Najlepsze sposoby na wyrzucanie pieniędzy przez okno

Najlepsze sposoby na wyrzucanie pieniędzy przez okno
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

30.05.2017 | aktual.: 01.06.2017 11:15

Może też to robisz i nawet o tym nie wiesz – nieświadomie wyrzucasz pieniądze w błoto. Zwykle dzieje się to niepostrzeżenie, bez udziału twojej woli. Warto jednak uświadomić sobie, co jest odpowiedzialne za podwyższone rachunki w domu. Oto 5 dowiedzionych przypadków marnotrawstwa.

Są miejsca, którędy często się przechodzi, ale nie przebywa w nich stale. Przedpokój czy ganek przed domem powinien być zawsze oświetlony po zmroku, gdy ktoś tam jest, ale nie oznacza to, że światło powinno pozostawać tam włączone non stop. W takiej sytuacji niezastąpione okazują się czujniki ruchu. Dzięki nim prąd jest pobierany tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba, a oszczędności wędrują do twojej kieszeni. Takie urządzenia nie są drogie, a ich koszt na ogół zwraca się już po kilku tygodniach.

1 / 4

Ogrzewanie tam, gdzie nie trzeba

Obraz
© Shutterstock.com

Popularnym błędem jest wietrzenie pomieszczenia przy włączonym ogrzewaniu. Zamiast stale uchylonego okna lepiej sprawdza się otworzenie go na oścież na 15 minut i zakręcenie na ten czas grzejników. Nie ma też sensu grzanie pustych pokoi w domu czy mieszkaniu. Nie zaszkodzi wyłączyć ogrzewanie również na noc w salonie, jeśli śpisz w sypialni, albo gdy na cały dzień wychodzisz z domu. Obniżanie temperatury o kilka stopni już na kilka godzin w ciągu dnia generuje w skali roku pokaźną sumkę. Z tym zadaniem doskonale radzą sobie systemy domów inteligentnych. Wystarczy jednak wyrobić sobie taki nawyk.

2 / 4

Uruchomiona wentylacja mechaniczna

Obraz
© Shutterstock.com

Działanie wentylacji poprawia komfort przebywania w mieszkaniu czy domu. Jeśli jednak znajdujesz się na zewnątrz czy wychodzisz do pracy, nie ma sensu intensywne wietrzenie pomieszczeń. Wentylatory pracują zwykle bez potrzeby nawet kilka miesięcy w roku. Lepiej je włączać od razu po przyjściu do domu lub – w przypadku domów inteligentnych – zaplanować ich uruchomienie godzinę czy 30 minut przed swoim powrotem. Dobrym pomysłem jest też zaprogramowanie wentylatorów tak, by włączały się raz na jakiś czas, powodując intensywną cyrkulację powietrza (interwałowy tryb pracy).

3 / 4

Brak ściemniaczy

Obraz
© Shutterstock.com

Obecnie stosujemy w domach wiele źródeł światła. Liczne z nich generują dużą moc, służąc do oświetlenia stołu jadalnianego, biurka czy blatu w kuchni. Na większe zużycie prądu wpływają też nadal popularne halogeny. Tymczasem nie zawsze oślepiająca jasność jest pożądana. Popularne ściemniacze, czyli regulatory natężenia światła, pozwalają znacznie ograniczyć jego zużycie, gdy nie jest potrzebne. Może się to przełożyć nawet na kilkadziesiąt zł mniejsze kwoty na rachunkach. To rozwiązanie ma ponadto dużą moc kreowania nastroju. Doskonale sprawdza się w sypialni, salonie czy łazience, sprzyjając chwilom relaksu.

4 / 4

Sprzęt z niską klasą energooszczędności

Obraz
© Shutterstock.com

Może i tańszy w zakupie, ale nie w eksploatacji. Lepiej zainwestować w taki o klasie energetycznej od A+ w górę. Przydatne w przypadku lodówek, zmywarek, piekarników czy pralek, są też różne ekoopcje, co znacznie obniża zużycie energii. Największe jej ilości ze wszystkich dużych sprzętów AGD w domu zużywa lodówka. Szacuje się nawet, że jest to ok. 30 proc. całkowitego zapotrzebowania na prąd w gospodarstwie domowym. Nic dziwnego – pracuje 24 godziny na dobę. Dlatego to na nią należy zwrócić szczególna uwagę podczas wyboru urządzeń domowych, a także nie otwierać jej bez potrzeby i na długo oraz nie wkładać do niej gorących potraw. Na drugim miejscu klasyfikuje się pralka. Korzystajac z niej często, warto zdecydować się na model z funkcją prania połowy wsadu czy rzeczy lekko zabrudzonych w niższej temperaturze.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)