Trwa ładowanie...
d1xnbmf

Naświetlamy temat: niezwykłe lampy stołowe

Od barokowej proweniencji po industrialny szyk, od klasyki po sztukę współczesną. Lampy stołowe błyszczą w różnych aranżacjach wnętrz i chętnie inspirują się ich stylami. Zobacz, jak wybrać idealną dla siebie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ciepłe oświetlenie na poziomie 3000 K pozwala odpocząć i pozytywnie wpływa na nastrój. Do czytania i pisania polecane jest chłodniejsze, od 4500 do 6000 K, które pomaga się skupić.
Ciepłe oświetlenie na poziomie 3000 K pozwala odpocząć i pozytywnie wpływa na nastrój. Do czytania i pisania polecane jest chłodniejsze, od 4500 do 6000 K, które pomaga się skupić. (WESTELM)
d1xnbmf

Nie boją się wyzwań i mają szacunek do tradycji. Potrafią być surowe, romantyczne, kreatywne i zabawne, jak ludzie, których mieszkania zdobią. Lampy stołowe korzystają z tradycyjnych żarówek, halogenów oraz LED-ów.

Na biurko

W domowym biurze lampy starają się koncentrować naszą uwagę, centralizując wiązkę oświetlenia nad blatem - ważne, by nie był on zbyt jasny, bo odbijające się od niego światło może razić w oczy. Osoby praworęczne powinny do pracy ustawiać lampy stołowe po swojej lewej stronie, leworęczne zaś - odwrotnie. Gabinetowe lampy stołowe powinny mieć regulowaną wysokość i ruchomą główkę. Niektóre są zaopatrzone w uchwyt mocujący do blatu i nie zajmują zbyt dużo miejsca.

d1xnbmf

Do sypialni

W przypadku aranżacji sypialni warto zdecydować się na lampy stołowe o abażurach, które delikatnie zaciemniają i rozpraszają oświetlenie. Dostępne są takie z możliwością regulacji natężenia światła, dzięki czemu uzyskuje się go więcej np. podczas czytania przed snem. Lampa Birdie wykonana od podstawy po klosz z kolorowej stali nierdzewnej ma ściemniacz pomysłowo wyeksponowany na nóżce.

Lampa Birdie, Foscarini
Podziel się

Również klasyczne w formie lampy z polietylenu są sterowane pilotem i dzięki temu niezastąpione w leniwe wieczory.

d1xnbmf

Z fantazyjną podstawą

Choć to zwykle klosz uznaje się za najbardziej dekoracyjny element lamp stołowych, bywa, że jego tradycyjna forma zyskuje dopiero dzięki nietypowej podstawie. Podstawy lamp stołowych mogą być bardzo praktyczne, na przykład nieć wbudowany stylowy zegar albo schowek na długopisy.

Żaden miłośnik designu nie przejdzie obojętnie obok lamp stołowych Cup & Sauser od firmy Zuiver. Ich ceramiczne, chromowane podstawy na kształt piramidy filiżanek i dzbanków to oczywista zachęta do wypicia herbaty wieczorową porą.

d1xnbmf
Zuiver
Podziel się

A jeśli przyjdzie ci ochota na drinka? Wtedy warto sączyć go w blasku Campari Bar.

Ingo Maurer
Podziel się

Klasyczne i eklektyczne

Lampy mają również wiele klasycznych odsłon. Zawsze znajdzie się coś dla zwolenników tradycyjnych wnętrz - lampy z kwiatowymi abażurami podkreślają urok angielskiego i romantycznego wystroju. W przypadku lamp stołowych można pozwolić sobie na mieszanie stylów. Proste, nowoczesne formy oświetlenia schodzą na drugi plan w zestawieniu z dekoracyjnymi abażurami - nie kłócą się jednak z nimi i akcentują dodatkowe sfery w pomieszczeniu bez wprowadzania natłoku dekoracji. Obecnie modne są proste lampy stołowe w skandynawskim stylu, o białym kloszu i podstawie z drewna.

d1xnbmf

Drewno zresztą nie jest jednoznacznie definiowane jako element podstaw lamp stołowych - może być z niego wykonany także klosz.

Ostatnie trendy

Monolityczne lampy stołowe to trend ostatnich czasów. Modne są na przykład lampy w miedzi. Wnoszą one do aranżacji wnętrz blask, podobnie jak kochające luksus lampy stołowe zdobione kryształami.

d1xnbmf

Rynek aranżacji wnętrz podbijają lampy w industrialnym stylu. Fantastycznie prezentują się lampy stołowe eksponujące elementy łączeń, śruby i mechanizmy regulacji. Niektóre są inspirowane lampami górniczymi, których szklane klosze zabezpieczano niegdyś kratą.

Oświetlenie stołowe kocha też przezroczystość, która nadaje mu formę, ale nie ogranicza jego zasięgu. Oprócz nowoczesnych, transparentnych tworzyw, które potrafią przybierać zarówno futurystyczne, jak i barokowe kształty, ogromne możliwości formowania daje również szkło, zwłaszcza w połączeniu z technologią LED-ową.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco


d1xnbmf

d1xnbmf
d1xnbmf