Trwa ładowanie...

Najlepsze pomysły na maksymalne doświetlenie poddasza

Projektowane obecnie wnętrza usytuowane na poddaszu są nie tylko dobrze doświetlone światłem naturalnym. Możliwości ich doświetlenia jest bardzo dużo – poczynając od pionowych przeszkleń umieszczonych w lukarnach, kończąc na oknach dachowych.

Najlepsze pomysły na maksymalne doświetlenie poddaszaŹródło: Tika Architektura Wnętrz
d2z9ckd
d2z9ckd

Okna dachowe w takich samych warunkach atmosferycznych mogą wpuścić nawet do 40 proc. więcej światła niż pionowe tej samej wielkości, dlatego coraz częściej to one są wybierane zamiast umieszczania okien pionowych w lukarnach. Szczególnie atrakcyjne są duże przeszklenia – nie tylko maksymalnie doświetlają poddasze, ale też wzbogacają jego przestrzeń. Zgodnie z najnowszymi trendami projektowania wnętrz otwierają ją na otoczenie, czyniąc poddasze bardziej przestronnym.

Zgodnie z zasadami

Aby okno dachowe wpuszczało jak najwięcej światła na poddasze, jego górna krawędź powinna się znajdować na wysokości 180-200 cm, a dolna 90-115 cm nad podłogą. Jednym z warunków odpowiedniego doświetlenia poddasza jest także dobranie powierzchni przeszkleń okiennych do powierzchni podłogi. Powinna wynosić co najmniej 1/8 powierzchni podłogi. Znaczenie dla doświetlenia ma również kształt wnęki okiennej. Najlepiej, gdy górna krawędź jest równoległa do podłogi, a dolna - prostopadła do niej.

Kierując się dobrym doświetleniem poddasza, pamiętaj też, że długość okien należy dobrać do kąta nachylenia połaci dachu – gdy jest on mały, wybierz dłuższe okna. Wpływ na wielkość przeszkleń powinna mieć także lokalizacja pomieszczeń. Największe okna należy montować od południa, zaś wielkość tych instalowanych od północy powinna być zminimalizowana.

Okna zespolone

By uzyskać jak największą powierzchnię przeszkleń w usytuowanych na poddaszu salonie lub otwartej przestrzeni, warto połączyć okna w zestaw. Mogą one tworzyć przeszklenia składające się z dwóch, czterech czy sześciu okien ułożonych w zestawy pionowe, poziome oraz blokowe. Najwięcej światła dają okna zgrupowane w pionie – światło wpadające z góry doskonale doświetla wnętrze. Okna warto uzupełniać naświetlami, które są elementami nieotwieralnymi, a tym samym tańszymi. Montuje się je nad lub pod oknami.

Fot. DDWH Architects

d2z9ckd

Dobrym rozwiązaniem jest zestawianie ze sobą okien różniących się sposobem otwierania. Okna zainstalowane obok siebie w poziomie powinny mieć taką samą wysokość, może je jednak różnić szerokość. Jeśli łączymy je pionowo, ich szerokość powinna być taka sama. W grupowaniu okien przydatne są odpowiednie systemy zespoleń.

Maksymalne doświetlenie wnętrz zapewnią również okna panoramiczne. Osiągają one wymiary 260 x 170 cm. Mogą mieć duży kąt uchylenia skrzydła, co daje rozległy widok przez otwarte okno, a także umożliwia wyjście na dach. W tego typu oknach stosuje się szyby bezpieczne, mogą też mieć właściwości chroniące przed hałasem. Przeszklenie w oknach tego typu może być też pokryte powłoką samoczyszczącą, co nie tylko wpływa korzystnie na doświetlenie poddasza,ale też ułatwia utrzymanie okna w czystości. Warto wybrać model, który można obsługiwać za pomocą pilota.

Okna kolankowe

Jeśli połacie dachu opierają się na wystarczająco wysokiej ściance kolankowej, maksymalne doświetlenie wnętrz zapewnią okna kolankowe. Nie tylko dostarczają więcej światła, ale też otwierają dom na otoczenie, warto je więc zamontować, by zyskać na przykład widok na ogród. Mogą zapewnić szeroki widok od górnej krawędzi okna aż do samej podłogi. Zestaw kolankowy tworzą dwa okna – pionowe oraz dachowe połączone ze sobą pod kątem dopasowanym do kąta nachylenia połaci. Oba elementy wykonane są z tych samych materiałów. Wąskie łączenie pomiędzy oknami sprawia, że do wnętrza dociera maksymalnie dużo naturalnego światła. Okna kolankowe można stosować także, gdy w domu są małe dzieci. W części kolankowej są one wyposażone w szybę hartowaną bezpieczną. Mają ponadto bezpieczną blokadę chroniącą przed przypadkowym otwarciem. Ponieważ okna kolankowe należą do dużych przeszkleń, powinny mieć jak najlepsze parametry termoizolacyjne.

Okna balkonowe

Jeśli chcesz nie tylko maksymalnie doświetlić poddasze, ale też korzystać z tarasu, warto wybrać okno balkonowe. Tworzy je system elementów okiennych i drzwiowych. Zestawiając ze sobą moduły, można na przykład zbudować rozległe kilkusegmentowe drzwi balkonowe. Górną część tworzy skrzydło uchylne otwierane do góry. Dolna otwiera się na lewą lub prawą stronę, może być też nieotwieralna. By uzyskać przestrzeń balkonową, górną część unosimy wysoko do góry, zaś dolna ograniczona z boków barierkami wysuwa się do przodu. Klucz w klamce pozwala zamknąć okno balkonowe na zamek.

d2z9ckd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2z9ckd