Narożnik - jakie są jego zalety? Jak dobrać idealny narożnik do wnętrza?

Narożnik, określany również mianem kanapy narożnej, to mebel wypoczynkowy, który coraz częściej wybiera się do wnętrz zamiast tradycyjnej sofy. Czym się różni? Kształtem przypominającym literę L. Dzięki tej funkcjonalnej formie "rogówki" idealnie dopasowują się do problematycznych przestrzeni, a także wypełniają wnętrze i - jeśli nam na tym zależy - praktycznie dzielą pokój dzienny na mniejsze strefy. Jakie są inne zalety narożnika? Jak wybrać idealną kanapę narożną do swojego wnętrza? Zapraszamy do lektury poradnika!

Narożnik - jakie są jego zalety? Jak dobrać idealny narożnik do wnętrza?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

26.03.2020 16:30

Praktyczne zagospodarowanie przestrzeni to jedno, nie zapominajmy o równie istotnej zalecie mebla, czyli o kwestii wypoczynku.

"Wydłużona część narożnika przypominająca szezlong zapewnia maksymalny komfort dla leżącej osoby, która może wygodnie rozsiąść się i odpocząć po całym dniu - tłumaczy Karolina Górka, stylistka Homebook.pl - Ponadto dzięki narożnej konstrukcji mebla rodzina i najbliżsi zasiadają w półokręgu, który ułatwia rozmowy i wspólną zabawę. Narożnik to zatem doskonała opcja zarówno dla singli, jak i większych rodzin".

Lista zalet kanap narożnych jest długa. Czy rzeczywiście są to meble bez wad? Tak, pod warunkiem, że wybierzemy model dostosowany do naszej przestrzeni i do nas. Oto najważniejsze zasady wybierania narożników.

Co na początku? Bierzemy miarkę w dłoń!

"Każdy zakup mebla powinniśmy poprzedzić dokładnym wymierzeniem przestrzeni, którą dysponujemy - podkreśla Karolina - Przeglądając meble przez internet (np. za pośrednictwem platformy Homebook.pl), możemy zawęzić wyniki wyszukiwania, jeśli przefiltrujemy produkty przez chociażby długość czy szerokość, które nas interesują. Zaoszczędzimy w ten sposób czas i zminimalizujemy ryzyko wybrania modelu, który nie będzie pasować do pomieszczenia".

Kolejną ważną kwestią jest określenie strony kanapy rogowej. Narożniki występują w dwóch opcjach: prawo- i lewostronnej. Rodzaj mebla określa się zawsze, stojąc naprzeciwko kanapy. Krótsze "ramię" wyznacza jego stronę (np. narożniki lewostronne mają lewą część krótszą, a prawą znacznie dłuższą). Miejmy to na uwadze podczas wybierania kanapy.

Przemyślmy układ pomieszczenia

Co jeszcze wymaga dobrego przemyślenia? Miejsce, w którym postawimy kanapę narożną. Naturalnie, jeśli zdecydujemy się umieścić ją w rogu pomieszczenia, kwestia jest oczywista. Jak postąpić, jeśli dysponujemy znacznie większym salonem - np. w domu jednorodzinnym lub przestrzennym apartamencie, gdzie jadalnia z kuchnią jest otwarta na salon?

"Zwykły narożnik w dużym salonie jest w stanie wydzielić strefę wypoczynku od części jadalnianej - dodaje stylistka - Wystarczy postawić go nie rogu pomieszczenia, ale na środku. Narożna konstrukcja mebla "zamyka" przestrzeń, w której odpoczywamy, od tej, gdzie spożywamy posiłki. To prosty i tani sposób na podzielenie wnętrza bez konieczności wznoszenia pół ścianek lub ścian działowych".

Zastanówmy się nad dobrym (i praktycznym!) kolorem kanapy

Najprzyjemniejszy etap zakupu mebla to bez dwóch zdań wybieranie właściwego koloru, wzoru oraz rodzaju tapicerki. Narożnik powinien korespondować ze stylem całego pomieszczenia, tworząc z nim spójną całość. Styl nowoczesny lubi proste i designerskie modele, natomiast romantyczny czy prowansalski - klasyczne tapicerowane narożniki z miękkim wypełnieniem. Kwestia estetyki jest oczywiście niezwykle ważna, nie zapominajmy jednak o aspekcie użytkowania mebla. Jasne kolory obicia - choć uniwersalne i pasujące do większości salonów - mogą być trudne w utrzymaniu, zwłaszcza jeśli mamy w domu małe dzieci bądź zwierzęta. Ciemne kolory mogą z kolei być zbyt ciężkie do małych salonów, które potrzebują optycznego powiększenia. Jakie kolory są bezpieczne? Popularne w ostatnich sezonach są narożniki w odcieniach szarości, granatu, butelkowej zieleni. Doskonale współgrają z większością stylów, będąc jednocześnie ciekawym akcentem w salonie.

Obraz
© Materiały prasowe
Obraz
© Materiały prasowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)