Nie daj się smogowi. Sprawdź, jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza
Zima wciąż często "pachnie" dymem z komina i potrafi nas truć każdego dnia. Tymczasem wymiana "kopciuchów" i ograniczanie emisji spalin samochodowych postępuje zbyt wolno. Na szczęście bezpieczną enklawę możemy stworzyć we własnym domu. Wystarczy, że zainwestujemy w dobry oczyszczacz powietrza.
27.12.2021 12:24
Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza na smog? Sprawdź nasze wskazówki.
W polskich realiach nadejście zimy czuć w powietrzu. I to dosłownie. Mniej więcej od października do kwietnia w wielu miejscach w kraju oddychamy mieszaniną tlenków węgla, azotu i siarki oraz najbardziej szkodliwych pyłów: PM10, PM2,5 i rakotwórczym benzo(a)pirenem.
Właśnie to wydobywa się z kominów domów, w których w starych piecach pali się potencjalną trucizną: złej jakości węglem, lakierowanym drewnem, a nawet śmieciami czy oponami.
Cichy zabójca
Polskie miasta zajmują czołowe miejsca w rankingach najbardziej zanieczyszczonych w Europie i na świecie. Na 50 europejskich "kopciuchów" aż 36 to polskie ośrodki miejskie. Wrocław, Warszawa czy Kraków są wymieniane w światowej czołówce miast o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu według globalnego rankingu Major Cities Ranking Air Quality Index (AQI).
Tymczasem smog to cichy zabójca. Z powodu zanieczyszczonego powietrza w Polsce umiera blisko 100 tys. ludzi rocznie. To tak jakby z mapy miał zniknąć Nowy Sącz, Legnica, Słupsk czy Kalisz.
Lista chorób i powikłań wywoływanych przez smog jest długa. To między innymi astma, rak płuc i piersi, ostre powikłania po udarze mózgu czy niewydolności serca, wzrost ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera i Parkinsona, a także przedwczesne porody czy zaburzenia rozwoju płodu u kobiet w ciąży.
Jak wylicza Światowa Organizacja Zdrowia, 24 proc. wszystkich zgonów z powodu udaru mózgu na świecie ma związek ze smogiem. To samo dotyczy 25 proc. zgonów z powodu chorób serca i aż 43 proc. śmierci z powodu chorób płuc.
Wymiana powietrza 3x na godzinę
Jak chronić się przed szkodliwym wpływem smogu? Najprostsza odpowiedź to wymiana starych pieców na ekologiczne, w których nie da się palić byle czym. Na decyzję sąsiadów czy Polaków z innych części kraju nie mamy jednak większego wpływu. Możemy za to stworzyć w domu bezpieczny azyl, w którym – za sprawą oczyszczacza powietrza – odetchniemy pełną piersią.
Jak wybrać najbardziej odpowiedni, a więc skuteczny i wygodny w obsłudze oczyszczacz?
– Pierwszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest wielkość powierzchni, do której został on przeznaczony. Oznaczenia znajdziemy na etykiecie, często występują też w nazwie produktu, tak jak w przypadku oczyszczaczy powietrza Samsung AX34, AX47 Cube, AX60 czy AX90. Z kolei wydajność oczyszczacza określa współczynnik CADR (krotność przefiltrowania powietrza w pomieszczeniu w czasie godziny). Dobrej jakości oczyszczacze w tym czasie powinny przefiltrować całą powierzchnię minimum trzy razy – wyjaśnia Dominik Kempka, trener Samsung Electronics Polska.
Ważne, by nie kupować zbyt dużego urządzenia, zakładając, że wystarczy na całe mieszkanie. Oczyszczacz filtruje powietrze w jednej otwartej przestrzeni. Zbyt duży wywoła jedynie nadmierny ruch powietrza. Jeśli więc nie mamy lepszego wyboru, to lepiej zastosować kilka urządzeń o mniejszej wydajności.
– Oczyszczacz Samsung AX47 Cube wyróżnia konstrukcja umożliwiająca modułowe łączenie dwóch urządzeń w jedną całość, co sprawdza się, gdy chcemy oczyścić większą przestrzeń lub odwrotnie –potrzebujemy oczyścić dwa mniejsze pomieszczenia – zwraca uwagę Dominik Kempka.
Jakie cechy powinien posiadać dobry oczyszczacz powietrza?
– Podstawą jest jego skuteczność. W oczyszczaczach Samsung jest ona potwierdzona działaniem trzech filtrów, które odpowiadają za usuwanie różnego rodzaju szkodliwych cząsteczek z powietrza – smogu, ale też kurzu, alergenów czy gazów – tłumaczy Dominik Kempka.
Stan powietrza potrafi zmieniać się dość gwałtownie, dlatego ważne jest, aby oczyszczacz natychmiast reagował na zmiany i automatycznie dostosowywał swoje ustawienia.
Niebieski? Jest dobrze!
Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze? Nowoczesny, elegancki i minimalistyczny oczyszczacz Samsung AX47 Cube wykorzystuje unikalną technologię Wind-Free™, która umożliwia równomierne rozprowadzanie czystego powietrza przez blisko 60 tys. mikrootworów. Brak bezpośredniego nawiewu sprawia, że urządzenie pracuje wyjątkowo cicho i wydajnie.
Z kolei skuteczność oczyszczacza Samsung AX60 gwarantuje trzykierunkowy przepływ powietrza, dzięki czemu znacznie szybciej oczyścimy dużą przestrzeń. Przedni wlot z łatwością wciąga powietrze, które potężny wentylator rozprzestrzenia w różnych kierunkach już po oczyszczeniu. Wskaźnik czystości dostarczanego powietrza wynosi 467 metrów sześciennych na godzinę. Oczyszczacz może też pracować w trybie automatycznym, dostosowując moc i prędkość pracy wentylatora do poziomu zanieczyszczeń, oraz nocnym, ograniczając do 21 dB(A) poziom natężenia dźwięku i wyłączając wyświetlacz.
Przy wyborze oczyszczacza powietrza, zwróć uwagę na nowoczesne oczyszczacze Samsung, w tym modułowy Samsung AX47 Cube.
Co więcej, laserowy czujnik pyłu zamontowany w obu modelach umożliwia dokładniejsze kontrolowanie poziomu zanieczyszczeń. Wykrywa on cząsteczki mniejsze niż 1,0 ㎛ oraz szkodliwe gazy. Dokładny poziom zanieczyszczenia cząsteczkami PM1/2,5/10 wskazuje numeryczny wyświetlacz, który dodatkowo oznacza czystość powietrza za pomocą czterokolorowego wskaźnika. Niebieski wskazuje, że powietrze, którym oddychamy, jest czyste.
Co ważne, stan jakości powietrza możemy sprawdzić, korzystając z aplikacji SmartThings. Wykorzystując np. komendy głosowe, możemy włączyć lub wyłączyć urządzenie, sterować jego funkcjami i monitorować stan filtra (oczyszczacz poinformuje nas, gdy trzeba go będzie wymienić).
Wykonany ze stali oczyszczacz Samsung AX47 wyróżnia smukły kształt. Z kolei AX60 posiada ukryte pod obudową kółka, dzięki czemu łatwiej przesuniemy go w dowolne miejsce.
Oczyszczacze powietrza Samsung posiadają Atest PZH, wydawany przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego oraz certyfikat Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (modele AX90 i AX60).
Więcej informacji można znaleźć na stronie producenta.