Lampa wisząca może być nie tylko źródłem światła, ale też designerskim dodatkiem, który nada aranżacji salonu indywidualny wyraz. O tym, że w kwestiach oświetleniowych estetyka może iść w parze z funkcjonalnością, przekonują światowej sławy projektanci, przedstawiając lampy, które zaskakują, intrygują i nieodmiennie wzbudzają zdziwienie.
Kinkiet Moo w kształcie głowy łosia wykonany z żywicy syntetycznej to lekko ironiczna wersja myśliwskich trofeów traktowanych często jak wątpliwa ozdoba wnętrza. Projekt stworzony przez norweskich projektantów miał ocierać się o kicz, ale lampa odnajdzie się nie tylko we wnętrzach celowo przeładowanych dodatkami, lecz także wśród minimalistycznych, surowych mebli. Miejsce na żarówki znajduje się w głowie i rogach łosia, który daje ciepłe i nastrojowe światło.
Lampa melonik
Lampy (z serii Jeeves & Wooster firmy Innermost) w kształcie melonika oraz kapelusza to kwintesencja angielskiego stylu z lekkim przymrużeniem oka. Zaprojektowane przez Jake'a Phippsa z zewnątrz wykończone są czarnym filcem, od wewnątrz zaś aluminium pomalowanym na złoto.
Lampa - wielka półkula
Wisząca lampa Cupole wygląda jak połówka ogromnej kuli. To klasyczna lampa sufitowa wykonana z białego tworzywa odpornego na zużycie - nie rysuje się ani nie zmienia koloru. Designerska półkula dostępna jest w trzech rozmiarach - o średnicy 80, 120 i 200 cm. Mimo bardzo prostej formy lampa ma nowoczesny charakter - będzie ozdobą każdego salonu.
Lampa DNA
Nowatorska lampa DNA niemieckiej firmy Next Lighting przypomina rozprzestrzeniające się molekuły. Moduły, które składają się z trzech żarówek, można dowolnie łączyć, tworząc niepowtarzalną kompozycję świetlną we wnętrzu. Doskonałe uzupełnienie nowoczesnej aranżacji salonu.
Lampa ośmiornica
Gdy Adam Wallacavage zaprezentował światu żyrandol w kształcie macek ośmiornicy, powiało romantyzmem z nutą egzotyki. Oryginalne lampy z barokowym rodowodem zyskały taką popularność, że seria zaczęła się rozrastać o nowe kolory. Choć nie wszystkim mogą przypaść do gustu, z pewnością nie sposób o nich zapomnieć.
Lampa z kamerą
Stalowo-aluminiowa lampa stworzona przez belgijskiego projektanta Victora Hunta powstała z myślą o uważnych obserwatorach rzeczywistości, którzy lubią mieć wszystko pod kontrolą. Składa się z sześciu żarówek "ubranych" w szaty kamer do monitoringu. Trochę jak z "Matriksa", nieprawdaż?
Lampa modułowa
Przytulny klimat w salonie najłatwiej stworzyć za pomocą światła - przekonują projektanci firmy Doolight i proponują lampę Drop Light, dzięki której można dowolnie kształtować nastrój we wnętrzu. Oryginalna lampa składa się z żarówek w kształcie kropli, których liczbę dowolnie się dobiera w zależności od potrzeb. By włączyć taką lampę, wystarczy lekko dotknąć nienagrzewającej się żarówki. Pojedyncze elementy można też wykorzystywać jako samodzielne źródło światła.
Lampa dla miłośników włoskiej kuchni
Niezwykła lampa Bigoli zaprojektowana przez angielską firmę Innermost składa się z finezyjnie ze sobą poskręcanych białych nylonowych rurek przypominających makaronowe nitki. Światło delikatnie prześwituje przez jej konstrukcję, nadając wnętrzu aurę tajemniczości. Projekt wyszedł z rąk Phayvanaha Halsackda.