Nieoczywiste i indywidualne. Ekstrawaganckie mieszkanie według Soma Architekci
01.02.2018 | aktual.: 02.02.2018 11:24
Projekt prawie 150-metrowego mieszkania znajdującego się na warszawskim osiedlu Ekopark powstał dla młodej rodziny z dwuletnią córeczką. Jego właściciele zwrócili się do projektantów z pracowni Soma Architekci z prośbą o zaaranżowanie wygodnej przestrzeni dla powiększającej się rodziny.
Młode małżeństwi jasno określiło swoje potrzeby funkcjonalne i dało projektantom zielone światło na całkowitą przebudowę apartamentu. Architekci postawili na projekt, który wyróżnia się funkcjonalnością i mnogością designerskich rozwiązań. Zadbali także o niebanalny dobór kolorystyki do wnętrz.
Atuty wnętrza
Korekty wymagał szczególnie układ strefy dziennej. Duży aneks kuchenny znajdował się w środkowej części mieszkania, z daleka od wielkich okien, będących największym atutem wnętrza. Natomiast przestrzeń przewidziana przez dewelopera na salon była dość ciasna i niedoświetlona. Projektanci w pierwszej kolejności przesunęli aneks kuchenny z jadalnią w stronę panoramicznych okien.
Co zamiast ścian?
Dzięki wyburzeniu części ścian między salonem a kuchnią oraz przebiciu wysokiego otworu do gabinetu salon zyskał na przestronności. Miejsce dawnego aneksu kuchennego przeznaczone zostało na wielką szafę, pełniącą funkcję spiżarni i wygodną, dużą pralnię. Ta strefa stanowi przy okazji dodatkowy bufor, pozwalający odciąć kuchenne hałasy od znajdującego się dalej pokoju dziecięcego.
Razem, ale osobno
Również gabinet z imponującą biblioteką można w razie potrzeby oddzielić od strefy dziennej za pomocą wysokich do sufitu przesuwnych drzwi. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstało wygodne miejsce do pracy, z którego regularnie korzystają właściciele apartamentu, ponieważ często pracują w domu.
Wygodne spanie
Część nocna mieszkania zyskała jasny podział na zamkniętą strefę rodziców z obszerną garderobą i własną łazienką oraz strefę dla dziecka i gości z osobną łazienką.
Zakochani w geometrii
Jedna z projektantek z uśmiechem wspomina pierwszą wizytę w poprzednim mieszkaniu inwestorów, w którym zwróciła uwagę na wózek spacerowy ich córeczki i oryginalny, geometryczny wzór jego tapicerki. Z dalszej rozmowy wyniknęło widoczne upodobanie pary do graficznych wzorów, typowych dla lat 60. ubiegłego wieku. Ta cecha, a także wyrażona przez nich chęć posiadania w nowym mieszkaniu mebli na wysokich nóżkach, stały się dla projektantów punktem wyjścia dla stworzenia koncepcji stylistycznej wnętrza.
Zainspirowany latami 60.
Architekci zaproponowali projekt wnętrza czerpiący inspiracje ze stylu lat 60. Mieszkanie pełen jest więc graficznych wzorów, kolorów, mebli na toczonych drewnianych nóżkach i wykończonych naturalnymi fornirami. Jednocześnie wnętrze pozostaje całkowicie współczesne: obok ikon designu z połowy ubiegłego wieku, takich jak lampki stołowe Flowerpot Vernera Pantone'a czy słynnego Sunflower Clock Georga Nelsona, w mieszkaniu pojawiają się również nowoczesne oprawy, jak projekt Toma Dixona nad stołem w jadalni.
Kluczowe oświetlenie
Projektanci Soma Architekci wspólnie z ekspertami z firmy Aquaform opracowali projekt oświetlenia kuchni za pomocą reflektorów. Kuchnia to zwykle miejsce pełniące więcej funkcji niż tylko pomieszczenia do przygotowywania posiłków, dlatego jej oświetlenie należy dobrać ze szczególną starannością. Lampy w kuchni powinny odpowiadać potrzebom i przyzwyczajeniom domowników, ale też uwzględniać potencjał samego wnętrza. Biorąc pod uwagę te aspekty, zaproponowano reflektory, które dodatkową mają opcję ściemniania, dzięki czemu natężenie światła można dostosować do konkretnych wymagań.
Właściwa ekspozycja
Kolekcjonowane przez właścicieli mieszkania w dużej liczbie książki, filmy i grafiki odnalazły w nowej przestrzeni odpowiednią ekspozycję, a ich ulubione plakaty stały się punktem wyjścia do określenia kolorystyki poszczególnych stref apartamentu. W efekcie powstało wnętrze nieoczywiste i indywidualne, a pracę nad jego realizacją architekci wspominają z dużą przyjemnością.