Najpiękniejsze jesienne rośliny ogrodowe: astry, chryzantemy, mimozy
Ogrody, w których rosną rośliny kwitnące i owocujące właśnie wtedy, gdy lato już się skończyło, aż do mrozów wyglądają tak pięknie, że znakomicie poprawiają nasze samopoczucie. Co posadzić, aby nawet w pochmurne i deszczowe dni ogród zachwycał swą urodą? Najpopularniejsze rośliny kwitnące W tej grupie znajdziemy kwitnące we wrześniu i październiku - a w sprzyjających okolicznościach nawet w listopadzie - wieloletnie astry nowobelgijskie (dorastające do 150 cm!), astry nowoangielskie osiągające 100 cm wysokości, a także niższe odmiany nieprzekraczające 60 cm. W pochmurne dni ich kwiaty (we wszystkich odcieniach fioletu) zdają się wprost świecić. Można je posadzić w sąsiedztwie roślin o złocistych płatkach kwiatów: wieloletniej rudbekii lśniącej i słoneczniczka szorstkiego, a także wielu odmian jeżówki purpurowej i krwawnika o czerwonych kwiatach.
24.02.2017 14:09
Charakterystyczna dla jesiennych krajobrazów jest polska mimoza, czyli nawłoć – ale uwaga: jest tak ekspansywna, że w krótkim czasie zdominuje kompozycję ogrodu, warto więc sadzić tylko jej „ucywilizowane”, mniej agresywne odmiany.
W innym miejscu posadźmy – nieco już dziś zapomniane – chryzantemy ogrodowe. Sadzonki wysokich odmian możemy pozyskać wiosną z zaprzyjaźnionych ogrodów, bo trudno spotkać je w sklepach ogrodniczych. A szkoda, bo są piękne – od łososiowych, przez różowe, pomarańczowe, jasnofioletowe do czerwonobrązowych, wysokości 70-150 cm. Teraz za to możemy kupić rozmaite, piękne odmiany niskich chryzantem o niezwykłym wybarwieniu, tzw. mumsy przeznaczone zwłaszcza do uprawy pojemnikowej.
Wrzosy
Powszechnie lubianą rośliną – synonimem jesieni - są wrzosy. Pamiętajmy, że najlepiej rosną w dużych grupach, bo wokół nich powstaje wtedy korzystny mikroklimat.
Odpowiednio dobierając odmiany, można stworzyć wrzosowisko zaczynające kwitnienie już we wrześniu, a kończące w listopadzie. Róże
Jesienią możemy się jeszcze cieszyć niektórymi odmianami róż powtarzających kwitnienie, jak np. ‘Elfrid’, ‘Celina’, ‘Monica’, ‘Pascali’, ‘Peace’, ‘Aprocot Nectar’, ‘Diadem’, ‘Rumba’, ‘Royal Bonica’, ‘Leonardo da Vinci’ i mnóstwo innych, oraz ozdobnymi odmianami krwawnika. Obok nich będzie się świetnie prezentować trytoma groniasta o oranżowo-żółtych wyprostowanych kwiatostanach wysokości 100-120 cm.
Hortensje
Warto też docenić jesienny urok hortensji, których ogromne kwiatostany, mimo iż tracą swe „letnie” barwy, wyglądają bardzo efektownie. Podobnie trawy ozdobne – żółknące liście i delikatne pióropusze kwiatostanów to znakomita dekoracja rabat.
Kolorowe krzewy i drzewa
Ważnym elementem jesiennych kompozycji są krzewy i drzewa o kolorowych owocach pozostających długo na pędach. Nie tylko teraz będą efektownie wyglądać, ale zimą przywabią do ogrodu rozmaite ptaki. Są to rajskie jabłonie, jarząb pospolity i jego odmiany ‘Edulis’ i ‘Flanrock’, głóg ostrogowy, odmiany ognika, odmiany ostrokrzewu Meserwy, cisy.
Bardzo atrakcyjnie wyglądają też drzewa i krzewy, których liście jesienią stają się złociste, pomarańczowe i purpurowe. Wypełniony nimi ogród nabiera majestatycznego charakteru, a my odczuwamy energetyzujący wpływ tak intensywnych barw.
Możemy posadzić brzozę brodawkowatą lub którąś z jej odmian, bo jesienią ich liście stają się złociste, klon pospolity lub jego zielonolistne odmiany przebarwiające się na czerwono i pomarańczowo, klon czerwony czy dąb czerwony zachwycające intensywną czerwienią liści.
Bardzo efektownym drzewem jest sumak octowiec, który jesienią przebarwia się na pomarańczowo i czerwono. Ale uwaga: skaleczone korzenie dają odrosty, które w krótkim czasie mogą „pochłonąć” znaczne fragmenty ogrodu.
Spośród krzewów warto docenić berberys Thunberga o liściach, które jesienią stają się czerwone, pomarańczowe lub żółte i jego odmiany: ‘Atropurpurea nana’i ‘Bagatelle’ o liściach przebarwiających się na szkarłatno, ‘Erecta’ - na purpurowo, ‘Green Carpet’ - na żółto i czerwono, ‘Pink Queen’ – na karminowo. Również na purpurowo przebarwia się jesienią berberys koreański.