Trwa ładowanie...
d2ivxrf

Najtańsze sposoby na budowę domu

Niepewne czasy zmuszają wielu inwestorów do poszukiwania oszczędności. Przed przystąpieniem do budowy domu coraz częściej pojawiają się pytania - jak ograniczyć koszty? Czy tania budowa domu jest w ogóle możliwa? Okazuje się, że istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą na poczynienie odczuwalnych oszczędności.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najtańsze sposoby na budowę domu
(Shutterstock)
d2ivxrf

Niepewne czasy zmuszają wielu inwestorów do poszukiwania oszczędności. Przed przystąpieniem do budowy domu coraz częściej pojawiają się pytania - jak ograniczyć koszty? Czy tania budowa domu jest w ogóle możliwa? Okazuje się, że istnieje kilka prostych sposobów, które pozwolą na poczynienie odczuwalnych oszczędności.

Ograniczenie kosztów kontra technologia budowlana

Pierwszą istotną kwestią, którą musisz wziąć pod uwagę przed budową domu, jest wybór odpowiedniej technologii budowlanej. W Polsce nadal największą popularnością cieszy się tradycyjna technologia murowana. Jednorodzinne, murowane domy kojarzą się z największą trwałością i dobrymi parametrami izotermicznymi. Koszt budowy takiego domu może być bardzo zróżnicowany, w zależności od jakości materiałów i doświadczenia firmy budowlanej, które zostaną zaangażowane w budowę. Można go łatwo obliczyć tutaj, uwzględniając różne opcje.

d2ivxrf

Z roku na rok przybywa też domów budowanych w technologii szkieletowej. Warto rozważyć tę możliwość, gdy dysponujesz ograniczonym budżetem inwestycyjnym. Budynki wznoszone w technologii szkieletowej nie są tak masywne ani trwałe jak ich murowane odpowiedniki. Buduje się je bowiem ze stosunkowo lekkich, prefabrykowanych elementów. Zapewniają jednak zbliżony komfort użytkowy i mogą być nawet o kilkanaście procent tańsze w wykonaniu. Ich niewątpliwą zaletą jest także możliwość łatwej rozbudowy.

*Przeczytaj też: *

Technologia szkieletowa jest dość popularna w niektórych krajach Europy Zachodniej, jednak w Polsce nie cieszy się jeszcze zaufaniem. Największą zaletą domów prefabrykowanych jest niski koszt wykonania, połączony z dużą oszczędnością czasu. Prefabrykaty docierają na miejsce budowy jako gotowe elementy. Mocuje się je bezpośrednio na uprzednio przygotowanym fundamencie. Prosty dom jednorodzinny może powstać w zaledwie dwa miesiące (razem z fundamentami). Dla porównania, średni czas budowy domu w technologii murowanej to dwa lata. Warto zaznaczyć, że budynki z prefabrykatów są w całości wykonywane przez wyspecjalizowaną firmę. Inwestor może jedynie uczestniczyć w koordynowaniu wszystkich prac. Więcej szczegółów* znajdziesz tu*.

Taniej z systemem gospodarczym czy zleconym?

To kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przed budową domu. System gospodarczy zakłada, że inwestor samodzielnie wykona proste prace budowlane, wynajmie mniejszych podwykonawców i kupi materiały. Z pewnością nie jest to łatwe przedsięwzięcie, a budowa systemem gospodarczym wymaga dobrego przygotowania. Jej niewątpliwą zaletą pozostaje jednak cena. Szacuje się, że oszczędności na budowie domu w systemie gospodarczym mogą wynieść od 10 do nawet 20 proc. (w porównaniu z systemem zleconym). Trzeba jednak podkreślić, że system gospodarczy wiąże się z przeciągnięciem budowy w czasie. Nie jest to zbyt bezpieczne rozwiązanie dla inwestorów, którzy posiłkują się kredytem hipotecznym. Opóźnienie jednej ekipy będzie powodowało opóźnienia kolejnych fachowców. W ten sposób trudno będzie dotrzymać terminów zawartych w harmonogramie.

d2ivxrf

Jeśli zatem budowa domu jest wspomagana kredytem hipotecznym, bezpieczniej będzie wybrać system zlecony. Za budowę będzie wtedy odpowiedzialna wyspecjalizowana firma, która ma większe doświadczenie w budowie domów jednorodzinnych. Zadaniem inwestora jest jedynie finansowanie wszystkich prac budowlanych.

Projekt gotowy czy indywidualny?

Wydaje się, że różnica cenowa pomiędzy projektami gotowymi a indywidualnymi nie jest zbyt wysoka w porównaniu z sumarycznymi kosztami budowy. Za dokumentację z katalogu zapłacisz od 2 do 4 tys. zł. Projekt indywidualny może kosztować od 5 do nawet 15 tys. zł. Warto jednak podkreślić, że gotowe projekty z reguły zawierają jedynie najprostsze rozwiązania. Ich zaletą są stosunkowo niewielkie koszty budowy. Ważną częścią dokumentacji projektowej jest kosztorys inwestycyjny. Niestety większość kosztorysów dołączonych do projektów wskazuje niedoszacowane wartości i nie jest miarodajna. Warto również pamiętać, że projekt gotowy zawsze musi być adaptowany do lokalnych warunków terenowych, co automatycznie generuje dodatkowy wydatek na poziomie 1-2 tys. zł.

Wybierając pomiędzy ofertami biur projektowych, zwróć szczególną uwagę na specyfikę przyszłego budynku. Im będzie prostszy, tym koszt jego wybudowania będzie niższy

d2ivxrf

O czym jeszcze warto pamiętać przy taniej budowie domu?

Budując systemem gospodarczym, masz szansę na dodatkowe oszczędności na materiale i robociźnie.

Nie chodzi jednak o zakup produktów najtańszych ani o zatrudnienie niesprawdzonych fachowców. W ofertach składów budowlanych znajdziesz te same produkty w bardzo rozbieżnych cenach, dlatego warto przejrzeć przynajmniej kilka ofert handlowych. Przy większym zamówieniu masz też szansę na wynegocjowanie dodatkowych rabatów bądź upustów. Nawet kilkuprocentowa obniżka przełoży się na zmniejszenie kosztów budowy domu.

Ta sama zasada dotyczy wykonawców. Zapoznaj się z kilkoma konkurencyjnymi ofertami, porównaj je i spróbuj wynegocjować atrakcyjne stawki. Pamiętaj jednak, że kluczowe znacznie w doborze pracowników ma jakość ich usług. Dlatego nie warto zatrudniać niesprawdzonych fachowców, którzy cieszą się wątpliwą renomą.

d2ivxrf

Podziel się opinią

Share

d2ivxrf

d2ivxrf