Trwa ładowanie...

Najtańsze domy w Polsce. Oszczędzasz aż 80 tys. złotych!

Nie oszukujmy się – budowa domu to kosztowna inwestycja. Są jednak skuteczne sposoby zmniejszenia wydatków na ten cel. Wybierając odpowiednie materiały, zaoszczędzisz nawet 80 tys. zł! Drugie tyle zostanie w portfelu, jeżeli zrezygnujesz z piwnicy. Sprawdź, z czego powstają najtańsze domy w Polsce.

Najtańsze domy w Polsce. Oszczędzasz aż 80 tys. złotych!Źródło: Fotolia
d28u9a5
d28u9a5
Nie oszukujmy się – budowa domu to kosztowna inwestycja. Są jednak skuteczne sposoby zmniejszenia wydatków na ten cel. Wybierając odpowiednie materiały, zaoszczędzisz nawet 80 tys. zł! Drugie tyle zostanie w portfelu, jeżeli zrezygnujesz z piwnicy. Sprawdź, z czego powstają najtańsze domy w Polsce.

Im prościej, tym taniej

Koszty budowy domu zależą przede wszystkim od jego powierzchni oraz kształtu. Dlatego jeżeli chcesz ograniczyć wydatki, pamiętaj o regule: im prościej, tym taniej. Niezbyt skomplikowana bryła domu i klasyczny, dwuspadowy dach pozwolą zaoszczędzić na materiałach i robociźnie. Przemyśl także, jakie pomieszczenia czy dodatki są konieczne – piwnica, balkon, taras lub lukarny zwiększą ostateczną sumę wydaną na budowę nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Wybierz odpowiednią technikę budowy

Porównaj różne sposoby budowania domu: tradycyjny murowany, dom z bali, prefabrykowany betonowy lub szkieletowy. Trudno jednoznacznie określić, który z nich jest najtańszy – wiele zależy od jakości materiałów i skomplikowania bryły. Szczegółowe oferty cenowe najlepiej porównać, zgłaszając się bezpośrednio do firm budowlanych z pytaniem o wycenę.

d28u9a5

Jeżeli w najbliższym czasie planujesz budowę domu i chciałbyś nawiązać kontakt z firmami budującymi domy murowane, z bali, betonowe lub szkieletowe, wypełnij ten formularz.

  • Dom murowany

Polacy najczęściej stawiają domy murowane z bloczków silikatowych lub betonowych. Są one jednym z tańszych rozwiązań. Za 1 mkw. powierzchni użytkowej domu w stanie surowym zamkniętym zapłacisz średnio 1500-1800 zł. Przy skomplikowanej bryle bądź wielospadowym dachu cena może wzrosnąć nawet do ok. 3000 zł. Oznacza to, że dom w stanie surowym o powierzchni 120 mkw. możesz postawić już za ok. 180 000 zł.

Zobacz koniecznie: Chcesz mieć dom z garażem? Sprawdź, czy cię stać

W droższej wersji za ten sam budynek zapłacisz dwa razy tyle – ok. 360 000 zł. Rozbieżność cen zależy zarówno od kształtu budynku, jak i od wybranego materiału. Dla przykładu ściany zewnętrzne z betonu komórkowego postawisz za ok. 31 000 zł, z pustaków ceramicznych – za ok. 39 000 zł.

  • Dom drewniany
d28u9a5

Efektowne i dość popularne są także domy z bali. Oprócz nietuzinkowego wyglądu mają inne zalety – powstają krócej niż domy murowane, a do tego mają lepszy współczynnik izolacji termicznej. Oznacza to, że zimą skutecznie zatrzymają ciepło w domu, latem z kolei zapewnią domownikom przyjemny chłód. Ceny za wykonanie 1 mkw. domu do stanu surowego zamkniętego wahają się w granicach 1300 zł-2500 zł. Więcej wydasz, gdy bryła jest bardziej złożona. Jeśli więc chcesz zbudować drewniany dom o powierzchni 120 mkw., musisz przygotować się na wydanie co najmniej 156 000-300 000 zł za stan surowy zamknięty.

  • Dom prefabrykowany

Opowieści o tym, że domy prefabrykowane są niestabilne i zawodne, możesz włożyć między bajki. Sprawdzają się równie dobrze jak budynki murowane, a do tego powstają krótko – w zaledwie dwa lub trzy miesiące.

Domy prefabrykowane powstają z różnych materiałów – kermazytobetonu, pustaków, płyt zrębkowo-cementowych czy paneli styropianowych. Sprawdźmy, ile kosztuje 1 mkw. takiego domu w stanie surowym zamkniętym:

  • płyty zrębkowo-cementowe – ok. 1900 zł,
  • prefabrykaty betonowe – ok. 1700-2000 zł,
  • pustaki – ok. 1500 zł,
  • panele styropianowe - ok. 2000 zł,
  • domy szkieletowe/kanadyjskie – ok. 1900-2100 zł
d28u9a5

Najczęściej wybierane są domy szkieletowe, które powstają z drewnianych elementów wypełnionych izolacją cieplną – np. wełną. Drugim chętnie wybieranym rozwiązaniem są domy z keramzytobetonu. Między jednym a drugim wariantem nie ma dużej różnicy w cenie. W porównaniu z domami murowanymi mogą być jednak droższe o blisko 500 zł/mkw.

Porównajmy ceny za 1 mkw. oraz koszty budowy domu o powierzchni 120 mkw. do stanu surowego zamkniętego w różnych technologiach:

Ceny za dom murowany i dom z bali są porównywalne, zwłaszcza w przypadku prostych konstrukcji budynku. Wraz z poziomem skomplikowania i powierzchnią budynku wzrasta różnica w kosztach. Postawienie domu szkieletowego nie jest dużo większym wydatkiem, przynajmniej na poziomie stanu surowego. Nakłady finansowe wzrosną przy wykonaniu instalacji grzewczej. W domach szkieletowych montuje się najczęściej grzejniki konwektorowe, wspomagane innymi systemami grzewczymi - kominkami z płaszczem wodnym, ogrzewaniem gazowym czy pompami ciepła. Kominek lub ogrzewanie gazowe to dodatkowy koszt rzędu 20 000 zł. Równie szybki w budowie, ale tańszy, będzie dom z prefabrykatów betonowych. Za budynek w stanie surowym zamkniętym zapłacisz od ok. 204 000 zł.

d28u9a5

Wybieraj tańsze materiały wykończeniowe

Wykończenie domu, wraz z instalacjami, pochłania prawie 35 proc. całej sumy przeznaczonej na budowę. Tymczasem to właśnie na tym etapie możesz zaoszczędzić najwięcej – ostateczny efekt zależy głównie od twojej fantazji i zasobności portfela. Rozbieżność cen materiałów wykończeniowych może zaskakiwać. Przykładowo ceny za pokrycie dachowe wahają się od 30 zł do 500 zł/mkw. Najtańsze są dachówki ceramiczne lub betonowe, najdroższe - gonty bitumiczne powlekane płytkami kamiennymi. Podobna różnica cenowa dotyczy paneli, parkietu lub płytek. Przed zakupem porównaj ceny i parametry.

Jak widać, budowa domu do stanu surowego zamkniętego do ok. 200 000 zł jest możliwa. Wybierając technikę murowaną lub z bali, już za 250 000 zł możesz mieć dom z całkowitym wykończeniem. To tyle, ile zapłaciłbyś za dwupokojowe mieszkanie w mieście. Pamiętaj, że ostateczny koszt zależy od wybranego projektu, wszystkich użytych materiałów, ekipy budowlanej i regionu. Dlatego poproś konkretne firmy o wycenę twojej budowy, by nie zaskoczyły cię żadne dodatkowe wydatki.

ŹródłoOferteo.pl

d28u9a5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28u9a5