Najlepsze rośliny doniczkowe do łazienki, kuchni, pokoju
15.05.2018 | aktual.: 15.05.2018 22:21
Nie wszystkie rośliny doniczkowe będą się czuły dobrze w każdym pomieszczeniu - niektóre należy umieszczać w miejscach zgodnych z wyraźnymi preferencjami i wymaganiami sadzonek. Podpowiadamy, jakich roślin nie powinno się umieszczać w łazience czy kuchni, zdradzamy też, którym odmianom służą ciemne pomieszczenia.
Nie wszystkie rośliny doniczkowe będą się czuły dobrze w każdym wnętrzu - niektóre należy umieszczać w miejscach zgodnych z wyraźnymi preferencjami i wymaganiami sadzonek. Podpowiadamy, jakich roślin nie powinno się umieszczać w łazience czy kuchni, zdradzamy też, którym odmianom służą ciemne pomieszczenia.
Dom bez roślin jest smutny - lubimy otaczać się zielenią i kwiatami, które poprawią nam humor nawet podczas zimy. Choć kupując rośliny, kierujemy się głównie ich wyglądem, warto też wziąć pod uwagę ich wymagania dotyczące stanowiska i potrzeby pielęgnacyjne. Czy wiesz, jakie gatunki najlepiej nadają się do konkretnych pomieszczeń?
Do salonu
W bardzo dużym salonie bez trudu zmieścisz nawet okazałych rozmiarów rośliny o wyglądzie małych drzew. Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, możesz urządzić tu domową palmiarnię. Palmy, prócz sporych gabarytów wymagających rozległego pokoju, potrzebują dostępu do powietrza i światła. To długowieczne i efektowne rośliny, które osiągają maksymalnie kilka metrów wysokości. Ponieważ salon w większości domów to pokój dobrze doświetlony światłem dziennym, najczęściej projektowany od południa, południowego wschodu lub południowego zachodu, toteż rośliny otrzymają tu dostateczną dawkę promieni słonecznych.
Do salonu
Na bezpośrednie operowanie promieni słonecznych w salonie można wystawiać palmę kokosową i daktylową, reszta odmian woli półcień. Dobrze w pokoju dziennym będą się też czuły draceny, fikusy, juki, filodendrony. W palmiarni będą też pasowały maranta i nefrolepis, czyli popularna paprotka. Do mniejszych powierzchni poleca się inne nieduże rośliny kwitnące, którym sprzyja klimat pokoju dziennego to: azalia, oleander, cyklamen, róża chińska i begonia.
Do sypialni
Warto ustawić rośliny doniczkowe w sypialni, gdyż oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, a także podnoszą wilgotność, która jest niezbędna do komfortowego spania, zwłaszcza w okresie grzewczym. Należy tylko przestrzegać zasady minimalizmu. W sypialni powinny znaleźć się góra trzy sadzonki, chyba że pokój jest bardzo duży. Ponieważ zdrowa dla naszego snu temperatura to około 18 stopni Celsjusza, dlatego wybierane rośliny muszą lubić takie warunki termiczne. Nie poleca się zatem odmian ciepłolubnych. Z roślin zielonych można wybrać monsterę dziurawą, bluszcz pospolity, aloes. Z kwitnących dobrze będzie się tu czuł skrętnik, cyklamen, skrzydłokwiat, kaktus wielkanocny i storczyk.
Do kuchni
Warunki panujące w kuchni, w której bywa ciepło i parno, wymagają roślin odpornych na temperaturę i osad osiadający z powietrza. Dlatego warto wybierać gatunki wytrzymałe, o twardych, mięsistych, gładkich liściach, które łatwo myć. Sprawdzą się odmiany rosnące do góry, gdyż opadające i zwisające będą przeszkadzać w pracy. Możesz wybrać podparty na stelażu scindapsus, guzmanię i owadożerną kapturnicę. Ładnie będzie tu się prezentował kwitnący niecierpek, begonia i prymula. Ponadto kuchnia to idealne miejsce dla świeżych ziół, które stosujemy do przyrządzania potraw.
Na parapet
Na kuchennym parapecie warto ustawić sadzonki mięty, oregano, rozmarynu, bazylii, majeranku, tymianku, kolendry czy melisy. Przyda się też natka i szczypiorek. W ciemnej kuchni możesz ustawić tylko odporne rośliny, takie jak sansewiera (inaczej wężownica) lub zamiokulkas.
Do łazienki
Łazienka jest przeważnie pomieszczeniem pozbawionym światła dziennego, dlatego dobrze będą tu rosły tylko najbardziej wytrzymałe odmiany. Muszą też lubić dużą wilgotność, na pewno nie będzie to więc środowisko sprzyjające kaktusom. Sztuczne światło dostarczane roślinom przez 10 godzin dziennie spowoduje, że utrzymają się tu: zielistka, sansewiera, zamiokulkas, skrzydłokwiat, paproć, filodendron, scindapsus i paprocie.
Do jasnej łazienki
Do jasnych łazienek z oknem, gdzie światło jest rozproszone, poleca się szczególnie maranty, bluszcze, papirusy, draceny, fikusy, bromelie, krotony i przede wszystkim długo i pięknie kwitnące orchidee, czyli storczyki.