Trwa ładowanie...

Najważniejsze zasady oświetlenia kuchni

Kuchnia to serce domu. Kojarzy się z ciepłem, bezpieczeństwem i rodzinną atmosferą. Istotną rolę w aranżacji kuchni odgrywa światło, które - odpowiednio zaprojektowane - nie tylko ułatwi wykonywanie czynności, takich jak gotowanie, zmywanie, sprzątanie, ale też pozwoli stworzyć oryginalny klimat.

Najważniejsze zasady oświetlenia kuchniŹródło: AllDesign Agnieszka Lorenc
do0msm5
do0msm5

Kuchnia to serce domu. Kojarzy się z ciepłem, bezpieczeństwem i rodzinną atmosferą. Istotną rolę w aranżacji kuchni odgrywa światło, które - odpowiednio zaprojektowane - nie tylko ułatwi wykonywanie czynności, takich jak gotowanie, zmywanie, sprzątanie, ale też pozwoli stworzyć oryginalny klimat. O czym należy pamiętać, planując oświetlenie kuchni?

Planując oświetlenie kuchni, należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty aranżacyjne, ale przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa i funkcjonalności. Podstawową zasadą jest zastosowanie kilku źródeł światła. Przede wszystkim musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie funkcyjne, które doświetli kluczowe strefy pomieszczenia - blaty robocze, okolice zlewozmywaka czy kuchenki. Niezbędne jest także światło ogólne, równomiernie oświetlające całe pomieszczenie. Jeśli chcesz zbudować nastrojową atmosferę, warto pomyśleć również o jego funkcjach dekoracyjnych.

Oświetlenie ogólne

Oświetlenie ogólne to nic innego jak lampa zamieszczona w centralnym punkcie pomieszczenia. Przy jej wyborze kieruj się zarówno stylistyką, jak i metrażem kuchni. – Wiszące żyrandole z pokaźnym kloszem najlepiej sprawdzą się w przestronnych wnętrzach. Z kolei montowane tuż przy suficie plafoniery idealnie oświetlą niewielkie pomieszczenia, nie ingerując w ich przestrzeń - tłumaczy Dariusz Kiełek, ekspert z firmy Candellux Lighting.

- Pojedyncze źródła światła nie są jedynym sposobem na oświetlenie ogólne. Można z powodzeniem zastąpić je kilkoma punktami świetlnymi, np. oprawami LED zamontowanymi w podwieszanym suficie, które optycznie powiększają wnętrze i dodadzą mu przestronności – dodaje ekspert.

Innym rozwiązaniem są systemy lamp zamocowanych na linkach, listwach lub specjalnych szynach. Tworzą efekt wnętrza nowoczesnego, a poza tym są bardzo praktyczne – pozwalają na ukierunkowanie świata na wybrane punkty w przestrzeni.

do0msm5

Blat w dobrym świetle

Szczególnie często użytkowanym miejscem w kuchni są okolice blatu - strefa, w której zmywamy naczynia, gotujemy i przygotowujemy posiłki. Wykonując te czynności, najczęściej stoimy tyłem do głównego oświetlenia, zasłaniając tym samym źródło światła. Jest to zdecydowanie niepraktyczne, a dodatkowo męczy oczy. Aby tego uniknąć, konieczne jest równomierne i odpowiednie oświetlenie tej strefy. Najlepszym rozwiązaniem będą np. diody LED, które nie przegrzewają się i są odporne na wilgoć. Umieszcza się je punktowo w spodach szafek wiszących albo montuje tuż pod szafkami w specjalnych oprawach. Alternatywnie można zastosować kinkiety ze światłem padającym w dół - nadszafkowe lub ścienne. Korzystając z nich, należy pamiętać, aby poszczególne punkty świetlne nad blatem, rozmieścić względem siebie co 40-60 cm.

Bardzo praktyczne, a zarazem ozdobne, są podłużne świetlówki liniowe oraz taśmy LED montowane bezpośrednio pod szafkami kuchennymi. - Dobierając rodzaj światła – halogeny, ledy czy świetlówki – koniecznie zwróć uwagę na współczynnik oddawania barw oznaczony symbolem Ra. Im będzie wyższy, tym bardziej naturalnych kolorów możesz się spodziewać. Do kuchni zaleca się Ra o wartości 80-85 – tłumaczy Dariusz Kiełek. Istotna jest także temperatura barwowa – TC, którą określa się w stopniach Kelwina. Im jaśniejsza barwa światła, tym bardziej sprzyja ona pracy i koncentracji. Uważaj jednak, aby nie przesadzić, ponieważ chłodna barwa światła po pewnym czasie może męczyć - najlepiej zastosować światło o ciepłej lub neutralnej barwie 3000-4000 K.

Oświetlenie dekoracyjne

Dodatkową ozdobą, a zarazem nastrojowym elementem kuchni może być oświetlenie dekoracyjne. Nie jest ono niezbędne, jednak umiejętnie zaaranżowane wprowadza do wnętrza wyjątkowy klimat. Tę funkcję mogą pełnić podświetlane szafki z przeszklonymi frontami lub oprawy zamontowane w witrynach i wnękach. Najlepiej w tym celu wykorzystać żarówki lub taśmy LED-owe, które mają walory dekoracyjne i są przy tym energooszczędne. Na rynku dostępna jest cała gama różnorodnych rozwiązań, korzystając z nich, należy jednak zachować umiar. Można bowiem łatwo przesadzić ze zbyt dużą ilością form i kolorów.

Oświetleniem dekoracyjnym mogą być także lampy zawieszone bezpośrednio nad stołem. Jeżeli jedno pomieszczenie w domu pełni funkcję kuchni, jadalni i salonu, warto nad stołem umieścić lampy, które dodatkowo oświetlą tę strefę. Trzy podłużne lampy nad prostokątnym stołem dodadzą wnętrzu ciekawego stylu. Pamiętaj także, by jeszcze na etapie projektowania instalacji pomyśleć o zastosowaniu kilku obwodów elektrycznych. Dzięki temu będziesz mógł swobodnie sterować oświetleniem i uruchamiać tylko te lampy, które są potrzebne w danej chwili.

do0msm5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
do0msm5