Nie oddawaj noży do ostrzenia. Zrobisz to samodzielnie w domu
W wyniku intensywnego użytkowania nawet nóż wykonany z najbardziej wytrzymałych materiałów może się stępić. Wtedy trzeba pomyśleć o przywróceniu mu dawnej ostrości. Z profesjonalną ostrzałką będzie to bajecznie proste.
11.04.2019 10:47
Wyróżniamy kilka ostrzałek wykonanych z rozmaitych materiałów: tradycyjne osełki ze stali szlachetnej, bardziej wytrzymałe pokryte pyłem diamentowym oraz nowoczesne osełki ceramiczne. Ze względu na sposób ostrzenia możemy wyróżnić kilka kolejnych typów.
Ostrzałki kulkowe
Proste, domowe ostrzałki kulkowe, które znajdziemy niemal w każdym domu spełniają swoje zadanie, jednak nieumiejętne ostrzenie może zniszczyć nóż. Sposób ich użycia jest wyjątkowo prosty. Należy ustawić osełkę na stabilnej powierzchni, włożyć nóż w wąską szczelinę brzuścem do dołu, a następnie szybkimi ruchami przesuwać nóż do przodu i do tyłu jak przy krojeniu chleba. Zamontowane w przyrządzie nachodzące na siebie kółka skutecznie wyprofilują brzusiec i nadadzą mu odpowiednią ostrość.
Dobrej jakości ostrzałki mają kółka wykonane z kamieni ceramicznych, które nie tylko profilują, ale również wygładzają ostrze sprawiając, że nóż tnie mięso i warzywa jak ciepłe masło. Nie musisz siłować się z osełką, wystarczy kilka pociągnięć, by doprowadzić nawet najbardziej tępy nóż do używalności.
Ostrzałki prętowe
Przez wielu uważane są za najtrudniejsze w obsłudze. Sekret tkwi w uzyskaniu odpowiedniego kąta pomiędzy krawędzią ostrza a samym prętem, co dla nowicjuszy może stanowić problem. Przyjmijmy, że optymalny kąt powinien wynosić około 25 stopni dla noży myśliwskich oraz 20 stopni dla noży kuchennych.
Na szczęście nie musisz polegać jedynie na ustawieniu własnych rąk. Warto zainwestować w ostrzałkę prętową ze specjalnym stojakiem, który możesz postawić na stabilnym podłożu. W tym wypadku nóż należy przytknąć do pręta prostopadle do stołu, a następnie posuwistym ruchem przesunąć go do dołu, jednocześnie pilnując by podczas ruchu ostrze stykało się z ostrzałką na całej długości.
Kamienie ostrzące
To zdecydowanie łatwiejszy sposób ostrzenia niż osełka prętowa, jednak wciąż wymaga od użytkownika pewnej wprawy. Przed przystąpieniem do ostrzenia należy włożyć kamień do wody na kwadrans. Gdy na powierzchni przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza, można przystąpić do ostrzenia.
Należy przytknąć ostrze do kamienia tak, by brzusiec był skierowany w twoją stronę, a następnie odchylić krawędź tak, by między nożem a kamieniem powstał kąt około 20 st. Potem, dociskając opuszkami ostrze do kamienia, należy przesuwać je płynnymi ruchami w dół. Gdy na powierzchni ostrza pojawią się mikroskopijne zadziory, należy zmienić stronę.
W przypadku kamieni liczy się przede wszystkim gradacja czyli ziarnistość powierzchni. Większe ziarna łatwiej "zjadają" ostrze, ale z drugiej strony pozwalają na całkowite przeprofilowanie noża. Jeśli więc ostrzysz noże regularnie, najlepsza do tego będzie gradacja 600-800. Osoby, które pragną wyjątkowo gładkiego szlifu, mogą dodatkowo użyć osełki o gradacji powyżej 1000. To sprawi, że będziesz ciąć większość warzyw i mięs właściwie bez użycia siły.