Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
okna
09-08-2013 14:11

Najważniejsze powody wymiany okien. Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić...

Na powierzchni ramy lub szyby okna pojawiły się uszkodzenia, w pokoju lub kuchni wciąż jest przewiew, a rachunki za ogrzewanie są coraz wyższe? To znak, że nadeszła pora na wymianę okien. Sprawdź, co jeszcze powinno Cię zaniepokoić...

Najważniejsze powody wymiany okien. Sprawdź, co powinno Cię zaniepokoić...Źródło: MS więcej niż okna
d1pyjur
d1pyjur

Na powierzchni ramy lub szyby okna pojawiły się uszkodzenia, w pokoju lub kuchni wciąż jest przewiew, a rachunki za ogrzewanie są coraz wyższe? To znak, że nadeszła pora na wymianę okien. Sprawdź, co jeszcze powinno Cię zaniepokoić...

Dobrej jakości okna PCV mogą przetrwać nawet dwadzieścia lat, a niejednokrotnie dłużej. Zdarzają się też jednak, że źle dobrane lub nieprawidłowo zamontowane okna wymagają wcześniejszej wymiany. Jakie są najważniejsze oznaki, że należy pomyśleć o wymianie okien?

1. Zimą za zimno, latem za gorąco

Wysokie rachunki za ogrzewanie zimą i nadmierne przegrzewanie pomieszczeń w letnie dni mogą świadczyć o tym, że okna niewystarczająco izolują ciepło. Współczesna stolarka jest dużo bardziej zaawansowana technologicznie, a tym samym powoduje mniejsze straty energii niż okna stosowane kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu.

- Przykładowo stare drewniane okna często mają współczynnik Uw wyższy nawet niż 3 W/m²K. W przypadku nowych energooszczędnych okien parametr ten wynosi mniej niż 1,3 W/m²K, a pasywnych poniżej niż 0,8 W/m²K. Okna o niskim współczynniku przenikania energii uchronią nas przed nadmiernym przegrzewaniem wnętrza domu latem i utratą ciepła zimą – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA.

By lepiej poznać zalety okien energooszczędnych, wystarczy skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów energetycznych (np. www.uvalue.ms.pl), które na podstawie podanych kosztów ogrzewania obliczą, ile możemy zaoszczędzić w ciągu 20 lat użytkowania nowych okien.

d1pyjur

2. Uszkodzona rama lub szyba okienna

Zbita szyba, uszkodzona rama lub zupełnie zdewastowane okno? Do tego typu zniszczeń zazwyczaj dochodzi w wyniku niefortunnego wypadku, zdarzeń losowych, aktu wandalizmu lub po ataku złodzieja. Jeśli obszar uszkodzenia jest niewielki, warto zwrócić się do producenta okien, który oceni, czy możliwa jest wymiana poszczególnego elementu, czy niezbędne jest wstawienie nowego okna. W przypadku zbitej szyby, nawet jeśli druga pozostała nieuszkodzona, konieczny będzie montaż całego pakietu szybowego. Może to być dobra okazja do poprawy komfortu cieplnego w domu i wybrania pakietu szybowego o lepszych właściwościach termoizolacyjnych.

Zdarza się też, że stolarka, zwłaszcza ta starsza i gorszej jakości, zaczyna się paczyć. Jeśli pod wpływem czasu skrzydło nie będzie przylegało ściśle do ramy, okno stanie się mniej szczelne. Problem ten dotyczy zwłaszcza okien PCV montowanych w latach 90. Wtedy dopiero rozpoczęła się w Polsce ich produkcja na szeroką skalę, a materiały, z których je wykonywano, były mniej wytrzymałe niż obecnie. Dziś, kupując okna u renomowanych producentów, mamy pewność, że takie zjawisko nie wystąpi.

3. Okno traci na estetyce

Często głównym powodem, dla którego chcemy wymienić okna, są względy estetyczne. Po latach, zwłaszcza jeśli okna były gorszej jakości lub niewłaściwie użytkowane, może się zdarzyć, że na ich powierzchni pojawią się trwałe przebarwienia, plamy lub zarysowania. Niestety, choć na rynku dostępne są folie renowacyjne, w praktyce często okazuje się, że bardziej opłacalna jest wymiana okien.

- Ze względu na wysokie koszty stosowane są one głównie przez producentów do napraw gwarancyjnych, gdzie odnowienia wymaga jedynie np. jeden z elementów – tłumaczy Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. - Egzaminu nie zda również samodzielne przemalowanie okien. Do pokrywania okien odpowiednim kolorem wykorzystuje się profesjonalne środki przeznaczone do nakładania natryskowego w warunkach przemysłowych. Dlatego, aby zachować piękny wygląd okien przez wiele lat, trzeba je właściwie pielęgnować, bez agresywnych środków czyszczących Kupując okna, warto wybierać te o estetycznej, ułatwiającej czyszczenie konstrukcji – dodaje ekspert.

d1pyjur

4. Hałas spędza sen z powiek

Mieszkasz w centrum miasta i przez uliczny hałas nie możesz w nocy zmrużyć oka? Jeśli okna niewystarczająco tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz, najlepszym rozwiązaniem jest wymiana ich na takie wyposażone w dźwiękoszczelne szyby. Izolacyjność akustyczną okien określa współczynnik Rw. Im jego wartość jest wyższa, tym korzystniej.

Przed zakupem okien warto się dowiedzieć, z jakim natężeniem hałasu mamy do czynienia w okolicy. Na spokojnym osiedlu w zupełności wystarczą okna o Rw wynoszącym od 30 do 32 dB. Gdy mieszkamy w centrum miasta, powinniśmy zainwestować w szyby o Rw nie mniejszym niż 35 dB.

d1pyjur
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1pyjur