Nawierzchnie ekologiczne, czyli jakie?

Nawierzchnie ekologiczne, czyli jakie?
Źródło zdjęć: © Shouldice Media

22.06.2017 | aktual.: 23.06.2017 16:20

Stosując tzw. ekologiczne nawierzchnie w ogrodzie można za jednym zamachem ograniczyć problemy z brakiem wody i jej nadmiarem.
Słowo ”ekologiczny” dawno już straciło pierwotne znaczenie. Dobrze się kojarzy, więc jest powszechnym określeniem różnych produktów i technologii. Ich wspólną cechą ma być pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

W przypadku tzw. ekologicznych nawierzchni zaletą jest ich przepuszczalność. Zalewane wodą odprowadzają ją do leżącego poniżej gruntu. Deszczówka nie spływa więc do kanalizacji ani nie zalega na powierzchni. To poważna sprawa – wiele miast jest coraz gęściej zabudowanych, a przestrzenie między budynkami pokrywają asfalt, beton i kamienne kostki. Woda nie wsiąka tam więc naturalnie w ziemię. Podczas opadów odprowadzana jest do systemu ściekowego, a ten ma z góry zaprojektowaną wydolność. Często wystarczy większa ulewa, albo drobna awaria sieci i błyskawicznie dochodzi do lokalnego podtopienia. Tymczasem poziom wód gruntowych bez zasilania opada.

W tej sytuacji nie dziwi dążenie do rozsądniejszego zarządzania gospodarką wodną. W wielu krajach Europy właściciele działek odprowadzają dodatkowe opłaty za powierzchnie nieprzepuszczające wody, np. wyłożone tak popularną w Polsce betonową kostką. Wbrew pozorom, alternatywne rozwiązania nie muszą być droższe.

1 / 6

Kostka inaczej

Obraz
© Shutterstock.com

Oprócz tradycyjnych wzorów dostępne są także kostki przeznaczone do układania z szerokimi fugami. Równe przerwy uzyskuje się dzięki wyposażeniu kostek w wypusty dystansowe. Taka nawierzchnia może być dekoracyjna, zwłaszcza gdy przestrzeń między betonowymi polami pokryje się zielonym mchem.

Wszyscy oniemieją z zachwytu! Oto prosty sposób na zachwycające wnętrze!

2 / 6

Ażurowe płyty

Obraz
© PLACE architect

Betonowe płyty ażurowe używane są najczęściej do umacniania skarp, jako tania nawierzchnia gospodarcza. Można z nich jednak wykonać także nawierzchnię miejsca parkingowego przy domu. Wolne przestrzenie między żebrami wypełnia się ziemią i obsiewa wytrzymałymi, nisko rosnącymi roślinami. To tanie, praktyczne rozwiązanie, choć ze względu na surowość nie będzie pasowało np. do tradycyjnej willi.

Wszyscy oniemieją z zachwytu! Oto prosty sposób na zachwycające wnętrze!

3 / 6

Nawierzchnia żwirowa

Obraz
© Sue Hayward Garden Design

Dróżki i podjazdy wykończone naturalnym kamieniem wyglądają szlachetnie, mogą być dopasowane do minimalistycznej architektury współczesnej i do budynków historycznych. Tego rodzaju nawierzchnie wymagają jednak regularnej konserwacji. Żwir rozpryskuje się na boki, z biegiem czasu pojawiają się też nierówności powierzchni i chwasty.

Wszyscy oniemieją z zachwytu! Oto prosty sposób na zachwycające wnętrze!

4 / 6

Drewno zamiast kamienia

Obraz
© Shutterstock.com

Niektóre przydomowe nawierzchnie można wykonać z wiórów drzewnych. Ten nieco nietypowy materiał nadaje się np. do wysypywania ścieżek w naturalnych ogrodach. Jest biodegradowalny, a rozłożony użyźnia glebę. Wymaga regularnego uzupełniania. Inną opcją na zastosowanie drewna są plastry przekrojonych pni, odpowiednio impregnowane.

Wszyscy oniemieją z zachwytu! Oto prosty sposób na zachwycające wnętrze!

5 / 6

Zatopienie w żywicy

Obraz
© Shutterstock.com

Nawierzchnie ekologiczne wykłada się też kratkami z tworzywa sztucznego wypełnionego ziemią. Można również zdecydować się na udoskonaloną wersję nawierzchni z kruszywa. Kamienie są w niej spojone żywicą w taki sposób, że powstaje przepuszczająca wodę i powietrze struktura, która jest jednocześnie niepodatna na wypłukiwanie ziaren i uszkodzenia.

Wszyscy oniemieją z zachwytu! Oto prosty sposób na zachwycające wnętrze!

6 / 6

Zielony dywan

Obraz
© Windsor Companies

Zakwalifikowaniu trawnika do nawierzchni ekologicznych jest dyskusyjne. Darń przepuszcza nadmiar deszczówki, gromadzi wilgoć, a parując oddaje ją, poprawiając lokalny mikroklimat.

Jednak utrzymanie trawnika w dobrym stanie też wymaga niemałych ilości wody. Opadowa zwykle okazuje się niewystarczająca. Niektórzy właściciele działek na podlanie 100 mkw. trawnika potrzebują nawet 2 m sześciennych wody (dla porównania: poranny prysznic wymaga raptem 0,1 m sześciennego). Trawnik może więc być piękną i atrakcyjną alternatywą dla nieprzepuszczalnych powierzchni, ale jest od nich droższy w eksploatacji.

Czy warto zdecydować się na ekologiczne nawierzchnie? Niewątpliwie mają wiele zalet. Dzięki nim można ograniczyć, a z czasem całkiem z zrezygnować z instalacji odwadniającej w ogrodzie, oraz rzadziej podlewać rośliny przy domu, co oznacza niższe rachunki. Niektóre rozwiązania wymagają jednak od inwestorów częstej konserwacji nawierzchni.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)