Najważniejsze wynalazki dla domu

Najważniejsze wynalazki dla domu

Mamy je w domu, używamy ich na co dzień, a nie wiemy, kiedy i w jakich okolicznościach zostały wynalezione. Poznaj top 10 wynalazków "domowych". Oto ranking 10 najważniejszych wynalazków, bez których nie funkcjonowałoby nasze mieszkanie.

Mamy je w domu, używamy ich na co dzień, a nie wiemy, kiedy i w jakich okolicznościach zostały wynalezione. Poznaj top 10 wynalazków "domowych". Oto ranking 10 najważniejszych wynalazków, bez których nie funkcjonowałoby nasze mieszkanie.

Niby rozwiązanie mało skomplikowane, a jednak przydatne. Żaluzje pozwalają na szybkie, wymagające prostego ruchu ręką, zablokowanie dostępu nadmiaru światła. Stoją na straży prywatności, bo stanowią blokadę dla wścibskich oczu.

1 / 9

Miejsce 9. Klimatyzator (Willis Carrier, 1902 r.)

Obraz

To wynalazek dość ekstrawagancki, spotykany w biurach, sklepach, no i samochodach. Coraz niższe ceny urządzenia sprawiają, że klimatyzacja wkracza też do mieszkań i domów. I pomyśleć, że najpierw służyła do regulacji temperatury w drukarni. W domach i samochodach klimatyzacja zaistniała już przed drugą wojną światową.

2 / 9

Miejsce 8. Czajnik elektryczny (Charles Carpenter, 1891 r.)

Obraz

To on jest obecnie najpopularniejszym urządzeniem do zagotowania wody. Obojętnie, czy ma być to woda na kawę, czy do zalania wrzątkiem zupki w paczce. I pomyśleć, że czajnik elektryczny ma już ponad 120 lat.

3 / 9

Miejsce 7. Telewizor (John Logie Baird, 1925 r.)

Obraz

Skoro telewizja kłamie i ogłupia ludzi, to dlaczego tylu ludzi ją ogląda? Możliwości tej technologii wykorzystali specjaliści od propagandy: telewizja, na początku swojej "kariery", razem z radiem, odegrała znaczącą rolę w szerzeniu treści faszystowskich, a pierwsza transmisja telewizyjna została nadana właśnie z Berlina w 1935 r.

4 / 9

Miejsce 6. Winda (Elisha Otis, 1857 r.)

Obraz

O jej wadze wiedzą nie tylko mieszkańcy X piętra. W budynkach bez windy mieszkania na wyższych kondygnacjach są zwykle tańsze od tych na niższych piętrach. Jednak rosnące z biegiem lat ceny miejskich gruntów sprawiły, że budownictwo mieszkaniowe zaczęło piąć się wysoko w górę. Ten wynalazek stał się motorem napędowym - dosłownie - dla budowy drapaczy chmur.

5 / 9

Miejsce 5. Kuchenka gazowa (James Sharp, 1826 r.)

Obraz

Bez kuchenki nie ma mowy o jedzeniu. Wynalazł ją pracownik gazowni. Początkowo nie myślał o swoim wynalazku w kategoriach komercyjnych - zrobił go dla siebie. Dopiero w 1834 r. zaczął sprzedawać kuchenki gazowe na szeroką skalę. Jego pierwszymi klientami byli właściciele hoteli.

6 / 9

Miejsce 4. Pralka (James King, 1851 r.)

Obraz

Najpierw prało się w stawach, rzekach, strumieniach, nawet w kałużach. Potem były balie, miednice, aż wreszcie kotły poruszane siłą ludzkich mięśni. Przełom nastał z wynalezieniem maszyny parowej. Pierwszą pralkę mechaniczną z bębnem, jeszcze napędzaną parą, opatentował James King.

7 / 9

Miejsce 3. Lodówka (Carl von Linde, 1897 r.)

Obraz

Wynalezienie lodówki zrewolucjonizowało nasze nawyki żywieniowe. Trudno sobie dziś wyobrazić życie bez tego sprzętu, nawet gdyby po otwarciu w jego wnętrzu znajdowało się tylko światło. Dziś lodówka jest nieodłącznym wyposażeniem mieszkań i domów oferowanych na wynajem. Jej brak natomiast czyni ofertę mało atrakcyjną.

8 / 9

Miejsce 2. Spłuczka (John Harrington, 1596 r.)

Obraz

Może śmieszne, ale prawdziwe. Pierwszy spłukiwany wodą klozet opatentował jednak w 1778 r. w Anglii Joseph Bramah. Istnieją jeszcze domy w Polsce, głównie na wsi, gdzie łazienki i kanalizacji nie ma. Za potrzebą idzie się do drewnianego ustępu z zamykanymi na skobel drzwiczkami z wyciętym serduszkiem.

9 / 9

Miejsce 1. Żarówka (Thomas Edison, 1879 r.)

Obraz

To jeden z największych przełomów technologicznych ludzkości. Światło elektryczne wyzwoliło ludzi z ciemności. Jeżeli dziś część mieszkańców np. na skutek huraganu, zostaje odciętych od prądu, wiadomość ta staje się tematem gazet i programów telewizyjnych. Można wprawdzie korzystać z blasku płomieni ognisk, pochodni, świec czy lamp naftowych. Chętni są? Raczej brak.

Źródło: regiodom.pl

Autor: Katarzyna Piojda

Współpraca: domy.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (25)