Trwa ładowanie...

Niedrogie i komfortowe ogrzewanie podłogowe. Czego potrzebujesz?

Podłogówka jest nieodłącznym elementem ciepłego i komfortowego domu. Jej wykonanie jednak wymaga precyzji i poprawnego doboru materiałów instalacyjnych. Przed instalacją systemu ogrzewania podłogowego dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jak nie ponosić niepotrzebnych kosztów.

Niedrogie i komfortowe ogrzewanie podłogowe. Czego potrzebujesz?Źródło: Shutterstock.com
d4lys7u
d4lys7u

Ogrzewanie podłogowe wykonuje się w wersji wodnej lub elektrycznej. W obu wariantach zyskujesz efekt ciepłej podłogi i równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe cieszy się mniejszym zainteresowaniem niż wodne, warto jednak wspomnieć o jego zaletach.

Decydując się na ogrzewanie elektryczne, możesz zrezygnować z konieczności wykonania instalacji wodnej, zakupu źródła ciepła, wykonania kotłowni (często wiąże się to z koniecznością podpiwniczenia budynku) bądź budowy komina spalinowego. W tym wariancie ponosisz wyłącznie koszty związane z wykonaniem elektrycznej powierzchni grzejnej (kable lub maty grzewcze), izolacji termicznej, wylewki betonowej lub zaprawy klejowej.

Sterowanie takim systemem odbywa się indywidualne przy użyciu termostatu pokojowego, montowanego indywidualnie w każdym pomieszczeniu – dzięki takiemu rozwiązaniu system grzewczy zużywa tyle energii, ile faktycznie potrzeba do ogrzania pomieszczeń.

d4lys7u

Minusem elektrycznych rozwiązań są wysokie koszty eksploatacyjne (w porównaniu do innych wariantów grzewczych). Z kolei wodne ogrzewanie podłogowe daje możliwość wykorzystania niskotemperaturowych źródeł ciepła (w tym kotłów kondensacyjnych bądź pomp ciepła). Niska temperatura wody grzewczej nie powoduje tak dużych strat energii, jakie występują w tradycyjnych systemach grzejnikowych – to przekłada się również na niższe koszty eksploatacyjne.

Elementy ogrzewania podłogowego

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego wymaga właściwego zaprojektowania i wykonania. Najlepiej, gdy decyzja o wykonaniu takiego systemu grzewczego zapada na etapie projektowania domu – tylko wtedy masz możliwość podniesienia poziomu podłogi, unikasz również kolizji z instalacjami sanitarnymi.

Podstawowym elementem takiej instalacji są rury tworzywowe giętkie w zwojach, które wykorzystuje się do tworzenia pętli grzewczych. Pętle tworzymy z jednego odcinka (bez połączeń) w warstwie wylewki – tylko wtedy masz gwarancję szczelnej i bezproblemowej pracy grzejnika podłogowego. Do takich zastosowań wykorzystuje się rury tworzywowe z barierą antydyfuzyjną, zabezpieczającą przed przenikaniem tlenu do wnętrza.

W ofercie rynkowej producentów wodnego ogrzewania podłogowego znajdziesz rury jednorodne PB, PE-X lub wielowarstwowe PE-X/Al/PE-X. Rury w pomieszczeniu układa się w układzie ślimakowym lub meandrowym – wybór układu wężownicy nie wpływa na wydajność grzewczą podłogi, ma jednak istotny wpływ na to, jak będzie nagrzewało się całe pomieszczenie.

Rury wodnego ogrzewania podłogowego układa się na przygotowanym podłożu betonowym, na izolacji termicznej zapobiegjącej przenikaniu ciepła do podłoża. Do takich celów wykorzystuje się najczęściej twardy styropian EPS (polistyren ekspandowany) lub XPS (polistyren ekstrudowany). Dodatkowo, między podłogą na gruncie a izolacją termiczną, kładzie się izolację przeciwwilgociową. Warstwą akumulującą i oddającą ciepło do pomieszczenia jest warstwa jastrychu, która pokrywa rury grzejne. Do ogrzewania podłogowego stosuje się jastrychy płynne, samopoziomujące wykonane na bazie zaprawy cementowej lub gipsowej (anhydrytowe).

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Aby podłoga grzewcza mogła swobodnie rozszerzać się i kruczyć pod wpływem zmian temperatury, należy ją oddzielić od ścian konstrukcyjnych i prostopadłych przegród budowlanych dylatacją brzegową – wykonaną z elastycznej pianki polietylenowej. Duże powierzchnie grzewcze (np. przekraczające 40 mkw.) zabezpiecza się dodatkowo szczelinami dylatacyjnymi.

d4lys7u

Do wykonania podłogi grzewczej nadają się materiały dobrze przewodzące ciepło (płytki ceramiczne, terakota, kamień itd.). W przypadku podłóg drewnianych najlepiej sprawdzają się materiały wielowarstwowe o niewielkiej grubości (np. panele laminowane), dopuszczone przez producentów do ogrzewania podłogowego.

Sterowanie podłogą grzewczą

Wadą ogrzewania podłogowego jest duża bezładność cieplna: wolno się nagrzewa i wolno oddaje ciepło. Dlatego takie rozwiązanie wymaga odpowiedniego systemu sterowania przy użyciu np. termostatów pokojowych.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Takie urządzenia współpracują przewodowo lub bezprzewodowo z rozdzielaczami ogrzewania podłogowego i umożliwiają indywidulaną regulację temperatury w pomieszczeniu. Termostaty ścienne mogą mieć wybudowany wyświetlacz i harmonogram grzewczy.

Do współpracy z termostatami pokojowymi wykorzystywane są rozdzielacze ogrzewania podłogowego, wyposażone w zawory termostatyczne z siłownikami oraz – jeżeli to konieczne – w zawór trójdrogowy mieszający (tylko w przypadku instalacji wysokotemperaturowych).

d4lys7u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lys7u