Najważniejsze etapy budowy domu: fundamenty, ściany, strop. Vademecum dla budujących dom

Najważniejsze etapy budowy domu: fundamenty, ściany, strop. Vademecum dla budujących dom
Źródło zdjęć: © Xella

10.08.2016 13:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie każdy budujący może sobie pozwolić na codzienne doglądanie robót, ale są takie etapy budowy domu, których absolutnie nie wolno przegapić. Co powinieneś wiedzieć, by właściwie ocenić stan fundamentów, ścian, stropu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas najważniejszych etapów budowy domu.

Nie każdy budujący może sobie pozwolić na codzienne doglądanie robót, ale są takie etapy budowy domu, których absolutnie nie wolno przegapić. Co powinieneś wiedzieć, by właściwie ocenić stan fundamentów, ścian, stropu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas najważniejszych etapów budowy domu.

Budowa domu jest przedsięwzięciem, które od inwestora wymaga sporego zaangażowania, a także zaznajomienia się z wykorzystywanymi technologiami. Choćby po to, żeby móc na bieżąco kontrolować, czy kolejne etapy budowy zostały wykonane zgodnie ze sztuką i projektem. - Na przebieg budowy domu ogromny wpływ ma świadomość inwestora wspierana dostępem do fachowego doradztwa i jego obecność podczas prowadzenia ważnych etapów budowy – ocenia Dariusz Kucharczyk, ekspert budowy Silka Ytong z biura projektowo-inwestycyjnego Omega.

Fundamenty są niewidocznym, ale bardzo ważnym elementem domu. Na nich opiera się jego konstrukcja, chronią też budynek przed przenikaniem wód gruntowych. - Inwestor powinien obejrzeć zarówno grunt w wykopie (zwracając uwagę szczególnie na ewentualne występowanie wody na dnie wykopu), jak i same fundamenty przed ich zasypaniem i rozpoczęciem wznoszenia ścian – radzi Dariusz Kucharczyk, ekspert budowy Silka Ytong.

Szczególnie warto zwrócić uwagę, czy:

  • zdjęto humus przed położeniem fundamentów – to pierwsza, prawnie chroniona żyzna warstwa ziemi. Nie ma ona właściwości nośnych, a jako czynna biologicznie nie powinna znaleźć się w budynku. Bardziej się przyda do upraw w ogrodzie;
  • poprawnie wytyczono fundamenty pod dom - wytyczaniem powinien zajmować się geodeta. Przy wytyczaniu wykopu bardzo ważne jest poprawne odczytanie z projektu przebiegu osi budynku - nie muszą one przebiegać przez środek ściany. Warto sprawdzić, czy zgadzają się odległości od granicy działki;
  • wykonano izolację przeciwwilgociową fundamentów – powierzchnię fundamentów należy osłonić warstwą papy, która ochroni ściany fundamentowy albo piwniczne przed wilgocią.

Od wyboru materiału budowlanego i dokładności przy wznoszeniu ścian zależą w dużej mierze parametry cieplne domu, a co za tym idzie: rachunki za ogrzewanie. Warto również, aby inwestor zwrócił baczną uwagę na:

  • poprawne i staranne zbudowanie pierwszej warstwy ściany nadziemia – wykonuje się ją na zaprawę tradycyjną, by łatwiej można było ją wypoziomować i równo położyć. Murowanie zaczyna się od narożników. Bloczek należy ułożyć piórami na zewnątrz – ułatwi to późniejsze prace tynkarskie. Gdy zwiąże zaprawa cementowa (po ok. 2 godzinach), można przystąpić do wykonywania kolejnej (i następnych) warstwy, którą muruje się już na cienką spoinę klejową.
  • prawidłowe wykonanie otworów okiennych i drzwiowych - by uniknąć popękań pod otworami okiennymi, stosuje się pod nimi zbrojenia wsporne. Glify powinny mieć jak najbardziej równą i gładką powierzchnię, a nadproża opierać się na ścianie na 20-25 cm.
  • zachowanie odległości pomiędzy ścianami działowymi a stropem– między tymi elementami należy zostawić szczelinę o szerokości 10-30 mm w zależności od rozpiętości stropu, którą następnie wypełnia się pianką montażową lub innym elastycznym materiałem. Dzięki temu ugięcia stropu nie będą powodować rys na ścianach działowych.

W przypadku stropów można zdecydować się na gotowe płyty stropowe (np. Ytong) znacząco przyspieszające budowę w porównaniu z metodą tradycyjną. Projektuje się je i wykonuje dla konkretnego domu. To jedno z lepszych i szybszych rozwiązań, ponieważ płyty stropowe są lekkie, wytrzymałe, mają bardzo dobre parametry termiczne i nie wymagają podpór montażowych. Przy wyborze tej metody realizacji stropu warto zwrócić uwagę na:

  • poprawne ułożenie pierwszej płyty - tak, aby nie trzeba było korekcyjnie przesuwać kolejnych płyt. Po ułożeniu każdej następnej płyty trzeba ją dosunąć do płyt ułożonych wcześniej – zarówno na długości, jak i szerokości.
  • prawidłowe ocieplenie wieńca - elementy docieplenia wieńca mają przeważnie gładkie powierzchnie boczne, więc spoiny pionowe muszą być wypełnione zaprawą. Staranne ocieplenie wieńca uchroni przed tworzeniem się w tym miejscu mostków termicznych.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (3)