Trwa ładowanie...

Nie daj się zaskoczyć deszczowi. Jak wybrać stację pogodową?

Kiepska pogoda potrafi pokrzyżować nawet najlepsze plany, ale na szczęście z pomocą może przyjść domowa stacja pogodowa. Choć nazwa tego urządzenia brzmi poważnie i profesjonalnie, to dobrej jakości sprzęt ma niewielkie rozmiary i przede wszystkim nie będzie drogim zakupem. Jak wybrać odpowiednią stację? Jak to działa?

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

stacja pogodowastacja pogodowaŹródło: Pixabay
d2m2i7n
d2m2i7n

Pożegnanie z termometrem

Kiedyś klasyką gatunku było posiadanie termometru powieszonego za oknem, ale dzięki niemu mogliśmy jedynie dowiedzieć się, jak powinniśmy się ubrać w danym momencie, jeśli chcemy wyjść na zewnątrz. Stacja pogodowa poinformuje nie tylko o obecnych warunkach atmosferycznych, ale także potencjalnych ich zmianach. Dzięki niej możecie też zaplanować np. harmonogram pracy domowej klimatyzacji albo pieca gazowego.

Stacja pogodowa to niewielkie urządzenie o wielkich możliwościach, a na dodatek jest proste w obsłudze. Może pokazywać takie informacje jak temperatura, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność, szanse opadów oraz prędkość wiatru. Pomiar zazwyczaj odbywa się przy pomocy czujników dołączonych w zestawie. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na poziom dokładności i tu najlepiej, żeby wartość pomiaru nie przekraczała 0,5 stopnia. Dane z czujnika lub czujników mogą być przesyłane drogą radiową albo przez kabel. Z oczywistych powodów bardziej praktyczny będzie ten pierwszy sposób.

Rodzaje stacji pogodowych

Na rynku jest kilka rodzajów stacji. Pierwszy z nich to urządzenia cyfrowe, które oprócz danych z czujników mogą otrzymywać dane z profesjonalnych obserwatoriów, które są wykorzystywane do podawania oficjalnych prognoz pogody. Na przeciwległym biegunie mamy stacje analogowe, które nie wymagają zasilania. Wskazują jedynie temperaturę i ciśnienie. Stacje internetowe, jak sama nazwa wskazuje, łączą się z siecią i pobierają informacje z oficjalnych serwisów pomiarowych. Dzięki nim poznacie nie tylko aktualną pogodę, ale także prognozę na kolejne godziny lub dni. Na rynku są też stacje ze specjalnymi czujnikami dokładnie mierzącymi prędkość i kierunek wiatru.

Montaż i użytkowanie

Jeżeli zdecydujecie się na stację cyfrową wyposażoną w czujniki, to musicie jeszcze odpowiednio ją zainstalować. Przede wszystkim powinny być umieszczone w zacienionym miejscu, ponieważ montaż w mocno nasłonecznionym punkcie będzie prowadził do przekłamań pomiaru. W ekstremalnym przypadku można zapewnić czujnikowi cień, budując prostą osłonę. Podobnie sprawa wygląda przy czujniku wewnętrznym, który także powinien być trzymany poza zasięgiem słońca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2m2i7n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2m2i7n