Naturalny staw w ogrodzie. Zrób to sam
08.06.2016 15:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
35-letni Szwajcar, właściciel podmiejskiej działki, na której stoi nieduży domu, postanowił zbudować odkryty basen w ogrodzie. Ponieważ zamarzył mu się naturalny staw, w którym można popływać, zaczął przekopywać się przez liczne poradniki w internecie. Jak się okazało, nietrudno znaleźć informacje o tym, jak samodzielnie skonstruować ekologiczny basen. Z pomocą taty i siostry udało mu się zbudować oryginalny staw o nietypowym wykończeniu.
35-letni Szwajcar, właściciel podmiejskiej działki, na której stoi nieduży domu, postanowił zbudować odkryty basen w ogrodzie. Ponieważ zamarzył mu się naturalny staw, w którym można popływać, zaczął przekopywać się przez liczne poradniki w internecie. Jak się okazało, nietrudno znaleźć informacje o tym, jak samodzielnie skonstruować ekologiczny basen. Z pomocą rodziny udało mu się zbudować oryginalny staw o nietypowym wykończeniu. Dzięki systemowi naturalnej filtracji, odpowiedniej roślinności i kilku rybom woda w zbiorniku jest krystalicznie czysta, bez użycia chemikaliów takich jak chlor. Basen ma dwa poziomy - głębszy do pływania i płytki w postaci naturalnego rozlewiska przypominającego staw. Woda przelewa się między nimi i stanowi wyrazisty, dynamiczny element aranżacji ogrodu. Wymarzony basen ze stawem kosztował inwestorów 34 tysiące dolarów.
Staw w ogrodzie
Pierwszym etapem prac było wytyczenie obrzeży stawu i wyznaczenie granic głębszego basenu. Jego długość z założenia miała wynosić prawie 8 metrów, a szerokość blisko 2 metry. Głębokość basenu w części przeznaczonej do kąpieli to 1,5 metra.
Staw w ogrodzie
Z pomocą koparki usunięto grunt i po wyprofilowaniu niecki można było rozpocząć układanie instalacji wodnej. Celem było stworzenie basenu, który nie zamarza. W związku z tym konieczne było wyposażenie go w mechanizm wprawiający wodę w ruch oraz sprawny i wydajny system filtrujący.
Staw w ogrodzie
W garażu został ustawiony zestaw do filtrowania wody w basenie. Cztery etapy oczyszczania wody polegają na tym, że przepływa ona przez coraz to drobniejsze frakcje żwirowe. Z ostatniego zbiornika wydostaje się na zewnątrz. Jest wtedy krystalicznie czysta.
Staw w ogrodzie
Brzeg został starannie ukształtowany. Nieckę na kolejnym etapie prac wyściełano materiałem izolacyjnym, na którym ułożono folię. Warstwy pokryły zarówno głębszą, jak i płytszą część zbiornika. Wszystkie materiały uszczelniające zostały sprowadzone z Niemiec.
Staw w ogrodzie
Po zaizolowaniu niecki rozpoczęto budowę ścian basenu. Powstały z ciężkich bloków, aby stworzyć solidne murki oporowe. Stabilna konstrukcja dodatkowo jest bardzo estetyczna. Mur z cieniowanego kamienia przedstawia elegancki rysunek. Reszta stawu została wysypana żwirem. Na nim ułożono drobne otoczaki.
Staw w ogrodzie
W końcu przyszedł czas na wypełnienie basenu wodą. Zakrywając go ponad krawędź i schodkowe zejście, wypływa ona na kamienny brzeg. Początkowo basen został obsadzony roślinnością wzdłuż płotu, później jednak koncepcja się zmieniła.
Staw w ogrodzie
Dodatkową ozdobą basenu jest klimatyczne oświetlenie. Dzięki niemu woda tworzy wieczorem magiczny spektakl. Przy włączonym świetle przyjemnie się też pływa po zachodzie słońca.
Staw w ogrodzie
Brzegi basenu i stawu obudowano pomostem. Od strony domu miał on tworzyć taras nad lustrem wody. Zbiornik został ozdobiony roślinami i dekoracyjną gałęzią. Znalazło się też miejsce dla kilku ryb.
Staw w ogrodzie
Drewniany taras biegnie od werandy, wzdłuż ściany budynku i garażu oraz dalej w formie pomostu przy ogrodzeniu posesji. Całość tworzy urokliwy zakątek wypoczynkowy. Przelewająca się między poziomami woda gwarantuje gospodarzom komfortowy wypoczynek.