ŁazienkaNiewielka fuga o wielkim znaczeniu. Dobieramy fugę do płytek ceramicznych

Niewielka fuga o wielkim znaczeniu. Dobieramy fugę do płytek ceramicznych

Planując remont łazienki, skupiamy się przede wszystkim na wyborze odpowiednich płytek ceramicznych i armatury, często pomijając znaczenie fugi. Tymczasem to właśnie fuga nadaje ceramice ostateczny wygląd i wpływa na zachowanie harmonii w aranżacji łazienki. Podpowiadamy, jak dobrać fugę do łazienkowych płytek ceramicznych.

Niewielka fuga o wielkim znaczeniu. Dobieramy fugę do płytek ceramicznych
Źródło zdjęć: © Baumit

19.12.2013 13:48

Planując remont łazienki, skupiamy się przede wszystkim na wyborze odpowiednich płytek ceramicznych i armatury, często pomijając znaczenie fugi. Tymczasem to właśnie fuga nadaje ceramice ostateczny wygląd i wpływa na zachowanie harmonii w aranżacji łazienki. Podpowiadamy, jak dobrać fugę do łazienkowych płytek ceramicznych.

Fuga w spoinie stanowi integralny element podłogi oraz ściany wyłożonej płytkami ceramicznymi czy naturalnym kamieniem. Na pierwszy rzut oka gra drugoplanową rolę, jednak w rzeczywistości pełni ważne funkcje praktyczne: zapobiega wnikaniu wody i brudu w szczeliny między płytkami, zabezpiecza często niewykończone krawędzie płytek, a także wzmacnia ich przyczepność do podłoża. Ma jeszcze jedną istotną zaletę – odpowiednio dobrana fuga wpływa na estetykę łazienki oraz podwyższa jej właściwości użytkowe.

Jak dobrać kolor fugi?

Kolor fugi powinien być dopasowany do płytki ceramicznej, jej wielkości i formatu, a także do pomieszczenia, w którym się znajdzie. Odpowiednio dobrana barwa fugi będzie elementem scalającym powierzchnię pod względem wizualnym. Dzięki bogatej kolorystyce obecnych na rynku mas do spoinowania można łatwo stworzyć harmonijną kompozycję fugi z płytkami.

Zanim wybierzesz kolor fugi, musisz odpowiedzieć sobie na kluczowe pytanie – jaki efekt końcowy chcesz osiągnąć: prosty i naturalny czy bardziej odważny i ekstrawagancki. Aranżacja łazienki może narzucać stonowane barwy, łagodne i harmonijne zestawienia albo wręcz przeciwnie – kontrasty i niekonwencjonalny układ płytek ceramicznych.

Pomysł na fugę: prostota i uniwersalizm

Najczęściej wybieranymi przez architektów kolorami zapraw do spoinowania – ze względu na ich uniwersalność, ale też funkcjonalność - są odcienie beżu i szarości. Stosując takie rozwiązania, sprawisz, że fuga „zleje się” z płytką ceramiczną, stanowiąc jedną powierzchnię.

Kontrast fugi z płytkami nie jest wskazany w przypadku płytek kamiennych. Pamiętaj, że kamień na podłodze ma już swoją strukturę. Kolorowa fuga może zaburzyć jego naturalny rysunek, tworząc niepożądany chaos, dlatego najlepiej zastosować fugi w odcieniu szarości (np. dostępne w ofercie Baumit PremiumFuge kolory Cement Grey, Grey czy Silk Grey).

Fuga, która wyróżni płytkę

Jeżeli chcesz zaakcentować fakturę płytki ceramicznej, warto pomyśleć o kolorze fugi zbliżonym do barwy płytki. Fuga w odcieniu płytki wyeksponuje jej wzór i sprawi, że aranżacja łazienki będzie wyglądała bardziej elegancko i stylowo. Na rynku spotyka się coraz więcej płytek ceramicznych w kolorze brązowym, mających obramowanie fazy w jasnym lub wręcz białym kolorze. Dobór barwy fugi do obrzeża kafelków pozwoli ci uzyskać niepowtarzalny i oryginalny efekt.

Kontrastowa fuga z nutą ekstrawagancji

Osoby, które nie boją się ekstrawagancji w aranżacji łazienki, mogą wybrać jaskrawe, przyciągające wzrok zaprawy do spoinowania. Jeśli zdecydujesz się na płytki ceramiczne w jednym kolorze, bez wzoru, wyrazista fuga będzie pełnić funkcję akcentu, nadając łazience wesoły i zarazem nowatorski wyraz. Niezwykle istotne jest jednak, by dobierać barwy z umiarem i wyczuciem – dla przykładu żółta fuga dobrze prezentuje się przy szarych płytkach, ale zupełnie nie współgra z kremowymi.

Gdy nie masz pewności, jakie zestawienia do siebie pasują, warto zrobić próbę na fragmencie okładziny – poczekać, aż fuga wyschnie, i jeśli nie komponuje się z płytką – od razu ją usunąć.

Kontrastowy kolor fugi może służyć także podkreśleniu nietypowego kształtu płytki oraz uwydatnieniu jej ułożenia. Kolorowe fugi będą się pięknie wyróżniać na tle płytki ceramicznej i jednocześnie ocieplą aranżację łazienki, czyniąc ją bardziej intrygującą. Ciekawym rozwiązaniem jest też połączenie czarnych płytek ceramicznych z białymi fugami, dzięki czemu rozmieszczenie i proporcje płytek staną się dużo lepiej widoczne. Zestawienie czerni i bieli to bardzo popularny trend w aranżacji łazienki. Łącząc biel ceramiki łazienkowej z czarnym wyposażeniem, otrzymujemy nowoczesne i ekstrawaganckie aranżacje.

Fuga optycznie powiększająca łazienkę

Łazienka to jedno z najmniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Chcąc podwyższyć komfort i wygodę jej codziennego użytkowania, warto optycznie poszerzyć łazienkową przestrzeń. Można to zrobić, decydując się na prostokątne płytki ceramiczne w jednym kolorze oraz spoinę kilka tonów jaśniejszą lub ciemniejszą od kafli.

Analogicznie postępuje się w przypadku, gdy zależy ci na optycznym podwyższeniu ściany – wtedy jednak trzeba układać płytki pionowo. W małej łazience warto zastosować chłodne barwy - biel, szarość, jasne odcienie błękitu, zieleni czy różu. Efekt przestronności uzyskasz także, wykorzystując płytki ceramiczne i fugi o błyszczącym wykończeniu. Powierzchnie tego typu odbijają światło, dając wrażenie optycznego powiększenia wnętrza.

Źródło artykułu:Informacja prasowa
łazienkafugaaranżacja łazienki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (94)