Nie daj się zaskoczyć deszczowi. Jak wybrać stację pogodową?

Kiepska pogoda potrafi pokrzyżować nawet najlepsze plany, ale na szczęście z pomocą może przyjść domowa stacja pogodowa. Choć nazwa tego urządzenia brzmi poważnie i profesjonalnie, to dobrej jakości sprzęt ma niewielkie rozmiary i przede wszystkim nie będzie drogim zakupem. Jak wybrać odpowiednią stację? Jak to działa?

stacja pogodowa
stacja pogodowa
Źródło zdjęć: © Pixabay

30.05.2022 16:16

Pożegnanie z termometrem

Kiedyś klasyką gatunku było posiadanie termometru powieszonego za oknem, ale dzięki niemu mogliśmy jedynie dowiedzieć się, jak powinniśmy się ubrać w danym momencie, jeśli chcemy wyjść na zewnątrz. Stacja pogodowa poinformuje nie tylko o obecnych warunkach atmosferycznych, ale także potencjalnych ich zmianach. Dzięki niej możecie też zaplanować np. harmonogram pracy domowej klimatyzacji albo pieca gazowego.

Stacja pogodowa to niewielkie urządzenie o wielkich możliwościach, a na dodatek jest proste w obsłudze. Może pokazywać takie informacje jak temperatura, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność, szanse opadów oraz prędkość wiatru. Pomiar zazwyczaj odbywa się przy pomocy czujników dołączonych w zestawie. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na poziom dokładności i tu najlepiej, żeby wartość pomiaru nie przekraczała 0,5 stopnia. Dane z czujnika lub czujników mogą być przesyłane drogą radiową albo przez kabel. Z oczywistych powodów bardziej praktyczny będzie ten pierwszy sposób.

Rodzaje stacji pogodowych

Na rynku jest kilka rodzajów stacji. Pierwszy z nich to urządzenia cyfrowe, które oprócz danych z czujników mogą otrzymywać dane z profesjonalnych obserwatoriów, które są wykorzystywane do podawania oficjalnych prognoz pogody. Na przeciwległym biegunie mamy stacje analogowe, które nie wymagają zasilania. Wskazują jedynie temperaturę i ciśnienie. Stacje internetowe, jak sama nazwa wskazuje, łączą się z siecią i pobierają informacje z oficjalnych serwisów pomiarowych. Dzięki nim poznacie nie tylko aktualną pogodę, ale także prognozę na kolejne godziny lub dni. Na rynku są też stacje ze specjalnymi czujnikami dokładnie mierzącymi prędkość i kierunek wiatru.

Montaż i użytkowanie

Jeżeli zdecydujecie się na stację cyfrową wyposażoną w czujniki, to musicie jeszcze odpowiednio ją zainstalować. Przede wszystkim powinny być umieszczone w zacienionym miejscu, ponieważ montaż w mocno nasłonecznionym punkcie będzie prowadził do przekłamań pomiaru. W ekstremalnym przypadku można zapewnić czujnikowi cień, budując prostą osłonę. Podobnie sprawa wygląda przy czujniku wewnętrznym, który także powinien być trzymany poza zasięgiem słońca.

Źródło artykułu:WP Dom
Wybrane dla Ciebie