Trwa ładowanie...

Najpopularniejsze odmiany cisu. Zachwycająca ozdoba polskich ogrodów

Cis jest niezwykle elegancką rośliną iglastą, która występuje w parkach i ogrodach, a także na stanowiskach naturalnych. Kolor igieł ciekawie kontrastuje z innymi roślinami. Jest ceniony ze względu na dekoracyjny wygląd, a także za odporność, jak również dlatego, że jest wiecznie zielony.

Najpopularniejsze odmiany cisu. Zachwycająca ozdoba polskich ogrodówŹródło: Shutterstock.com
d2lyain

Drzewo wiecznie zielone
Cis pospolity to gatunek drzewa lub większego krzewu, który jest zawsze zielony i długowieczny. W naturze dorasta nawet do ponad 15 m, odmiany uprawne są jednak niższe.
Rośliny te tworzą rozgałęzione, nieregularne pnie i konary. Szpilki cisu są ciemnozielone i lśniące z wierzchu, a od spodu jaśniejsze, matowe i ostro zakończone.
Jest on gatunkiem trudnym w hodowli. Lubi wilgotne i żyzne gleby. Możemy go spotkać w polskich lasach, ale jest to widok bardzo rzadki. Jego drewno jest niezwykle twarde, elastyczne i ma bardzo dobre właściwości. Nie zawiera żywicy i ma czerwonawy kolor. Kiedyś często był wykorzystywany do produkcji domów i broni. Jednak już za czasów Jagiellonów cisy zostały objęte ochroną.
W zależności od odmiany przybiera różne kształty i wymiary. Najlepiej się czuje na stanowisku cienistym lub półcienistym. Warto wspomnieć, że nie przeszkadzają mu miejskie zanieczyszczenia.
Jest on rośliną dwupienną. Kwiaty żeńskie i męskie rozwijają się na różnych osobnikach. Nasiona cisów ukryte są w okrągłych czerwonych osnówkach. Bardzo dobrze znosi cięcie i różnego rodzaju formowanie. Najlepiej przycinać go każdego roku wiosną, zanim rozpocznie się wegetacja.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

*Zastosowanie *
Cis ceniony jest przede wszystkim za wspaniałe drewno: twarde, sprężyste i najbardziej zbite ze wszystkich europejskich gatunków drewna. Jest też ciekawą rośliną ozdobną. Dzięki temu, że posiada różne odmiany o zróżnicowanym wzroście i ubarwieniu, chętnie sadzi się go w ogrodach.
Jest on wykorzystywany również jako roślina lecznicza. Wywar z jego igieł stosowany był kiedyś przy problemach z nadciśnieniem krwi. Cis stosowany jest również w leczeniu raka piersi, płuc, a także nowotworów głowy i szyi. Świetnie sprawdza się przy leczeniu astmy i zapaleniu płuc.

d2lyain

Cis kolumnowy - piękna roślina do przydomowych ogrodów
Cis kolumnowy jest jedną z odmian cisu pospolitego. Cisy te mają wyprostowany kolumnowy pokrój. Poza tym są rzadko atakowane przez choroby i mają duże zdolności regeneracyjne. W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć wiele cisów o pokroju kolumnowym. Należą do nich na przykład:
Cis kolumnowy Fastigiata – to kolumnowy krzew, który wolno rośnie. Niezwykle wyjątkowo prezentuje się, gdy na szczytach jego pędów pojawiają się przyrosty w złotawym kolorze. Wymaga gleb żyznych i najlepiej osłoniętych stanowisk. Nawet w zimie jego igły są zielone. Dorasta do około 1,5 m wysokości i polecany jest szczególnie do małych ogrodów.

*Fastigiata Aurea *– to cis, który posiada szerokokolumnowy przekrój. Dorasta do blisko 4 m wysokości. Jego pędy są sztywne, rosnące w kolumnę. Wymaga żyznych gleb. Polecany jest szczególnie do kompozycji pokrojowych na szpalery i przydomowe żywopłoty. Można go również sadzić w warunkach miejskich.

*Fastigiata Robusta *– ma wąski, kolumnowy pokrój. Jego tempo wzrostu jest umiarkowane. Po 10 latach osiąga niecałe 2 m wysokości. Odmiana ta jest odmianą męską, co oznacza, że nie zawiązuje nasion. Dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych, jak i w cieniu. Jest jedną z ładniejszych odmian kolumnowych. Sprawdź także wtym artykule, jak uprawiać judaszowiec kanadyjski.

Cisy to jedne z najbardziej długowiecznych drzew świata. Cis pospolity był pierwszym drzewem objętym ochroną w Polsce. Pod cisami zazwyczaj nic nie rośnie, ponieważ są to rośliny trujące. Jako jedyne z drzew iglastych rosnących w naszym kraju nie zawierają żywicy. Cieszą się dużą popularnością, dlatego chętnie używa się ich jako dekoracji ogrodu.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
d2lyain
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lyain