Trwa ładowanie...
ycipk-14ga19

Nie tylko klimatyzacja. Skuteczne sposoby na przetrwanie upałów

Gdy za oknem prawie 30 kresek na plusie, nieznośny upał tylko czyha, by wedrzeć się do domu. Ale mamy na to sposoby. Są gadżety, które pozwalają przetrwać uderzenie gorącej fali. Zgadnij: które z nich większość z nas wymienia w pierwszej piątce? Ostatni może zaskoczyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nachodzi fala upałów - w domowym zaciszu ochronią cię przed nimi przenośne wentylatory.
Nachodzi fala upałów - w domowym zaciszu ochronią cię przed nimi przenośne wentylatory. (Shutterstock.com)
ycipk-14ga19

Wentylator

Wiatrak jest stosunkowo tanim rozwiazaniem. Wprawiając powietrze w ruch sprawia, że nasze ciało opływa przyjemny chłód. Pobudza parowanie, a mniejsza wilgotność sprzyja lepszemu znoszeniu wysokich temperatur.

Jeśli pracujesz przy komputerze, może ci się też przydać miniwiatraczek podłączany do portu USB. Trik dla zdesperowanych: aby wzmocnić chłodzące działanie wentylatora, można ustawić przed nim pojemnik z lodem.

ycipk-14ga19

Klimatyzator

To najdroższy, ale najskuteczniejszy sposób na letnie upały. W tej grupie znajdują się zarówno urządzania stacjonarne i przenośne, tańsze i droższe – wiele zależy od ich efektywności, cichości pracy, wymiarów itp. Korzystanie z nich wymaga jednak zdrowego rozsądku. Temperatura w pomieszczeniu powinna być niższa zaledwie o kilka stopni od tej na zewnątrz. W przeciwnym razie infekcja gwarantowana.

ycipk-14ga19

Chłodziarka z kostkarką do lodu

Latem, gdy zapotrzebowanie na napoje i koktajle z kostkami lodu wzrasta niepomiernie, taka lodówka to skarb. Kostkarkę montuje się niekiedy w zestawie z dyspenserem, który dodatkowo zapewnia porcje chłodnej wody w gorące dni.

Osłony okienne

Rolety, żaluzje, markizy. Wszystkie one potrafią obniżyć temperaturę we wnętrzu nawet o kilka stopni. Ważne jednak, by miały powłokę antyrefleksyjną. Trzeba unikać ciemnych barw osłon, bo te pochłaniają ciepło i zatrzymują je przy szybie, nagrzewając pomieszczenia. Dobrze sprawdzają się też takie z naturalnych materiałów.

ycipk-14ga19

Hamak

To nie żart! Najlepiej taki na własnym stelażu, łatwy do rozstawienia w domu czy na tarasie. Śpiąc i odpoczywając w nim z każdej strony mamy bowiem zapewniony dopływ świeżego powietrza. Na pewno nie spocimy się na nim jak na materacu.

O czym jeszcze pamiętać? Dużo pić, mało gotować i wyłączyć zbędne urządzenia elektryczne w domu. A jak wy ratujecie się w upały?

Polub WP Dom
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-14ga19

ycipk-14ga19
ycipk-14ga19