompendium polskie meble Polskiego Funduszu Rozwoju S.A." z maja 2022 r.).

Spowodowane jest to ogromną konkurencją na rynku i dużą liczbą producentów łóżek i materacy. Aby się wyróżnić, firmy wymyślają coraz to nowsze rozwiązania, które mają za zadanie przykuć uwagę klientów i przekonać do zakupu swoich produktów. Stąd też wiele firm produkuje materace z podziałem na modele dla dzieci, seniorów, sportowców, kobiet w ciąży, dla par, itp. Ale to nie wszystko. Produkowane materace różnią się od siebie materiałem, z jakiego zostały wykonane, budową i właściwościami. Ich części składowe mogą być z różnego rodzaju pianek, lateksu, sprężyn kieszeniowych oraz warstw jak kokos czy gryka. Praktycznie nie ma modeli, które wykonane byłby tak samo przez różnych producentów. Jak więc w tym gąszczu wybrać właściwy materac?

© materiały partnera

Krótka historia materaca

Aby mieć świadomość, czym mogą różnić się od siebie materace, warto przytoczyć krótko ich historię.

Pierwsze próby stworzenia czegoś wygodnego na kształt materaca pojawiły się już w starożytności. Bogaci Rzymianie spali na powleczonych w materiał wkładach wypełnionych piórami ptactwa domowego, biedniejsi używali słomy czy siana. W okresie renesansu worki z aksamitu czy jedwabiu bogaci mieszczanie uzupełniali końskim włosiem, grochem czy trzciną. Dopiero w XIX wieku zaczęto używać jako wypełnienia sprężyn z metalu. W latach 20. i 30. ubiegłego wieku rozpoczęto masową produkcję pierwszych materacy sprężynowych. Koncepcja opierała się na sprężynach z drutu w kształcie klepsydry, dzięki czemu uginały się one stosownie do ciężaru śpiącego. Później połączono wszystkie pojedyncze sprężyny jednym drutem, co przełożyło się na równomierny rozkład obciążenia śpiącej osoby na całą powierzchnię materaca.

Materace sprężynowe

Takie rozwiązanie nazywamy sprężynami bonellowymi, które są popularne i często spotykane do dziś nie tylko w łóżkach ale przede wszystkim w meblach wypoczynkowych. Znane wszystkim tapczany, wersalki czy amerykanki często w swoim wnętrzu mają właśnie ten rodzaj wypełnienia. Główną zaletą sprężyn bonellowych jest ich wytrzymałość i odporność na duże obciążenia. Im poddawane są większemu naciskowi, tym mocniej oddziałują. Dzięki temu żadna z nich nie jest za bardzo obciążona, a my nie zapadamy się do środka. Materace ze sprężyn bonellowych sprawdzą się w modelach jednoosobowych i dla osób o większej wadze ciała. Są też zdecydowanie tańsze od materacy kieszeniowych. W modelach bonellowych rdzeń obłożony jest przekładką tapicerską, która oddziela sprężyny od innych warstwy i chroni je przed uszkodzeniem. Najczęściej spotykanymi warstwami w materacach bonellowych jest pianka poliuretanowa o dużej czy podwyższonej sprężystości. Pojawiać się też mogą wkłady z kokosa czy innych materiałów.

© materiały partnera

Materace kieszeniowe

Kolejnym krokiem w ewolucji materacy był pomysł umieszczenia każdej sprężyny, tym razem w kształcie cylindra, w kieszonce z miękkiej tkaniny. Dzięki takiemu rozwiązaniu każda ze sprężyn pod wpływem obciążenia pracuje oddzielnie. Pozwoliło to na zwiększenie komfortu snu, ponieważ materac idealnie dopasowuje się do kształtów śpiącego. Osobne sprężyny pozwoliły na podzielenie materaca na siedem stref podparcia, które odznaczają się inną twardością i doskonale dopasowują się do poszczególnych części ciała: głowy, klatki piersiowej, odcinka lędźwiowego, miednicy, ud, łydek i stóp. Dodatkowo powierzchnia materaca nie faluje, co w przypadku rozwiązań dla par jest olbrzymią zaletą. Ruch wiercącego się na łóżku nie jest odczuwalny, a więc druga osoba może spać spokojnie bez obaw, że się wybudzi. Ponadto sprężyny kieszeniowe nie skrzypią.

Pomysł ze sprężynami kieszeniowymi z czasem zaczął ewoluować. Rozpoczęto produkować modele materacy z mniejszą średnica sprężyn, zwiększając tym samym ich ilość na 1 metr kwadratowy. Tak powstały materace multipocketowemicropocketowe. Pierwsze z nich to blisko 500 sprężyn na metr kwadratowy, drugie – ponad tysiąc! A im więcej sprężyn w materacu, tym zwiększa się wygoda i komfort snu. Sprężyny używane w materacach kieszeniowych mają bardzo długą żywotność, są bardzo trwałe i wytrzymałe. Są zalecane dla par i osób o zwiększonej wadze. Są raczej twarde niż miękkie, co może być ważne dla osób z dolegliwościami kręgosłupa.

Materace piankowe

Nowe technologie i rozwój przemysłu chemicznego umożliwił stworzenie nowych materiałów, które z powodzeniem są stosowane w materacach. Mowa tu o różnego rodzaju piankach syntetycznych, które posiadają unikatowe cechy jak sprężystość czy właściwości termiczne. Najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym w materacach jest pianka poliuretanowa. Jest ona trwała, elastyczna i sprężysta oraz odporna na odkształcenia. Stanowi również dobrą izolację termiczną, a także dobrze przepuszcza powietrze. Łatwiej przez to utrzymać odpowiednią higienę materaca, w którym nie namnażają się takie alergeny jak roztocza kurzu domowego. Odmianą pianki poliuretanowej jest pianka wysokoelastyczna HR, która charakteryzuje się większą gęstością, jest bardzo lekka, dwa razy szybciej wraca do pierwotnego kształtu, jest bardzo sprężysta i wytrzymała. Często można ją spotkać w profilowanej formie, która dzieli powierzchnię spania na siedem stref.

Na szczególną uwagę zasługuje pianka termoplastyczna nazywana także pianką VISCO. To materiał, który pierwotnie był wykorzystywany przez NASA w konstrukcji foteli w rakietach kosmicznych. Idealnie się odkształca pod wpływem temperatury i ciężaru śpiącego, przyjmując dokładny kształt sylwetki leżącej na niej osoby. Leżąc na niej, ma się wrażenie zapadania do środka materaca. To najbardziej komfortowa z pianek i mająca najwięcej do zaoferowania klientom szukającym wygody.

Materace wykonane z jednego rodzaju pianki lub z dwóch i więcej to rozwiązanie przede wszystkim dla alergików. Odpowiednia struktura i właściwości materiału zapewniają bardzo dobrą cyrkulację powietrza, co wpływa na hamowanie rozwoju wszelkiego rodzaju mikroorganizmów wewnątrz. Stąd też najczęściej materace piankowe to modele dla dzieci. Bardzo dobrze sprawdzą się również u seniorów oraz wszystkich tych, którzy preferują raczej średnio miękkie i miękkie podłoże do spania.

© materiały partnera

Materace lateksowe

Odrębną kategorię materacy stanowią te z pianki lateksowej. Lateks to naturalny surowiec pozyskiwany z drzew kauczukowych, ale można również spotkać w materacach ten syntetyczny. Modele lateksowe są podobne do pianki z pamięcią kształtu, ale odznaczają się większą sprężystością. Lateks to doskonały materiał, w którym nie rozwijają się żadne mikroorganizmy, grzyb czy pleśń. Nie pochłania również żadnych zapachów. Lateks często jest perforowany, czyli posiada wiele kanalików, które transportują do wnętrza powietrze. Dzięki temu latem daje przyjemne uczucie chłodu oraz jest całkowicie wolny od alergenów.

Materace hybrydowe

Materac z pianki, kieszeniowy, a może lateksowy? Na tak postawione pytanie nie ma dobrej odpowiedzi, ponieważ w ofercie wielu producentów i salonów sprzedaży rzadko znajdziemy modele wykonane z jednego rodzaju materiału. Większość dostępnych materacy ma wkład mieszany, np. formatka kieszeniowa z jednej strony otulona jest lateksem, a z drugiej pianką termoplastyczną. Są także takie modele, w których wkład multipocketowy obłożony pianką wysokoelastyczną HR i pianką lateksową lub pianką VISCO.

Jakie płyną korzyści z posiadania materaca hybrydowego? Przede wszystkim materac może być modelem dwustronnym. Użytkownik ma więc do wyboru dwie różne strony spania i w zależności od preferencji może wybrać tę bardziej miękką lub twardszą. Materace mieszane oprócz pianek czy sprężyn kieszeniowych, często wzbogacane są różnego rodzaju wkładami pochodzenia naturalnego, jak na przykład mata kokosowa. Wykonana jest ona z włókien łupin orzecha kokosowego, a jej głównym zadaniem jest utwardzenie powierzchni spania. Jest przy tym jedocześnie lekka, odporna na zużycie oraz przewiewna. Zatem będzie korzystna dla alergików i osób preferujących twardsze materace.

Producenci materacy i rozwiązań do sypialni maja do zaoferowania bardzo wiele ciekawych i unikatowych modeli. Jaki wybór będzie zatem tym właściwym? Z pomocą przychodzą doświadczeni konsultanci, tacy jak w Fabryce Dobrych Materacy. Dostępni pod telefonem przez siedem dni w tygodniu doradzą właściwy wybór i rozwieją wszelkie wątpliwości pojawiające się przy poszukiwaniu najlepszego materaca do spania. Dodatkowo, Fabryka Dobrych Materacy oferuje aż 30 dni na ewentualny zwrot, a także dogodne warunki finansowania zakupu, w tym raty 0% oraz odroczoną płatność.

© materiały partnera
Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie