OgródNietypowe nawozy do kwiatów, które możesz zrobić samemu

Nietypowe nawozy do kwiatów, które możesz zrobić samemu

Nietypowe nawozy do kwiatów, które możesz zrobić samemu
Źródło zdjęć: © Unsplash

25.09.2019 10:35

Nawożenie i odżywianie roślin stanowi ważną część ich regularnej pielęgnacji. Często jednak nie musimy kupować gotowych preparatów, bo przygotujemy je samodzielnie w domu. Oto 10 przykładów.

Nawożenie i odżywianie roślin stanowi ważną część ich regularnej pielęgnacji. Często jednak nie musimy kupować gotowych preparatów, bo przygotujemy je samodzielnie w domu. Oto 10 przykładów.

1 / 10

Domowy nawóz do kwiatów – skorupki jaj

Obraz
© Unspslash

Jeden z bardziej popularnych domowych nawozów do kwiatów powstaje ze skorupek jaj. Są one cennym źródłem wapnia i doskonale sprawdzają się w przypadku roślin, które lubią zasadowy odczyn gleby (np. lawendy). Skorupki jajek możemy pokruszyć na drobne kawałki i wymieszać z ziemią. Inna metoda to moczenie ich przez około 2 tygodnie w wodzie, którą następnie podlewamy kwiaty. Dzięki wapniowi rośliny są wzmocnione oraz bardziej odporne na działanie szkodników.

2 / 10

Nawóz do kwiatów – fusy z kawy

Obraz
© iStock.com

Fusy z kawy najczęściej trafiają do śmietnika, a to błąd, bo mają wiele zastosowań w domu. Neutralizują zapachy, służą do przygotowywania peelingu, a nawet czyszczenia tłustych naczyń. Z fusów kawowych można także przygotować naturalny nawóz do kwiatów. Nadaje on się dla roślin, które lubią kwaśny odczyn podłoża albo jest on dla nich obojętny. Fusy należy wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. W ten sposób ją użyźnimy, a także wzbogacimy w potas. Zabieg warto powtarzać 1-2 razy w miesiącu.

3 / 10

Odżywcze właściwości popiołu drzewnego

Obraz
© 123RF

Popiół drzewny w roli naturalnego nawozu stosowany jest od bardzo dawna. Wykorzystuje się go zwłaszcza do nawożenia roślin wiosną i jesienią. Może być składnikiem kompostu albo być bezpośrednio rozsypany pod roślinami. Dlaczego jest tak korzystny dla zieleni? Przede wszystkim znajduje się w nim sporo wapnia, magnezu, potasu oraz fosforu. Warto pamiętać, że ma odczyn wysoko zasadowy. Stosuje się go dodatkowo do odkwaszania gleby. Z kwiatów i roślin ozdobnych szczególnie polubią popiół liliowce, jaśminowiec, ligustr pospolity, głóg, bukszpan wieczniezielony czy dereń. Z innych roślin – truskawki, pomidory, winogrona.

4 / 10

Naturalny nawóz z bananów

Obraz
© 123RF

Do nawożenia roślin można wykorzystać zarówno części jadalne bananów, jak i same skórki. Dobrze do tego nadają się chociażby nazbyt przejrzałe banany, których już nie zjemy. Skórkę kroimy w kostkę i zalewamy w słoiku gorącą wodą. Po mniej więcej dobie mamy roztwór, którym możemy podlewać rośliny – zwłaszcza te kwitnące. Podobnie możemy postąpić z miazgą bananową (także zalewamy ją wodą). Inna opcja to wysuszenie skórek bananowych, zmielenie ich drobno i wymieszanie z ziemią. Banany zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych, w tym zwłaszcza potas.

5 / 10

Woda z gotowanych ziemniaków

Obraz
© 123RF

Woda po gotowanych ziemniakach zawiera sporo skrobi i innych składników odżywczych, dlatego świetnie nadaje się do podlewania roślin. Pamiętajmy tylko, że nie może być słona (sól kuchenna bywa wręcz zabójcza dla roślin!). W roli naturalnej odżywki dla roślin można też wykorzystać niesoloną wodę z gotowania innych warzyw: marchewki, pietruszki, buraka czy selera.

6 / 10

Nawóz z drożdży piekarskich

Obraz
© iStock.com

Prosta i naturalna metoda, która praktykowana jest od pokoleń. Drożdże zasypujemy cukrem, a następnie zalewamy ciepłą wodą. Tak przygotowanym płynem podlewamy rośliny. Co dzięki temu zyskują? Przede wszystkim wzmocni się ich system korzeniowy. Ponadto lepiej będą sobie radziły ze szkodnikami oraz pasożytniczymi grzybami.

7 / 10

Woda z płukania ryżu i innych zbóż

Obraz
© 123RF

Jeśli zdarzy nam się płukać zboża, kasze i produkty pochodne, nie wylewajmy wody pochodzącej z tego procesu. Przykładowo, woda z płukania ryżu zawiera sporo krzemu, żelaza, magnezu oraz fosforu. Świetnie nadaje się do podlewania roślin doniczkowych.

8 / 10

Odżywka piwna dla roślin

Obraz
© iStock.com

Zwietrzałe piwo zawiera cenne węglowodany oraz witaminy z grupy B. Świetnie nadaje się dla roślin, ponieważ zwiększa ich odporność. Pamiętajmy tylko, by rozcieńczyć je wodą w proporcji 1:1. Piwo szczególnie „lubią” storczyki – można przygotowanym roztworem spryskiwać ich liście oraz korzenie.

9 / 10

Nawóz do kwiatów z żelatyny

Obraz
© 123RF

Żelatyny jest źródłem cennego azotu dla roślin. Jak przygotować z niej nawóz? Wystarczy łyżkę żelatyny rozpuścić w filiżance gorącej wody, a następnie rozcieńczyć trzema filiżankami zimnej wody. Później takim roztworem podlewamy rośliny.

10 / 10

Odżywka z łusek cebulowych

Obraz
© 123RF

Obierki z cebuli najczęściej trafiają prosto do kosza, a to duży błąd w przypadku posiadaczy roślin doniczkowych. Dlaczego? Łuski cebuli zawierają mnóstwo składników odżywczych, takich jak witaminy (C, E, PP, z grupy B) oraz minerały: potas, magnez, żelazo, fosfor, mangan i miedź. Jak je wykorzystać w roli nawozu do kwiatów? Wystarczy zagotować ok. 50 g łusek w 2 litrach wody (gotujemy jeszcze kilka minut od wrzenia), a następnie potrzymać w garnku przez kilka godzin. Takim roztworem warto zraszać ziemię w doniczkach.

Źródło artykułu:WP Dom
roślinyogróddiy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)