Odchwaszczanie wiosną
Na trawniku pojawia się wiele chwastów. Niektóre z nich wyrastają z nasion, inne z korzeni, które pozostały, gdy zakładaliśmy trawnik. Niektóre nasiona zaś zostają "naniesione" przez wiatr i ptaki.
Wyróżniamy chwasty trawnikowe jednoliścienne (np. perz, chwastnica jednostronna czy wiechlina roczna) i dwuliścienne, które są dość szeroką grupą (np. rdest ptasi, mniszek pospolity, bylica pospolita, koniczyna, stokrotka polna, powój polny, itd.).
Chwasty przed założeniem trawnika można usunąć mechanicznie, ale jeśli jest to duża powierzchnia to sięgamy po środki chemiczne – oprysk herbicydami. Są to preparaty kontaktowe, więc nie polewamy nimi ziemi. Działają poprzez kontakt z nadziemną częścią rośliny. Podczas ich stosowania chronimy dzieci i domowe zwierzęta przed zetknięciem się z tymi środkami. Po wykonaniu oprysku przez dwa do czterech tygodni na tym terenie nie grabimy, nie siejemy, nie kopiemy.
Problemem jest zwalczanie chwastów już na rosnącym trawniku. Nie można tutaj stosować zwykłych herbicydów, bo zniszczą trawnik. Możemy wycinać je specjalnym wyrywaczem – usuniemy roślinę, a nie zniszczymy darni. Chwasty usuwamy zanim nasiona dojrzeją i rozsieją się.
Skutecznie możemy zwalczyć rośliny dwuliścienne – stosujemy specjalnie do tego przeznaczone preparaty. Są to tzw. selektywne herbicydy dwuliścienne, które są bezpieczne dla trawy.