Nastrojowe światła w naszym domu. Neonowe lampy dekoracyjne
Trzeba przyznać, że w światłach neonów jest coś urzekającego. Z jednej strony dyskretne, trochę tajemnicze, z drugiej zaś niezwykle wyraziste. Te właśnie cechy neonowe lampy dekoracyjne wprowadzą do wnętrz.
17.01.2019 | aktual.: 23.01.2019 14:33
Magia skojarzeń
Kiedy myślimy o neonach, najczęściej stają nam przed oczami sceny rodem za amerykańskich bądź azjatyckich filmów. Krzykliwe reklamy zdobiące kasyna, napisy nad półkami zaciemnionych barów albo skąpane w fioletach i zieleni neonów ulice wielkich miast.
Obrazowe skojarzenia są nieuniknione w przypadku ozdób, które tak przesiąkły popkulturą, że stały się niemal formą sztuki. Dlatego trafnie wykorzystane dekoracyjne lampy neonowe wniosą do wnętrz niezwykłą, trochę artystyczną atmosferę.
I pomyśleć, że cała ich magia zamknięta jest w pojedynczym pierwiastku. Odkryty pod koniec XIX wieku neon w 1910 r. został wykorzystany przez Georges'a Claude'a do stworzenia specjalnej lampy, która dzięki zastosowaniu elektrod oraz gazu szlachetnego odmieniła bezpowrotnie wygląd światowych metropolii. Wystarczy spojrzeć, jak wyglądał nowojorski Times Square przed popularyzacją neonowych lamp:
A jak wygląda dzisiaj:
Dekoracyjne lampy w naszych domach
Choć technologia cyfrowa sprawiła, że neonowe światła stały się ozdobą odrobinę w stylu vintage, najlepiej będą wyglądały we wnętrzach nowoczesnych i industrialnych. Potrzebują bowiem przestrzeni, aby móc w pełni zabłysnąć. Obecnie dostępne są na rynku zarówno wiszące, jak i stojące lampy tego typu. Do świata neonów dotarła również moda na personalizację. Wiele sklepów online umożliwia zaprojektowanie własnego artystycznego napisu.
A oto kilka sposobów, w jakich możemy udekorować wnętrza naszego domu przy pomocy neonów.
Mocny akcent
Zestawienie lampy z ciemniejszą ścianą salonu lub kuchni sprawi, że neon będzie widoczny z daleka i podkreśli wyrazistość pomieszczenia. Spójrzmy chociażby na wnętrza w takich filmach, jak "Drive" albo "Neon Demon", gdzie neony w dużej mierze tworzą atmosferę towarzyszącą bohaterom.
Zaskakująca ozdoba
A może chcemy, aby nasz pokój gościnny zyskiwał po zmroku zupełnie nowe oblicze? Zawieszenie lampy neonowej na jasnej ścianie spowoduje, że stopi się ona z nią za dnia, po to by rozbłysnąć w pełnej krasie, gdy nadejdzie wieczór.
Neon w sypialni
Neonowy blask tworzy zmysłowy nastrój jak żaden inny. Może dlatego na montaż podobnych lamp tak często decydują się osoby posiadające przestronne pomieszczenia sypialne…
Tu się bawimy
Neony mogą w naszym lokum pełnić funkcję niemalże użytkową. Umieszczone nad barkiem albo w rogu salonu mogą gościom wskazywać imprezową część mieszkania. Jako źródło inspiracji możemy polecić tu chociażby film "Koktajl" z Tomem Cruisem w roli głównej.
A tu pracujemy
Tak samo jak kierunek rozrywki, neon może wskazać w naszym domu miejsce, gdzie oddajemy się pracy twórczej. Postarajmy się jednak wybierać kolory świateł, które pobudzają kreatywność, np. białe czy też niebieskie.
Blask w stylu retro
Wykorzystując motywy znane nam z różnych miejsc na świecie, możemy naszemu wnętrzu dodać nostalgicznego charakteru. Obok świecącego kowboja z Las Vegas, popularnymi wzorami są flamingi i palmy rodem z Miami, znaki kanji Dalekiego Wschodu, czy nawet neony Społem albo Ruchu. Jakikolwiek motyw wybierzemy, trzymajmy się go konsekwentnie, żeby uniknąć wrażenia kolorystycznej kakofonii.
Pokój dziecięcy
Neonowe lampy mogą być również świetną ozdobą pokoju dziecięcego. Wystarczy, że będą zawierać motywy miłe dla oka. Pamiętajmy jednak, żeby dobrze zabezpieczyć w takim wypadku przewody elektryczne.
Wykorzystując neonowe lampy dekoracyjne we wnętrzach, możemy poczuć się jak artyści. Puszczamy bowiem wodze fantazji i tworzymy obraz pomieszczenia na nowo. Oprócz sfery wizualnej ma to rozwiązanie jeszcze jedną ważną zaletę. Jeśli dana lampa neonowa zdąży nam się znudzić, możemy ja po prostu zamienić na nową i znów odmienić oblicze mieszkania.