Nieproszeni goście pod materacem? To częstsze niż myślisz! Sprawdź, jak im zaradzić

Chcesz wreszcie poczuć się bezpiecznie we własnym łóżku? Tajemnicze czarne kropki na pościeli to dla wielu osób wstydliwy temat, który jednak może dotknąć każdego, nawet jeśli wzorowo dbamy o higienę. Ale o czym tak naprawdę mowa, skąd się to bierze i czemu tak trudno się tego pozbyć? Za chwilę dowiesz się, jak skutecznie pozbyć się pluskiew i zadbać o spokojny sen oraz komfort w swojej sypialni. Działaj, zanim problem się rozprzestrzeni!

Źródło zdjęć: © materiały partnera

20.11.2024 11:05

Bytują w łóżkach, kąsają w nocy. Czym są pluskwy?

Pluskwa domowa, zwana też łóżkową, to pasożyt, który żywi się krwią ludzi i zwierząt ciepłokrwistych. Ich budowa jest dość charakterystyczna, pozwalająca na ukrywanie się w szczelinach i pęknięciach:

  • spłaszczone ciało (może być wypukłe po posiłku),
  • mała głowa,
  • słabo rozwinięte, małe, czarne oczy po bokach głowy,
  • czułki odczytujące bodźce chemiczne,
  • ssawka służąca do wprowadzania śliny z substancją znieczulającą do żywiciela oraz do wysysania krwi (z tego powodu podzielona na dwie rury),
  • sześć krótkich nóg.

Pluskwy mogą być mylone z innymi owadami, takimi jak gryzek psotnik, który jednak nie gryzie ludzi i występuje zwykle w wilgotnych miejscach, żywiąc się pleśnią i resztkami organicznymi.

Często mylone są też z pchłami, ale należy pamiętać, że pluskwy nie potrafią skakać, a ruszają się raczej powolnie.

Warto wiedzieć o spokrewnionych z pluskwą domową gatunkami takimi jak pluskwy jaskółcze i gołębie, które rzadko atakują ludzi, ale mogą przenieść się do pomieszczeń, w przypadku gdy ptasie gniazda znajdują się w pobliżu. Ciężko odróżnić je od pluskwy domowej bez specjalistycznego sprzętu.

Skąd biorą się te owady?

Pluskwy można przynieść do domu z zewnątrz, np. po powrocie z wakacji, dlatego warto dokładnie sprawdzać swoje bagaże po takiej podróży. Wraz z rozwojem turystyki, problem pluskiew dotyka również hoteli, dlatego opłaca się sprawdzać każdorazowo łóżka nawet w najlepszych miejscach wypoczynkowych. Tej samej zasady powinniśmy trzymać się po zakupie używanych mebli, które przynosimy do mieszkania. Zapluskwione przedmioty mogą doprowadzić do prędkiej infestacji całego mieszkania, a nawet budynku, pamiętajmy bowiem, że te małe owady są stworzone do przeciskania się nawet przez najmniejsze szczeliny.

Po tym rozpoznasz obecność pluskiew!

Pluskwy mogą wywoływać silne reakcje skórne – zarówno estetyczne, jak i zdrowotne. Ich obecność może objawiać się nie tylko przez uciążliwe, swędzące ukąszenia, które często występują w grupach lub liniach, ale też przez ślady, jakie zostawiają na pościeli. Nasze łóżko to pierwsza rzecz, którą powinniśmy dokładnie zbadać, jeśli podejrzewamy pluskwy o zadomowienie się w naszym domu. Mogą skrywać się w szczelinach materaca i ramie łóżka, w tym wśród szwów. Ciemne plamki na pościeli to ich odchody lub ślady zaschniętej krwi po nocnym żerowaniu.

Oprócz łóżka, warto obejrzeć pozostałe meble, zwłaszcza fałdy tkanin, szczeliny w ścianach i podłogach oraz za tapetami i obrazami. Część osób jako jeden z objawów obecności pluskiew wskazuje też na charakterystyczny, słodkawy zapach.

Po wykryciu tych owadów nie warto zwlekać – im szybciej podejmiesz kroki w celu ich usunięcia, tym łatwiej je zwalczysz. Szybka reakcja pozwala zapobiec ich rozprzestrzenieniu się do innych pomieszczeń, co później mogłoby wymagać intensywniejszej interwencji. Reagując, chronisz też domowników przed uciążliwymi skutkami, takimi jak ukąszenia, alergie czy dyskomfort psychiczny.

 ugryzienia pluskiew
ugryzienia pluskiew © materiały partnera

Jakie są najlepsze sposoby na zwalczanie pluskiew?

Warto wiedzieć, jak zwalczyć pluskwy, by spać spokojnie we własnym łóżku i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Mit o odstraszających właściwościach goździków czy liści laurowych nie znajduje tu zastosowania. Zalecamy zwrócenie się do specjalistów, którzy dysponują odpowiednim sprzętem i doświadczeniem, by skutecznie zaradzić problemowi. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że używamy do zwalczania pluskiew odpowiednich, sprawdzonym, ale też przede wszystkim bezpiecznych i atestowanych preparatów.

Metody dezynsekcji pluskiew

Na rynku dostępnych jest wiele skutecznych metod dezynsekcji. Jedną z najbardziej rekomendowanych jest innowacyjne wymrażanie metodą Cryonite. Opiera się na zwalczaniu pluskiew poprzez użycie tzw. suchego lodu, co pozwala na bezpieczne i ekologiczne działanie bez użycia chemii. Niska temperatura skutecznie usuwa nie tylko dorosłe osobniki, ale też ich jaja, z czym metody chemiczne już sobie nie radzą. Zazwyczaj zabieg wystarczy wykonać tylko raz.

Do standardowych metod usuwania pluskiew należy dezynsekcja metodą zamgławiania ULV, która za pomocą zimnej mgły rozprowadza mikrokapsułki zawierające środek owadobójczy. Pluskwy przenoszą go między sobą, a preparat działa wystarczająco długo, by zlikwidować również osobniki wykluwające się z jaj po zabiegu. Możliwy jest również oprysk, czyli alternatywna metoda rozpylania preparatu biobójczego. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zarówno oprysk, jak i zamgławianie ULV, są skuteczniejsze przy wykonaniu ich kilka razy, zazwyczaj zalecane są dwa lub trzy zabiegi.

Najbardziej efektywnym sposobem na pozbycie się pluskwy domowej jest metoda IPM, czyli połączenie wymrażania z chemią, co daje nam podwójne zabezpieczenie – tzw. suchy lód eliminuje pluskwy i ich jaja natychmiastowo, dzięki niskiej temperaturze, a chemia utrzymuje się w domu na dłużej, zmniejszając znacznie ryzyko nawrotu szkodników.

pluskwy pomoc dezynsekcja
pluskwy pomoc dezynsekcja © materiały partnera

Czy wiesz, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie?Nie ignoruj problemu, który nie zniknie sam. Pluskwy mogą ukrywać się nie tylko pod materacem, ale też za tapetą czy w szczelinach podłóg, dlatego ważnym jest, aby technik mógł swobodnie poruszać się po pomieszczeniach. Ponieważ szkodniki te bytują głównie w łóżkach, opróżnij i wyczyść ich skrzynie. Zastosuj się do wszystkich zaleceń specjalistów, udzielonych przed zabiegiem dezynsekcji.

Źródło artykułu:WP Dom
pluskwyinsektypomoc
Wybrane dla Ciebie