Trwa ładowanie...
d38k4zs
Materiał Partnera
dachy

Nakrokwiowy sposób na ciepły dach

Metoda „nakrokwiowa” to sposób ocieplania dachów za pomocą płyt izolacyjnych PIR i PUR. Jest to najbardziej optymalna z punktu widzenia fizyki budynku metoda na uzyskanie ciepłego dachu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nakrokwiowy sposób na ciepły dach
(Shutterstock.com)
d38k4zs

Taki system oferuje firma Balex Metal, właściciel marki Thermano. Jakie korzyści on przynosi, wyjaśnia mgr. inż. Krzysztof Milczarek.

System nakrokwiowy całkowicie eliminuje mostki termiczne w dachu dzięki temu, że nie ma w nim tzw. zimnych, fragmentów oddających ciepło na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie elementy konstrukcji znajdują się po wewnętrznej, ciepłej stronie termoizolacji dzięki pokryciu nią całej konstrukcji dachu.
Obiekt, w którym dach jest izolowany nakrokwiowo, ładnie się prezentuje dzięki temu, że można eksponować w jego wnętrzu drewniane elementy więźby dachowej. Poza tym takie budynki mają wyższe wnętrza i dzięki temu pod dachem można instalować elementy wyposażenia, takie jak np. prysznic łazienkowy, dodatkowe półki, oświetlenie czy regały na książki na urokliwej antresoli.

Dzięki właściwościom izolacji Thermano praca dekarzy w systemie nakrokwiowym jest wolna od niebezpieczeństw uszkodzenia izolacji i mechanicznych przerwań folii oraz membran. Brak pylenia, różne grubości płyt Thermano (40 do 120 mm), ich mała masa przy dużych powierzchniach krycia (1,2m x 2,4 m), bezpieczeństwo przemieszczania się po stabilnych, drewnianych elementach więźby i wiele innych praktycznych argumentów przekonuje do tego systemu. Szybka, prosta i czysta praca w systemie nakrokwiowym to także jej krótszy czas, a co za tym idzie ograniczenie kosztów dla inwestora.

Balex Metal, Thermano

Poliuretan używany w systemie nakrokwiowym jest ekologiczny i ma lepszy bilans energetyczny w porównaniu z innymi materiałami. Łatwy do przewidzenia jest też w najbliższym czasie rozwój trendu, w którym znacznie lepiej pod względem ekologicznym oceniane będą izolacje produkowane z relatywnie małym udziałem naturalnych kopalin.

d38k4zs

Używana w systemie nakrokwiowym izolacja Thermano jest jedynym materiałem, który może być produkowany z bioodnawialnych olejów pochodzenia roślinnego (olej kukurydziany, lniany, słonecznikowy, sojowy, palmowy, rycynowy, olej rybi, a także rolniczych odpadó, jak: kaczany kukurydzy, słomy, odpadowe oleje, tłuszcze zwierzęce itp.).

Używana w systemie nakrokwiowym izolacja Thermano jest trwalsza od innych typów izolacji w zakresie mechanicznym, chemicznym i biologicznym. Potwierdza to badanie wykonane przez niemiecki Forschungsinstitut für Wärmeschutz e.V. (Instytut Badawczy Izolacji Cieplnej) z Monachium. Według raportu z badania, które dotyczyło przewodności cieplnej, zawartości wilgoci, wytrzymałości na ściskanie oraz zmian wymiarowych i odkształceń płyt izolacyjnych:

”Po 33 latach użytkowania, płyty izolacyjne z PUR są wciąż w pełni funkcjonalne i nadal wykazują wszystkie deklarowane wartości i właściwości użytkowe.”

Oznacza to, że podczas remontu dachu nie trzeba demontować płyt Thermano. Po naprawie hydroizolacji mogą być ponownie użyte.

W swoim centrum szkoleniowym w Tomaszowie Mazowieckim firma Balex Metal organizuje dla architektów, wykonawców, inwestorów i dekarzy bezpłatne szkolenia z zakresu nakrokwiowej izolacji dachów przy użyciu termoizolacji Thermano.

d38k4zs

Podziel się opinią

Share

d38k4zs

d38k4zs