Nawadnianie kropelkowe – na czym polega? Gdzie je stosować i jak zamontować?
Zainteresowanie nawadnianiem kropelkowym rośnie z roku na rok. System ten najczęściej stosuje się do podlewania pól uprawnych i terenów rolniczych ze względu na jego skuteczność, wydajność i oszczędność wody. Zalety metody nawadniania sprawiły, że coraz chętniej decydują się na nią osoby posiadające szklarnie, większe ogrody czy przydomowe warzywniki. Na czym polega system nawadniania kropelkowego? Co sprawia, że jest tak efektywny? Jak wygląda montaż? Przejdź do lektury poradnika, w którym opisujemy najważniejsze kwestie dotyczące nawadniania kropelkowego.
17.07.2020 08:30
Systemy nawadniania ogrodu
Regularne podlewanie roślin należy do najważniejszych zadań pielęgnacji zielonych terenów – czy to do celów prywatnych, czy hodowlanych. Jakie rozwiązania są dostępne na rynku? Największy wybór produktów do nawadniania ogrodu znajdziesz na Homebook.pl – od klasycznych konewek, zraszaczy i węży ogrodowych po profesjonalne pompy wodne i systemy podlewania, do których zaliczamy nawadnianie kropelkowe. Na czym ono polega? Przejdź do kolejnego akapitu!
Nawadnianie kropelkowe – wyjaśniamy, jak działa!
Nawadnianie kropelkowe to metoda podlewania terenów za pomocą systemu cienkich rur, które są rozstawione w odpowiedniej odległości i umieszczone bezpośrednio nad gruntem. W przewodach płynie woda, która raz na jakiś czas wydostaje się przez niewielkie otwory, spływając kropelkami bezpośrednio do ziemi – stąd wzięła się nazwa tego systemu.
System rur, który można rozciągnąć po bardzo obszernych terenach, sprawdza się przede wszystkim w rolnictwie i hodowli roślin. Nawadnianie kropelkowe pozwala osiągnąć optymalne nawodnienie gleby bez konieczności nadzoru. Wystarczy dostosować ciśnienie wody i określić stopień nawodnienia gleby, aby zagwarantować optymalną częstotliwość wypuszczanych kropelek wody z przewodów.
Zalety nawadniania kropelkowego
Nawadnianie kropelkowe uznaje się na skuteczne, oszczędne i wysoce efektywne. Dlaczego? Po pierwsze, system rur, który jest zamontowany bezpośrednio nad glebą, sprawia, że woda trafia od razu do gleby, a nie jest dystrybuowana na liście, łodygi czy kwiaty. Dlaczego to takie ważne? Woda, która spada na zielone części rośliny, może prowadzić do oparzeń w upalne dni, z kolei w pochmurne – przyczynić się do rozwoju pleśni i grzybów. System kropelkowego nawadniania pozwala nawilżyć glebę, czyli tak naprawdę system korzeniowy rośliny, która wymaga regularnego nawadniania.
Kolejną zaletą jest oszczędność wody – wypuszczane kropelki są w stanie odpowiednio nawodnić glebę bez ryzyka jej przelania czy przesuszenia. W ten sposób jesteśmy również w stanie zaoszczędzić na czasie, który musielibyśmy poświęcić na ręczne podlewanie terenu – nawadnianie kropelkowe samodzielnie zadba o nawilżenie bez względu na porę.
Montaż systemu kropelkowego
Podstawowy system nawadniania kropelkowego jest stosunkowo łatwy w montażu. Oczywiście, możemy zdecydować się na zainstalowanie przewodów przez profesjonalistów, jednak w przypadku mniejszych terenów i kameralnych ogrodów można to zrobić samodzielnie.
Kupując system nawadniania kropelkowego, otrzymamy cały zestaw, który złożymy we własnym zakresie. Producent w instrukcji określi optymalny rozstaw przewodów (najczęściej jest to 30–50 cm), który trzeba zachować. W komplecie otrzymamy m.in.: winylowy przewód, który możemy dowolnie przycinać, dysze, zaciski, trójniki, uszczelki filtracyjne, adaptery do kranika oraz uchwyty. Aby zamontować taki system, należy wcześniej nakreślić projekt terenu – dzięki niemu rozłożymy przewody na odpowiednią odległość, a także umieścimy rurki bezpośrednio nad roślinami, które chcemy nawadniać.
Materiał Partnera: Homebook.pl