WP Dom

Rynek
Wykańczanie
Wnętrza
Wokół domu
Ogród
10-01-2019 (16:13)

Najpopularniejszy nawóz, który wzmocni rośliny w Twoim ogrodzie

Niedostateczna ilość azotu jest przyczyną żółknięcia liści, drewnienia pędów oraz zahamowania wzrostu roślin. Nawożenie mineralne zaopatruje glebę w niezbędne składniki pokarmowe, łatwo przyswajalne i szybko dające pożądany efekt wizualny, w postaci bujnego wzrostu liści i pędów. Najczęściej używanym nawozem azotowym jest saletra amonowa. Jaki jest jej skład? Jak wygląda prawidłowe nawożenie saletrą amonową? Jakie jest jej działanie? Właściwe dokarmianie roślin jest podstawą udanych upraw i zadowolenia ogrodników.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Najpopularniejszy nawóz, który wzmocni rośliny w Twoim ogrodzie
(123RF)
WP

Charakterystyka i stosowanie

Saletra amonowa NH4NO3, to nietoksyczny nawóz, który zawiera 32% azotu – 16% w formie amonowej i 16% w formie saletrzanej. Stanowią go białe i beżowe granule, o wielkości od 2 mm do 5 mm. Granule są wytrzymałe i twarde, co skutkuje odpornością na kruszenie oraz brakiem skłonności do zbrylania się. Skład nawozu nie jest wybuchowy, więc można go bezpiecznie transportować, przechowywać i dawkować. Saletra azotowa może zawierać wypełniacze, w postaci mączki dolomitowej, z udziałem wapnia i magnezu. Stosowana jest w uprawach przydomowych, a także na większą, profesjonalną skalę. Doskonale sprawdzi się na wszystkich rodzajach gleby, przyczyniając się do poprawy jakości plonów i atrakcyjnego wyglądu ogrodu. Możliwe jest wzbogacanie nawozem kompostu, stosując do 4 kg saletry amonowej na 1 m3 przetwarzanego materiału.

Saletra azotowa – jak stosować?

WP

Nawożenie saletrą amonową możliwe jest w okresie przedsiewnym, jak i pogłównie. Główny jej skład - azot, z łatwością przemieszcza się w glebach i jest często wymywany, więc powinien zostać zastosowany wiosną. Użycie nawozu jesienią, z uwagi na opady, może nie spełnić swojego zadania i azot przemieści się poza korzenie roślin. Nawóz zawiera wolno działający azot w formie amonowej oraz szybko działający, w formie azotanowej. Należy go dokładnie wymieszać z glebą.

Dawkowanie saletry amonowej przedstawia się następująco:

- warzywa nawozi się intensywnie. Szczególny brak azotu mogą odczuwać ziemniaki, buraki ćwikłowe oraz marchew. Saletra azotowa może być stosowana aż do połowy wegetacji roślin, w odstępach trzytygodniowych. Nawóz, rozpuszczony w wodzie wylewa się w rowki wokół roślin. Oto jak go stosować:

  • marchewka, ogórek i pietruszka – do 4,5 kg na 100 m2,
  • pomidor i kapusta – do 3 kg na 100 m2,
  • groch i rzodkiewka – do 1,5 kg na 100 m2,
  • kalafior - do 7,5 kg na 100 m2,
  • por – do 6 kg na 100 m2.
WP

- Krzewy i drzewka owocowe można nawozić nawozami mineralnymi w tym samym czasie, w jakim stosowane są nawozy organiczne. Nawożenie uzależnione jest od żyzności gleby oraz wieku drzewek i krzewów i wysokości plonów. Nawożenie azotowe może wynosić do 3 kg nawozu na 100 m2 i stosowane jest wczesną wiosną. Po okresie kwitnienia stosuje się nawóz dolistnie, którego skład to 40 g saletry azotowej, 60 g mocznika, 60 g siarczanu potasu oraz 400 g nawozu fosforowego, superfosfatu, na 10 litrów roztworu. Opryskiwanie roślin i jednoczesne zastosowanie środków ochrony roślin umożliwi skuteczne zwalczanie chorób i szkodników.

- Nawóz na trawnik tworzy saletra azotowa, w ilości około 30 g na metr2 trawnika. Korzystne działanie nawozu znajdzie swoje odzwierciedlenie w soczystej zieleni trawy i intensywnym wzroście. Rozpuszczenie nawozu na trawnik w wodzie, zapobiegnie uszkodzeniom darni, co jest możliwe, jeśli saletra azotowa zostanie pozostawiona w zbytnio skoncentrowanej dawce. Roczne dawkowanie czystego azotu N na trawnik nie powinno przekroczyć 2,5 kg na 100 m2, przy zachowaniu proporcji: zawartość azotu 4:1(fosfor P):3 (potas K). Właściwa pielęgnacja trawnika i stosowanie środków ochrony roślin wpłyną na trwałość i piękny wygląd murawy.

Jeśli nastąpi przenawożenie roślin nawozem azotowym, może wystąpić szereg objawów chorób fizjologicznych:
- nadmierny wzrost, kosztem kwiatów,
- kwiaty zbyt małe lub zdeformowane,
- pozbawione soczystości, wodniste liście,
- podatność na szkodniki i grzyby.

Metodą na zwalczenie skutków niewłaściwego nawożenia jest powstrzymanie nawożenia azotowego oraz zastosowanie potasu oraz fosforu.

WP

Nawożenie roślin powinno odbywać się w masce przeciwpyłowej i w ochronnych okularach. Po skończonej pracy, zaleca się dokładne umycie rąk. W przypadku podrażnienia oczu oraz skóry, należy przemyć miejsca kontaktu z saletrą amonową dużą ilością wody. W razie braku poprawy, konieczne jest zasięgnięcie pomocy medycznej. Nawóz powinien być przechowywany w sposób niedostępny dla dzieci.

Przechowywanie i transport

Popularny nawóz jest szeroko dostępny w punktach sprzedaży. Granule pakowane są w różnego typu opakowania – do pudełek kartonowych, worków polietylenowych oraz worków polipropylenowych, tzw. elastycznych kontenerów, mieszczących nawet po 500 kg nawozu. Saletra azotowa wymaga suchego i chłodnego miejsca. Konieczne jest jej odizolowanie od materiałów palnych i związków chemicznych, mogących wejść w reakcję z nawozem. W jednym pomieszczeniu dozwolone jest przechowywanie do 300 ton nawozu, z uwzględnieniem szczegółowych wymagań:

- odległości od ścian na 20 cm,
- odległości od źródła ciepła na 150 cm,
- odległości 1 m - między pryzmami saletry amonowej.

WP

Umieszczenie nawozów na otwartej przestrzeni może zakończyć się ich zniszczeniem. Saletra azotowa nie jest odporna na czynniki atmosferyczne. Nawóz można przewozić dowolnym środkiem transportu, z dbałością o jego szczelność i czystość. Saletra amonowa zaliczana jest do towarów niebezpiecznych i podlega przepisom ADR.

Jeżeli interesują Cię również inne nawozy, zachęcamy do zapoznania się z tymi materiałami.

Polub WP Dom
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP