SalonNajlepsze remonty 2017. Fantastyczne metamorfozy

Najlepsze remonty 2017. Fantastyczne metamorfozy

Najlepsze remonty 2017. Fantastyczne metamorfozy
Źródło zdjęć: © MURATOR REMONT ROKU 2017

05.02.2018 | aktual.: 06.02.2018 10:40

Po raz kolejny nagrodzono najlepsze polskie remonty w konkursie organizowanym przez miesięcznik "Murator". Zwycięskie remonty 2017 to przykłady inspirujących realizacji, zachwycających wyglądem i zwiększających komfort życia mieszkańców. Do konkursu napłynęło ponad 500 zgłoszeń, a nagrodą główną w każdej z kategorii było 10 tysięcy złotych. Projekty rywalizowały o wygraną w czterech kategoriach: poddasze, przebudowa, termomodernizacja i wnętrze. Zobacz zwycięskie realizacje.

Kiedy myślimy o remoncie wnętrza, zazwyczaj rearanżacja kojarzy nam się przede wszystkim ze zmianą kolorów ścian i wyborem eleganckich dodatków. Anna Godnicz – laureatka w kategorii Wnętrze – wraz z biurem projektowym FORMATIV udowodniła, że odważne decyzje prowadzą do spektakularnych realizacji.
Nowy układ ścian, powiększenie okien oraz zmiana koncepcji wykończenia włącznie ze szczegółowo zaprojektowanym oświetleniem to tylko niektóre z modyfikacji, na które zdecydowała się gdynianka.

1 / 9

Subtelnie i sielsko

Obraz
© MURATOR REMONT ROKU 2017

Remont miał na celu zrealizowanie spójnej i atrakcyjnej aranżacji. Jako podstawę wystroju wybrano stonowane barwy – biele i szarości, dzięki czemu wnętrze zyskało elegancki charakter. Akcenty pudrowego różu i kwieciste dodatki wprowadzają subtelnie romantyczny klimat, który przełamują kontrastujące z nimi detale w kolorze czarnym oraz szerokie antracytowe ramy okien. Z drewnianych schodów wspornikowych oraz dużych, nowoczesnych przeszkleń projektanci uczynili główne ozdoby wnętrza. Realizację charakteryzują prostota i dobry smak w doborze środków architektonicznych.

2 / 9

Drugie życie zabytkowego poddasza

Obraz
© MURATOR REMONT ROKU 2017

Zdobywcami pierwszego miejsca w kategorii Poddasze zostali Emilia i Wojciech Kocjanowie z Lublina, którzy – według własnego projektu – nadali strychowi zabytkowej kamienicy drugie życie. Ze starannością i szacunkiem zachowali i wyeksponowali oryginalne materiały: starą cegłę, deski podłogowe, drewniane elementy konstrukcyjne. Jury szczególnie doceniło wyobraźnię i ogromny wkład pracy własnej inwestorów.

3 / 9

Okno jak dzieło sztuki

Obraz
© MURATOR REMONT ROKU 2017

Jak sama inwestorka pisze w zgłoszeniu, najwspanialszym elementem na poddaszu jest wielkie okno, z którego rozciągają się piękne widoki. Jego szczególną rolę podkreślono, stawiając przed nim stół jadalniany. W efekcie udało się stworzyć klimatyczne, wysokie wnętrze z antresolą, jakie trudno uzyskać w nowym domu.

4 / 9

Termomodernizacja – w pogoni za ciepłem i nowoczesnością

Obraz
© MURATOR REMONT ROKU 2017

Domy typu kostka na stałe wpisały się w wygląd polskich osiedli. Prosta bryła domu w Rybniku okazała się zaletą, a możliwości przekształcenia go w nowoczesny i ciepły budynek dostrzegł Tomasz Pruszczyński. Bazując na projekcie Marcina Jurkiewicza z pracowni JURIKU architekci, dokonał kompleksowej termomodernizacji budynku, czym zapewnił sobie pierwsze miejsce w tej kategorii.

5 / 9

Nowoczesność i minimalizm

Obraz
© MURATOR REMONT ROKU 2017

Termomodernizacja połączona była z wymianą instalacji oraz systemu wentylacji na mechaniczną z odzyskaniem ciepła. Dzięki tym działaniom stary dom został przekształcony w budynek energooszczędny, a jego fasada zyskała nowoczesny wygląd o minimalistycznej estetyce.

6 / 9

Zachwycająca kostka

Obraz
© MURATOR REMONT ROKU 2017

W kategorii Przebudowa przyznano pierwsze miejsce ex aequo dwóm realizacjom, których inwestorzy otrzymali nagrody w wysokości 5000 zł. Obie metamorfozy niemal całkowicie odmieniły wygląd budynków mieszkalnych. Marta Hausman-Dyląg i Maciej Dyląg z Chorzowa przeprowadzili według własnego projektu (MMOA ARCHITEKCI) modernizację typowego domu kostki.

7 / 9

Więcej miejsca i klasy

Obraz
© MURATOR REMONT ROKU 2017

Dzięki przebudowie budynek zyskał nową, nieporównywalnie wyższą wartość architektoniczną. Patrząc na zdjęcia przed remontem i po nim, aż trudno uwierzyć, że to ten sam dom. Nowoczesny i elegancki kształt bialej kostki został uzupełniony dużymi podłużnymi przeszkleniami w ciemnych oprawach. Zmieniono też układ funkcjonalny wewnątrz – dawną piwnicę zaadaptowano na pomieszczenia mieszkalne. Stworzono zaciszny, częściowo zagłębiony taras. Całość tworzy spójną, niekonwencjonalną konstrukcję.

8 / 9

Stare i nowe w harmonii

Obraz
© MURATOR REMONT ROKU 2017

Drugą z nagrodzonych w kategorii Przebudowa realizacją jest projekt YATTA ARCHITEKCI według wstępnej koncepcji Barbary Chromec. Inwestorem jest Krzysztof Domeradzki z Górki Pabianickiej, którego dom o charakterystycznej dla okolic Łodzi wiejskiej zabudowie może stać się wzorem dla projektów łączących stare budownictwo z nowoczesną estetyką.

9 / 9

Nowoczesność ze śladami przeszłości

Obraz
© MURATOR REMONT ROKU 2017

W przypadku tej realizacji szczególnie doceniono umiejętność uporządkowania architektury, która jednocześnie poprawiła warunki mieszkaniowe. Doceniono troskę, z jaką zachowano ślady przeszłości – aby wykorzystać stare ceglane mury, dom na poziomie parteru ocieplono od środka. Elewację urozmaica biały tynk dobudowanej części na poziomie piętra.

salonremontmetamorfoza mieszkania
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (140)