Nietypowy dom z drewnem w roli głównej. Kapitalna przebudowa

Nietypowy dom z drewnem w roli głównej. Kapitalna przebudowa

06.09.2017 | aktual.: 11.09.2017 13:08

Dom zbudowany z drewna nie musi być starą, rozpadającą się chatą. Oto przykład na to, że budynek wykorzystujący naturalny surowiec może być trwały, stabilnie osadzony, a nawet inspirujący. Poznajcie dzieło słowackiego architekta Jaro Krobota, który urzeczywistnił swoją wizję nowoczesnego domu z drewna.

Dom z drewna nie musi być starą, rozpadającą się chatą. Oto przykład na to, że budynek wykorzystujący naturalny surowiec może być trwały, stabilnie osadzony, a nawet inspirujący.

Poznajcie dzieło słowackiego architekta Jaro Krobota, który urzeczywistnił swoją wizję nowoczesnego domu z drewna. Budynek powstał jako efekt remontu poprzedniego domu, który stał w tym samym miejscu. Niestety był tak stary, że trzeba było go całkowicie rozebrać.

1 / 6

Nowy, a jednak stary

Obraz
© Jaro Krobot

Odnowiona wersja wiekowego domostwa ma wiele wspólnego z poprzednią - szczególnie w zakresie zagospodarowania przestrzeni. Starano się również zachować ducha poprzedniego budynku. Udało się to między innymi dzięki niezmienionej bryle oraz przykrywającemu ją tradycyjnemu dwuspadowemu dachowi.

2 / 6

Zwrócony w stronę ekologii

Obraz
© Jaro Krobot

Podczas budowy zwrócono szczególną uwagę na aspekty ekologiczne - między innymi ochronę środowiska. Jedną z głównych innowacji było zastosowanie specjalnych cegieł zrobionych ze świerkowego drewna - to szwajcarski patent produkowany pod marką STEKO.

3 / 6

Błyskawicznie zbudowany

Obraz
© Jaro Krobot

Ciekawostką jest również fakt, że wzniesienie wszystkich drewnianych elementów domu zajęło jedynie 5 dni. Tak błyskawiczne tempo budowy umożliwiają wyłącznie elementy konstrukcyjne z prefabrykatów, które zastosowano i tutaj.

4 / 6

Przestronne i jasne wnętrza

Obraz
© Jaro Krobot

Drewno i sklejka, które rządzą na odnowionych elewacjach, wkroczyły również do wnętrz domu - przestronnych, jasnych i urządzonych w duchu ekologii. Dzięki temu, że połączono je z białymi elementami wykończeniowymi, aranżacja prezentuje się ciepło i ponadczasowo.

5 / 6

Naturalne materiały wykończeniowe

Obraz
© Jaro Krobot

Odpowiednio zaimpregnowane drewno warto zastosować także na ścianach wewnętrznych, nawet w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność. Najlepiej sprawdzają się wówczas gatunki o jak najniższym skurczu, stabilne. Wśród rodzimych gatunków godne uwagi są dąb i modrzew. Prawdziwym przebojem w łazienkach jest jednak drewno egzotyczne: tek, iroko, merbau, doussie i padouk.

6 / 6

Drewno i blacha - dobrana para

Obraz
© Jaro Krobot

Kto powiedział, że tradycyjnym świerkowym deskom muszą towarzyszyć równie trwale zakorzenione w historii architektury czerwone dachówki ceramiczne? Świetny efekt uzyskano, kryjąc dach panelami z blachy - mają one co prawda nieco mniejszą żywotność niż dachówka, ale ich nowoczesny wygląd doskonale harmonizuje z odnowionym wizerunkiem domu.

drewnoarchitektura domuelewacja domu
Wybrane dla Ciebie