Trwa ładowanie...
ycipk-gzbbq8

Nawilżacz powietrza pomoże na katar i suchość w gardle. Jaki warto wybrać?

Ciągłe infekcje, suchość oczu i zatkany nos? Powodem może być zbyt suche powietrze w domu. Najprostszym sposobem na pozbycie się problemu jest skorzystanie z domowego nawilżacza. Jak go wybrać? Czy ultradźwiękowy jest lepszy od parowego, czy zastąpi klimatyzację? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wreszcie poradzisz sobie z wiecznie zatkanym nosem o poranku
Wreszcie poradzisz sobie z wiecznie zatkanym nosem o poranku (Materiały prasowe)
ycipk-gzbbq8

Suche powietrze w domu zimą i latem

Zbyt suche powietrze to stały zimowy problem w wielu domach z centralnym ogrzewaniem. Ale te nieprzyjemne i niekorzystne dla zdrowia warunki występują także latem. Klimatyzacja może wydatnie zmniejszyć wilgotność powietrza. Na domowy mikroklimat korzystnie wpływają rośliny doniczkowe, ale czasem ich obecność nie wystarcza i trzeba skorzystać z osiągnięć techniki. Jeśli budzisz się z zatkanym nosem, spierzchniętymi ustami i czujesz suchość w gardle, winne może być suche powietrze w domu. Zamiast stosować apteczne specyfiki, najpierw postaraj się zwiększyć wilgotność w pomieszczeniu za pomocą nawilżacza powietrza. Efekty możesz zauważyć szybciej niż myślisz.

ycipk-gzbbq8
iStock.com
Podziel się

Ultradźwiękowe, ewaporacyjne, parowe

Choć wszystkie nawilżacze umożliwiają podniesienie poziomu wilgotności powietrza do komfortowych 40-60%, różnią się zasadą działania i możliwościami. Najprostsze są nawilżacze parowe. Ich ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. W pewnym sensie do tej grupy zaliczyć można by czajniki elektryczne – zasada działania jest ta sama. W obu przypadkach grzałka doprowadza wodę do wrzenia i parowania. Jak łatwo się domyślić, nie jest do najlepsze rozwiązanie na upalne dni. Nawilżacz parowy podnosi minimalnie temperaturę w pomieszczeniu, poważną wadą jest wysoki koszt eksploatacji, istnieje też ryzyko poparzenia parą, niektórym użytkownikom może przeszkadzać bulgotanie wrzącej wody. Z drugiej strony, urządzenia tego typu są higieniczne, trwałe, a wiele z nich można wykorzystać do aromatoterapii.

ycipk-gzbbq8

Nawilżacze ewaporacyjne nie podgrzewają wody. Wymuszony przez wentylator obieg powietrza powoduje naturalne odparowanie wody. Proces przebiega tym wydajniej, im powietrze jest bardziej suche, a powyżej 50% sprawność wyraźnie spada. Nie ma więc ryzyka nadmiernego zawilgocenia mieszkania. Poza bezpieczeństwem zalety tego typu urządzeń to niskie zużycie energii i brak wpływu na temperaturę. Są i minusy – niektóre modele pracują dość głośno, trzeba też pamiętać o wymianie wkładów nawilżających i stosowaniu elementów antybakteryjnych, zabezpieczających przed drobnoustrojami.

Sercem nawilżacza ultradźwiękowego jest moduł wytwarzający drgania o bardzo wysokiej częstotliwości. Ultradźwięki rozbijają zgromadzoną w zbiorniku wodę na drobne kropelki, w rezultacie powstaje chłodna mgiełka. Proces przebiega poza zakresem słyszalności człowieka – jest bardzo cichy, zużycie prądu niewielkie, nie ma groźby poparzenia. Ultradźwięki mogą być jednak nieprzyjemne dla zwierząt, zwłaszcza obdarzonych doskonałym słuchem kotów. Inne wady to ryzyko skraplania wody w pobliżu nawilżacza, a nawet osiadanie drobnego mineralnego osadu. Nawilżacze ultradźwiękowe wymagają wypełniania zbiornika wodą destylowaną, co zwiększa koszt eksploatacji i może być uciążliwe. Ze względu na skomplikowaną budowę wiele modeli ma wysoką cenę.

ycipk-gzbbq8
iStock.com
Podziel się

Parametry nawilżaczy

Przed zakupem warto sprawdzić kilka kluczowych parametrów. Wydajność pozwala dobrać urządzenie do powierzchni lokalu. Niektóre modele sprawdzą się tylko w małym pokoju, inne wystarczą na całe mieszkanie. Im większa pojemność zbiornika, tym rzadziej trzeba uzupełniać wodę. Producenci dobrej klasy urządzeń określają też poziom hałasu i oferują dodatkowe wyposażenie. Do najbardziej praktycznych akcesoriów należy higrometr, dzięki któremu można precyzyjnie ocenić poziom wilgotności powietrza.

ycipk-gzbbq8

Który wybrać?

Wybór odpowiedniego nawilżacza zależy od potrzeb użytkowników. Właściciele kotów powinni zdecydować się na jeden z nawilżaczy ewaporacyjnych, osoby potrzebujące nocą ciszy docenią modele ultradźwiękowe, a alergicy – parowe. Odpowiedni poziom wilgotności powietrza mieszkaniu można zresztą osiągnąć na różne sposoby. Najprostsze z nich, jak rozwieszanie wilgotnych tkanin są niemal darmowe. Na przeciwnym biegunie sytuują się zaawansowane technologicznie nawilżacze-oczyszczacze, wyposażone w czujniki kurzu i zanieczyszczeń, wielostopniowy system regulacji i rozbudowane oprogramowanie. Takie urządzenia kosztują jednak nawet kilka tysięcy złotych.

Shutterstock.com
Podziel się
ycipk-gzbbq8
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-gzbbq8

ycipk-gzbbq8
ycipk-gzbbq8